Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa - Obiekty użyteczności...

Nowy Targ

Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa

Obiekt Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu to unikatowa realizacja w skali kraju. Nowy gmach powstał w ramach istniejącego już kompleksu. Jego architektura nawiązuje do zastałej tkanki budowlanej, uwzględniając jednocześnie styl podhalański.

Elementami charakterystycznymi realizacji są strzeliste dachy o nachyleniu 52° oraz elewacje, wykończone głównie kamieniem. Większość konstrukcji nośnych dachu wykonano z drewna klejonego, które wyeksponowano, zyskując ciekawy detal wystroju wnętrz. Z tego samego surowca wykonane zostały okładziny ścian, pełniące funkcje ozdobne oraz wyróżniające się doskonałymi właściwościami akustycznymi. Drewniane są również krzesła w sali audytoryjnej, która stanowi zwornik przestrzenny kompleksu. Wykonano ją w układzie radialnym, z możliwością podziału na cztery strefy. Wnętrze to może jednocześnie pomieścić 600 użytkowników.

Projektowanie obiektów użyteczności publicznej, a do takich należą gmachy wyższych uczelni, to duże wyzwanie dla architektów. Jednym z najważniejszych zadań jest optymalne rozwiązanie komunikacji wewnętrznej, umożliwiającej sprawny przepływ studentów oraz pracowników. Ogromną rolę odgrywa dobór stolarki drzwiowej – kierunek otwierania skrzydeł, sposób osadzenia w ścianie, odległość otworu od mebli oraz wyposażenia technicznego pomieszczeń przeznaczonych do prowadzenia ćwiczeń. Szerokości i wysokości przejść dobierane są w zależności od ilości osób, które będą przebywały w danym pomieszczeniu, i funkcji wnętrza. Niezmiernie istotne, szczególnie w przypadku obiektów dydaktycznych, są doskonałe parametry akustyczne stolarki. Ich dobór determinują wymogi określone w Warunkach Technicznych, ze szczególnym uwzględnieniem przepisów przeciwpożarowych i bezpiecznej ewakuacji z obiektu.

Realizując obiekt w Nowym Targu, zdecydowano się na stolarkę drzwiową serii MINIMAX marki PORTA KMI Poland. Rozwiązanie to jest chętnie stosowane w realizacjach, w przypadku których dużą wagę przywiązuje się do ekonomiczności, jednocześnie nie dopuszczając kompromisu związanego z obniżeniem jakości produktu. Jedyne dostępne na polskim rynku skrzydła drzwiowe w kolorze białym wykonane są z płyty eukaliptusowej dwukrotnie lakierowanej. W ofercie znajdują się produkty jednoskrzydłowe (o szerokościach 60–110 cm) i dwuskrzydłowe (90–200 cm). Istnieje także możliwość zamówienia drzwi przesuwnych, stanowiących doskonałe rozwiązanie w pomieszczeniach o ograniczonej powierzchni.