Kompleks Rekreacyjno-Sportowy - Obiekty użyteczności publicznej -...

Zielona Góra

Kompleks Rekreacyjno-Sportowy

W połowie 2010 r. w Zielonej Górze oddano do użytku jeden z największych kompleksów rekreacyjno-sportowych w Polsce. W jego skład wchodzą hala widowiskowo-sportowa dla 6000 widzów oraz aquapark. Obiekt usytuowano na obrzeżach miasta w bliskim sąsiedztwie obwodnicy miejskiej, niespełna 2,5 km od staromiejskiego rynku.

Zarówno w fasadach, jak i we wnętrzach projektanci zastosowali czytelne nawiązania do płynącej wody. Nacisk położono też na optymalny dobór materiałów, jakość wykonania oraz aranżację pomieszczeń i terenów zielonych. Obiekt ma formę pofalowanej wstęgi biegnącej przed budynkami hali sportowej i parku wodnego. Ściany zewnętrzne poprzecinano licznymi, okrągłymi otworami okiennymi symbolizującymi pęcherzyki powietrza. Fale zamykają z dwóch stron ścianki szklane, wykonane w konstrukcji słupowo-ryglowej.

Obiekty sportowe to tematy, które do niedawna były rzadko podejmowane przez krajowych projektantów. Od kilku lat widać jednak duże ożywienie w tej kwestii, a wznoszone budynki nie są jedynie prostymi bryłami na planie prostokąta, wykonanymi ze słabych jakościowo materiałów. Obecnie inwestorzy, i to nie tylko ci prywatni, ale równie często miasta i gminy, wymagają, by ich obiekt przyciągał użytkowników ciekawą architekturą, a dobrane technologie były im przyjazne i służyły przez wiele lat. Zielonogórski kompleks stanowi idealny przykład takiego rozwiązania. Przez niespełna rok użytkowania zespół był areną wielu wydarzeń sportowych, w tym meczów drużyn reprezentacyjnych.