Centrum Geoedukacji - Obiekty użyteczności publicznej - Realizacje...

Kielce

Centrum Geoedukacji

Centrum Geoedukacji w Kielcach to jedna z najciekawszych realizacji architektonicznych ostatnich lat. Obiekt został wyróżniony nagrodą „Złoty Żuraw” w kategorii obiekty użyteczności publicznej. Dodatkowo został nagrodzony Doroczną Nagrodą Stowarzyszenia Architektów Polskich za rok 2011, przyznaną za proekologiczną kreację przestrzeni o wysokich walorach estetycznych  i użytkowych oraz za interesujące, przestrzenne i materiałowe wkomponowanie obiektu w krajobraz pobliskiego rezerwatu przyrody Wietrznia im. Z. Rubinowskiego.

Obiekt jest w dużej części jednokondygnacyjnym pawilonem o geometrycznych płaszczyznach dachów pokrytych roślinnością. Charakterystycznym elementem realizacji jest konstrukcja nośna, zaprojektowana z klejonego drewna świerkowego oraz przeszklona elewacja frontowa w formie podwójnej fasady wentylowanej. Pozostałe ściany zewnętrzne i częściowo wewnętrzne zostały wykonane z piaskowca.

W kieleckiej realizacji postawiono na drzwi okleinowane CPL HQ (Continouns Pressure Laminate High Quality) marki Porta KMI Poland w kolorze Popielaty Euroinvest. Zaproponowana kolorystyka dobrze komponuje się z surowym wystrojem wnętrz. Boki skrzydeł drzwiowych pokryte są taśmą ABS o grubości 1 mm, co znacząco podwyższa ich trwałość. Cała kolekcja przeznaczona jest przede wszystkim do obiektów użyteczności publicznej, hoteli i biur oraz realizacji, w których drzwi narażone są na intensywne użytkowanie.