Drzwi łamane - gdzie sprawdzą się najlepiej?

Oceń artykuł:

55%
45%

Urządzając dom czy mieszkanie, zwracamy uwagę na wiele kwestii. Nasze poczucie gustu każe nam odpowiednio reagować na konkretne kolory, kształty czy materiały, jednak zawsze zwraca się też uwagę na aspekt praktyczny. Wśród rzeczy, nad którymi na pewno musimy się zastanowić, są drzwi. Nie zawsze trzeba się decydować na standardowe klasyczne rozwiązania, a nowoczesne modele dają nam możliwość ogromnego wyboru. Coraz częściej zwracamy uwagę na nietypowe propozycje, takie jak chociażby drzwi łamane. Gdzie najlepiej sprawdzą się takie egzemplarze i po co je w ogóle stosować?

Drzwi łamane - gdzie sprawdzą się najlepiej? Porta BETA

Drzwi łamane – co to takiego?

Łamane modele drzwi, jak sama nazwa wskazuje, łamią się w pewnym miejscu, zazwyczaj w połowie. Obie części są do siebie właściwie dopasowane, by mechanizm mógł działać w pełni prawidłowo. Kiedy otwieramy drzwi składane, wydaje nam się, że skrzydło ulega złamaniu dokładnie w tych miejscach, gdzie zastosowano łączenia. Modele takie potrzebują zdecydowanie mniej miejsca do otwierania niż ich klasyczne odpowiedniki.

Najczęściej wykonywane są z profili MDF, co podnosi ich funkcjonalność. W naszej ofercie można odnaleźć dwa rozwiązania tego typu – drzwi z kolekcji Alfa oraz z kolekcji Beta. Różnią się one między sobą nieco konstrukcją oraz sposobem zamykania.

Mało miejsca? Żaden problem!

Czasem przedpokój, zwłaszcza w mieszkaniach, usytuowanych w blokach, jest na tyle mały, że w ogóle rezygnujemy z montowania drzwi. Klasyczne modele zachodziłyby przecież na siebie już po otwarciu i uniemożliwiały chodzenie, natomiast prowadnice do drzwi przesuwanych nie zmieściłyby się na zbyt krótkich ścianach.

Nie oznaczy to jednak całkowitego skazania na brak prywatności i ciekawskie spojrzenia innych lokatorów. Założenie drzwi łamanych zapewni przecież nie tylko zabezpieczenie przed niechcianymi gośćmi, ale i komfort użytkowania, ponieważ nie zabiorą zbyt dużej ilości miejsca, tak potrzebnej do swobodnego poruszania się po domu.

Takie rozwiązanie dobrze sprawdzi się również w przejściowym pokoju, gdy nie chcemy dodatkowo odbierać mu potrzebnej przestrzeni. Drzwi wewnętrzne składane nie będą stanowiły żadnej przeszkody, a jednocześnie bez trudu wpasują się w każdą aranżację. Ich montaż zalicza się do bezinwazyjnych, a co więcej okazuje się wyjątkowo prosty i nie wymaga dużej wiedzy.

Trudna przestrzeń aranżacyjna przestaje sprawiać kłopoty

Niewielkie mieszkania czasem trudno urządzić. Najgorsze są jednak te, pełne niedużych pomieszczeń, które jednak właściciele chcieliby od siebie oddzielić. W razie potrzeby można postawić na drzwi łamane na wymiar. Wówczas nie będzie już miejsca na żadne pomyłki, a idealne dopasowanie pozwoli zyskać na swobodzie aranżacji.

Przy ich pomocy da się także oddzielić od siebie dwie części pokoju (o ile oczywiście znajduje się tam ścianka działowa) tak, by były całkowicie niezależne.

Ekonomicznie nie znaczy nieestetycznie

Nikt nie powiedział, że drzwi wewnętrzne łamane nadają się wyłącznie do wyjątkowo ciasnych mieszkań. Jeśli ktoś ma duży dom i szuka ciekawych rozwiązań aranżacyjnych, na pewno doceni ich walory estetyczne. To nie te czasy, kiedy drzwi składane kojarzyły się z mało eleganckimi przegródkami z niskiej jakości tworzywa sztucznego. Obecnie można je spokojnie wykorzystać jako element dekoracyjny dużego salonu czy gabinetu, w którym zależy nam na zachowaniu prywatności.

Świetnym pomysłem okażą się też drzwi szklane łamane, będące elegancką ozdobą mieszkania. Dzięki nim nawet najmniejsze pomieszczenie nabierze charakteru, a jednocześnie nie straci nic na przestrzenności.

Polecamy nasz poradnik video dotyczący montażu drzwi łamanych Porta ALFA.

Oceń artykuł:

55%
45%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym