W podwójnej roli. Meble wielofunkcyjne do małego mieszkania

Oceń artykuł:

0%
0%
Jeden lub dwa pokoje, wąski przedpokój - urządzenie małego mieszkania tradycyjnymi meblami nie jest łatwe. Stąd dążenie projektantów, by tworzyć kompaktowe rozwiązania na miarę wielkich potrzeb. Meble wielofunkcyjne to odpowiedź współczesnego designu na niedostatki przestrzeni.
W podwójnej roli. Meble wielofunkcyjne do małego mieszkania meble VOX

Jedne w drugie

Jedną z najstarszych idei kompaktowych rozwiązań symbolizuje rosyjska lalka matrioszka. Właśnie ona stała się inspiracją do stworzenia zestawu mebli wielofunkcyjnych dla szwedzkiego biura Matroshka Furniture AB. Złożyć - rozłożyć, wyjąć - schować. Meblami rządzą takie same zasady jak w przypadku popularnej zabawki. Dzięki nim przestrzeń staje się dynamiczna, łatwo przekształcając się w salon, pokój do nauki czy sypialnię - wystarczy kilkanaście metrów kwadratowych i jeden zestaw mebli, by zyskać trzy funkcjonalne pomieszczenia. Matroshka sprawdza się zarówno podczas samotnego odpoczynku, jak i spotkań z przyjaciółmi. Zapewnia też dużo miejsca do przechowywania w małym mieszkaniu, chociażby za sprawą szuflad pod podestem.

Walizka z niespodzianką

Półka NUBO marki Ligne Roset zaprojektowana przez studio GamFratesi do złudzenia przypomina neseser. Konstrukcja została wykonana z litego dębu. Nie jest zbyt szeroka, mierzy zaledwie 14 cm. Nie zajmuje więc wiele miejsca na ścianie, a co więcej - może służyć jako minibiurko. Po rozłożeniu tworzy wygodną przestrzeń do ustawienia laptopa, pomieści też dokumenty. Ten, kto doceni jej pomysłowość i prostotę, uzna ją też za oryginalną dekorację małego mieszkania. Takie meble wielofunkcyjne jak NUBO to idealny przykład na to, że kreatywne rozwiązania nie muszą być skomplikowane.

Przewrotny fotel

Z braku miejsca w małym mieszkaniu możesz oczywiście zrezygnować z biurka i wygodnego siedziska. Tylko po co, jeśli są meble wielofunkcyjne? Biuro projektowe Venezia Homedesign Team we współpracy z Michele Franziną stworzyło osobliwy fotel, który może pełnić także funkcję biurka. Meble najlepiej sprawdzają się w duecie jako zestaw wypoczynkowy albo jako minibiuro - jeden pełni wtedy miejsce siedziska, drugi blatu. Aby w mig uzyskać komfortową przestrzeń pracy, wystarczy przewrócić siedzisko Hully Work & Relax Armchair na drugą stronę (z lakierowanego drewna) i zamontować je na górnym wsporniku. Fotele pokryto miękkim filcem w optymistycznych kolorach. Wysokie oparcia tłumią dźwięki i pozwalają na chwilę odizolować się od otoczenia, co w przypadku małego mieszkania może mieć niemałe znaczne.

Prostota leżenia

Takie meble w małym mieszkaniu to oryginalny pomysł na zapewnienie dodatkowego miejsca do siedzenia, a nawet noclegu dla gości. Zamiast obszernej, przytłaczającej wnętrze sofy ława mogąca pełnić funkcję siedziska, leżanki oraz pojedynczego łóżka w typowym wymiarach - to propozycja brytyjskiej marki Another Country, która słynie z prostych mebli wielofunkcyjnych. Podstawę The Bed Day stanowi solidna konstrukcja z drewna dębowego. Materac wykonano z wełny, włókna kokosowego i lateksu. Takie meble w małym mieszkaniu to oryginalny pomysł na zapewnienie dodatkowego miejsca do siedzenia, a nawet noclegu dla gości.

Ciepła ławeczka

Comodo to propozycja od Verano, którą doceni każdy właściciel małego mieszkania, a zwłaszcza przedpokoju, gdzie nie ma miejsca na grzejnik. Wprowadza ona do wnętrza wiele nowoczesności, zapewnia ciepło w pomieszczeniu oraz miejsce, gdzie wygodnie można włożyć buty. Dębowe siedzisko i wykończenie z hartowanego szkła w czerni lub bieli łatwo dopasować do każdego wnętrza. Takie meble wielofunkcyjne to dowód na to, że możliwa jest efektywna współpraca projektantów różnych branży.

Piętrus z placem zabaw

Od dawna popularnością, zwłaszcza wśród dzieci, cieszą się łóżka piętrowe. Te meble wielofunkcyjne mogą tworzyć mini-antresolę z miejscem do spania, a pod spodem mieścić kącik do zabawy czy nauki. Maluchy uwielbiają takie meble, bo wyzwalają one kreatywność. Za sprawa dziecięcej wyobraźni łóżko można zamienić w piracki statek albo domek na drzewie w środku dżungli. Od niedawna producenci mebli dla dzieci wraz z piętrusami wnoszą do pokojów dziecięcych także elementy placów zabaw, instalując na nich liny, drabinki do wspinania czy zjeżdżalnie. Łóżko piętrowe to również idealne rozwiązanie do pokoju rodzeństwa, pozwalające zaoszczędzić sporo cennego miejsca. Co więcej, każde z pięter da się uatrakcyjnić, aranżując je według własnego uznania. Piętrusy z kolekcji Smart (Meble Vox) dają możliwość instalacji dekoracji, wieszaków, a nawet dźwigu, nie tylko dla małych budowniczych.

Zobacz koniecznie: 5 prostych trików, które pomogą Ci urządzić funkcjonalną kawalerkę 

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym