Jak i czym pomalować drzwi wewnętrzne?

Oceń artykuł:

60%
40%

Planujesz zmienić wystrój wnętrza? Chcesz zmienić styl, w jakim został urządzony twój salon, sypialna lub kuchnia? A może chcesz delikatnie odświeżyć wnętrze za pomocą drobnego akcentu? W każdym z tych przypadków możesz postawić na malowanie drzwi. Ten prosty zabieg pozwoli Ci tanim kosztem zupełnie odmienić wygląd pomieszczenia. Zanim jednak się za to zabierzesz, sprawdź, czym pomalować drzwi laminowane a czego użyć do malowania drzwi drewnianych.

Jak i czym pomalować drzwi wewnętrzne?

Malowanie drzwi wewnętrznych – prosty sposób na odświeżenie wnętrza

Remont, a co za tym idzie – zmiana stylu wystroju mieszkania – nie musi wcale oznaczać konieczności wymiany wszystkich mebli i elementów wyposażenia (w tym również drzwi) na nowe. Drzwi marki PORTA są niezwykle trwałe i bez problemu posłużą w świetnej kondycji przez kilkanaście lat. Tym samym, nie trzeba się ich pozbywać w trakcie zmiany wystroju mieszkania. Żeby idealnie współgrały z nowym wystrojem, wystarczy je pomalować. Malowanie drzwi wewnętrznych to świetny sposób na proekologiczne odświeżenie wnętrza tanim kosztem. Nie pozbywamy się starych drzwi, a nadajemy im nowe życie.

Za inspirację do pomalowania drzwi może posłużyć realizacja mieszkania, przygotowana przez blogerkę House Loves. Wpis na ten temat znajdziecie na naszym blogu: Daj drzwiom nowe życie! Odświeżenie aranżacji w stylu House Loves. Blogerka pokazuje, jak można tchnąć nowe życie nie tylko w wiekowe drzwi, ale też w inne, wieloletnie elementy wnętrza, by stworzyły spójną i efektowną całość.

Drzwi Porta z kolekcji CORDOBA w aranżacji House Loves

drzwi z kolekcji CORDOBA w nowej odsłonie u House Loves

skorzystaj z konfiguratora drzwi PORTA

Czym pomalować drewniane drzwi wewnętrzne?

Wybór preparatu do malowania drewnianych drzwi będzie się różnił, w zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Do tego celu można użyć zarówno farb akrylowych, jak i lakierów, olejów i bejc. Czym można pomalować drewniane drzwi wewnętrzne?

Pierwsza propozycja to farba akrylowa. To jedno z najpopularniejszych rozwiązań w przypadku malowania drewnianych drzwi. Farba akrylowa mocno kryje, nie zasłaniając przy tym naturalnej struktury drewna. Ma delikatny zapach i szybko schnie (zwykle od 2 do 4 godzin). Warto również dodać, że farby akrylowe są dostępne w ogromnej palecie barw, co umożliwia pomalowanie drzwi wewnętrznych niemal na dowolny kolor.

Druga propozycja to bejca lub lakierobejca. Po każde z tych rozwiązań warto sięgnąć, by wyeksponować naturalne piękno drewna. Bejca barwi drzwi w sposób półprzezroczysty, odsłaniając przy tym piękno słojów i sęków. Lakierobejca dodatkowo nadaje kolorowi połysk. Bejce i lakierobejce są dostępne w różnych kolorach: od naturalnego drewna po standardowe odcienie. Schną ok. 24 godzin.

Trzecia propozycja to lakier. To rozwiązanie, które sprawdzi się nie tyle do pomalowania drzwi wewnętrznych, co do ich zabezpieczenia. Lakier świetnie podkreśla naturalny kolor drzwi, nadając mu połysk. Co ważne, lakier doskonale chroni drzwi przed zarysowaniami, uszkodzeniami i plamami. To produkt szybkoschnący – zasycha już w godzinę.

Czwarta i ostatnia już propozycja środka do malowania drewnianych drzwi to oleje. Ze wszystkich wymienionych produktów, to właśnie oleje pozwalają zachować najbardziej naturalny wygląd drewna. Oleje nie tylko sprawiają, że drewno pięknie się prezentuje, ale też odpowiednio je chronią np. przed wilgocią.

Drzwi z kasetą bezościeżnicową

drzwi z kasetą bezościeżnicową

Czym pomalować drzwi laminowane?

Do malowania drzwi z okleiny przydadzą się inne produkty niż te, których można użyć do malowania drewnianych drzwi. Warto przy tym dodać, że w przypadku drzwi laminowanych, ilość produktów, jakich można do tego celu użyć, jest o wiele mniejsza niż w przypadku modeli drewnianych. Zatem – czym pomalować drzwi laminowane? Do wyboru są dwa rozwiązania: farba alkidowa lub wodorozcieńczalna farba akrylowa.

Do pomalowania drzwi z okleiny doskonale sprawdzi się farba alkidowa. Tego rodzaju farba schnie średnio od 12 do 24 godzin, a po upływie tego czasu jest w pełni utwardzona. Niewątpliwą zaletą farby alkidowej jest to, że jest odporna na ścieranie i łatwa w utrzymaniu czystości. Wszystkie kolory farby alkidowej długo zachowują swoje walory użytkowe. Wyjątek od tej reguły stanowi biała farba, która najczęściej, po pewnym czasie zaczyna żółknąć.

Drzwi z okleiny można pomalować również wodorozcieńczalną farbą akrylową. Farba akrylowa świetnie kryje i szybko schnie (od jednej do dwóch godzin). Po farbę akrylową powinny sięgnąć osoby, które chcą pomalować drzwi z okleiny na biało. Wszystko dlatego, że farba akrylowa, w odróżnieniu od farby alkidowej, po pewnym czasie nie zżółknie.

PORTA HIDE – idealne drzwi do własnego pomalowania

PORTA HIDE to model drzwi, który został stworzony po to, by użytkownik mógł samodzielnie wykreować w pełni zindywidualizowane drzwi, które spełnią jego designerskie oczekiwania. Drzwi można dostać w dwóch wersjach. Pierwsza jest standardowa i wykończona lakierem Premium w białym kolorze. Z kolei w drugiej wersji, a więc tej przeznaczonej do własnej aranżacji, skrzydła drzwi również są w białym kolorze, ale są dodatkowo zagruntowane i przygotowane do malowania lub tapetowania. Krawędzie skrzydła są oklejone obrzeżem, co dodatkowo ułatwia ich pomalowanie.

Porta HIDE

PORTA HIDE

Dowiedz się więcej na temat drzwi z ukrytą ościeżnicą PORTA HIDE z artykułu na naszym blogu. 

PORTA HIDE to drzwi stworzone do malowania. Bez problemu można je wykończyć w dowolnym kolorze lub pokryć oryginalną tapetą. W konstrukcji tego modelu ościeżnice są ukryte. To powoduje, że malując drzwi na kolor ścian, można sprawić, że idealnie wtopią się we wnętrze i będą niemal niezauważalne.

Oceń artykuł:

60%
40%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym