Drzwi dźwiękoszczelne - niezbędne, gdy cenisz sobie ciszę

Oceń artykuł:

46%
54%

Nie bez powodu powszechnym największym marzeniem staje się po prostu cisza i spokój. Przyszło nam żyć w czasach, które okazują się po prostu… niezwykle głośne. Pomyśl tylko: hałas towarzyszy nam na każdym kroku, czy to na ulicy, czy w biurze. 

Drzwi dźwiękoszczelne - niezbędne, gdy cenisz sobie ciszę

Nie trzeba chyba dodawać, że przebywanie w atmosferze ciągłego gwaru może prowadzić do chronicznego podenerwowania i stanów przewlekłego zmęczenia.

To właśnie dlatego wracając do domu marzymy przede wszystkim o chwili relaksu w ciszy i spokoju. Wydatnie pomóc w tym mogą drzwi dźwiękoszczelne.

Dźwiękoszczelne drzwi wejściowe PORTA DRZWI

Przywołajmy może kilka liczb, by uświadomić sobie, jakie właściwie są nasze potrzeby, jeśli chodzi o stopień wygłuszenia drzwi. Przeciętny poziom hałasu na ulicy to około 70-80 dB, podczas gdy optymalne warunki, by czuć się dobrze i żyć zdrowo, to maksymalnie do 40 dB w dzień, a w nocy do 30 dB. Można więc powiedzieć, że w mieszkaniu jesteśmy trochę jak w twierdzy…

W związku z tym, że satysfakcja i dobre samopoczucie naszych Klientów są dla nas ważne, w ofercie PORTA DRZWI wszystkie drzwi wewnętrzne wejściowe mają wygłuszenie 32-36 dB. Jak to robimy?

Jesteśmy w stanie zagwarantować taki stan rzeczy dzięki specjalnemu wypełnieniu skrzydła drzwiowego oraz systemowi uszczelek, które zapewniają dobre przyleganie drzwi do futryny.

014

Zdarza się jednak, że to za mało i że potrzebne Ci prawdziwe drzwi dźwiękoszczelne, bo na przykład pracujesz w domu lub masz małe dziecko. Co wtedy? PORTA DRZWI przygotowane jest i na taką ewentualność: możesz wybrać specjalny model Rw=42 dB z linii drzwi technicznych Porta.

Jego wielowarstwowe wypełnienie sprawia, że Twoje pomieszczenie staje się jeszcze bardziej wygłuszone. Choć to model, który powstał głównie z myślą o użytkowaniu budynkach publicznych, wyglądem nie różni się od drzwi z oferty wewnętrznych wejściowych. Można więc zamontować go także w domu.

Trzeba mieć jednak na uwadze niezwykle istotny fakt, który może być postrzegany jako wada w warunkach domowych: drzwi dźwiękoszczelne z linii technicznej nie posiadają klasy antywłamaniowości.

Drzwi dźwiękoszczelne – jak są wypełnione?

Nie będzie chyba zaskoczeniem, gdy zdradzimy Wam, że to konstrukcja drzwi wpływa na ich dźwiękoszczelność. Najtańsze skrzydła wewnątrzlokalowe są wypełnione kartonem o budowie plastra miodu (wygłuszenie w granicach 15-17 dB).

Z oczywistych względów drzwi wewnętrzne wejściowe, a więc drzwi do mieszkania, muszą być znacznie solidniejsze i dużo lepiej wygłuszone.

Właśnie dlatego są one wypełnione płytą wiórową otworową lub płytami ułożonymi warstwowo oraz wzmocnione blachą aluminiową. Dzięki temu okazują się znacznie bardziej wytrzymałe i mają wyższą izolacyjność akustyczną.

Dodatkowym wzmocnieniem takiego skrzydła mogą być pręty stalowe, tak jak w przypadku drzwi antywłamaniowych Porta Granit. Nie są to typowe drzwi dźwiękoszczelne – chronią też przed włamaniem i skutkami pożaru. Ach, ta wielofunkcyjność...

PORTA DRZWI oferuje 4 podstawowe modele wewnętrznych drzwi wejściowych:

  • AGAT - bez klasy antywłamaniowości,
  • OPAL - w klasie B (wyposażone w nowoczesny zamek wielopunktowy i bolce antywłamaniowe), 2 klasa ENV
  • KWARC – drzwi przeciwpożarowe z trzema opcjami zamka (jeden, dwa lub zamek listwowy)
  • GRANIT – drzwi antywłamaniowe (z najwyższą klasą C), dymoszczelne; także w opcji z 30-minutową odpornością ogniową, 3 klasa ENV

Trzeba też zdecydowanie podkreślić, że oprócz konstrukcji skrzydła o jego dźwiękoszczelności decyduje też dobry montaż. Co to oznacza?

Drzwi muszą być odpowiednio wyregulowane, zamykać się nie za ciasno i nie za lekko, ościeżnica powinna być równo wypełniona pianką lub betonem, a próg musi być równo ustawiony, tak żeby uszczelka zasłaniała dolną szczelinę na łączeniu z futryną. Trudno zrobić to samemu, jeśli nie mamy żadnego doświadczenia w budowlance.

Najlepiej jest zlecić montaż grupie rekomendowanej przez producenta. Listę autoryzowanych przez PORTA DRZWI grup montażowych znajdziesz na naszej stronie internetowej porta.com.pl, w katalogu PORTA DRZWI oraz w portalu dobrymontazysta.pl.

Oceń artykuł:

46%
54%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym