Drzwi dźwiękoszczelne - niezbędne, gdy cenisz sobie ciszę

Oceń artykuł:

38%
62%

Nie bez powodu powszechnym największym marzeniem staje się po prostu cisza i spokój. Przyszło nam żyć w czasach, które okazują się po prostu… niezwykle głośne. Hałas towarzyszy nam na każdym kroku, czy to na ulicy, czy w biurze. Odpowiednie drzwi o podwyższonych parametrach akustycznych mogą skutecznie odizolować mieszkanie czy miejsce pracy od dochodzących z zewnątrz odgłosów i podnieść Twój komfort życia. Szczególnie warto postawić na dobre jakościowo drzwi wejściowe do mieszkania. Sprawdź na co zwrócić uwagę podczas wyboru drzwi dźwiękoszczelnych. 

Drzwi dźwiękoszczelne - niezbędne, gdy cenisz sobie ciszę

Nie trzeba chyba dodawać, że przebywanie w atmosferze ciągłego gwaru może prowadzić do chronicznego podenerwowania i stanów przewlekłego zmęczenia. To właśnie dlatego wracając do domu marzymy przede wszystkim o chwili relaksu w ciszy i spokoju. Wydatnie pomóc w tym mogą drzwi dźwiękoszczelne do mieszkania w bloku lub innym budynku wielorodzinnym, które stłumią hałas wydobywający się z klatki schodowej lub korytarza.

Dźwiękoszczelne drzwi wejściowe PORTA

Przywołajmy może kilka liczb, by uświadomić sobie, jakie właściwie są nasze potrzeby, jeśli chodzi o stopień wygłuszenia drzwi. Przeciętny poziom hałasu na ulicy to około 70-80 dB, podczas gdy optymalne warunki, by czuć się dobrze i żyć zdrowo, to maksymalnie do 40 dB w dzień, a w nocy do 30 dB. Można więc powiedzieć, że w mieszkaniu jesteśmy trochę jak w twierdzy…

W związku z tym, że satysfakcja i dobre samopoczucie naszych Klientów są dla nas ważne, w ofercie PORTA DRZWI wszystkie drzwi wewnętrzne wejściowe mają wygłuszenie 32-36 dB. Jak to robimy?

Jesteśmy w stanie zagwarantować taki stan rzeczy dzięki specjalnemu wypełnieniu skrzydła drzwiowego oraz systemowi uszczelek, które zapewniają dobre przyleganie drzwi do futryny. 

014

Zdarza się jednak, że to za mało i że potrzebne Ci prawdziwe drzwi dźwiękoszczelne, bo na przykład pracujesz w domu lub masz małe dziecko. Co wtedy? PORTA DRZWI przygotowane jest i na taką ewentualność: możesz wybrać specjalny model Rw=42 dB z linii drzwi technicznych PORTA.

Jego wielowarstwowe wypełnienie sprawia, że Twoje pomieszczenie staje się jeszcze bardziej wygłuszone. Choć to model, który powstał głównie z myślą o użytkowaniu budynkach publicznych, wyglądem nie różni się od drzwi z oferty wewnętrznych wejściowych. Można więc zamontować go także w domu.

Trzeba mieć jednak na uwadze niezwykle istotny fakt, który może być postrzegany jako wada w warunkach domowych: drzwi dźwiękoszczelne z linii technicznej nie posiadają klasy antywłamaniowości.

Drzwi dźwiękoszczelne – jak są wypełnione?

Nie będzie chyba zaskoczeniem, gdy zdradzimy Wam, że to konstrukcja drzwi wpływa na ich dźwiękoszczelność. Najtańsze skrzydła wewnątrzlokalowe są wypełnione kartonem o budowie plastra miodu (wygłuszenie w granicach 15-17 dB).

Z oczywistych względów drzwi wewnętrzne wejściowe, a więc drzwi do mieszkania, muszą być znacznie solidniejsze i dużo lepiej wygłuszone.

Właśnie dlatego są one wypełnione płytą wiórową otworową lub płytami ułożonymi warstwowo oraz wzmocnione blachą aluminiową. Dzięki temu okazują się znacznie bardziej wytrzymałe i mają wyższą izolacyjność akustyczną.

Dodatkowym wzmocnieniem takiego skrzydła mogą być pręty stalowe, tak jak w przypadku drzwi antywłamaniowych PORTA Granit. Nie są to typowe drzwi dźwiękoszczelne – chronią też przed włamaniem i skutkami pożaru. 

PORTA DRZWI oferuje 4 podstawowe modele wewnętrznych drzwi wejściowych:

  • KWARC – drzwi w klasie antywłamaniowe RC2, są ognioodporne do 30 minut, dymoszczelne oraz posiadają izolacyjność akustyczną na poziomie 34 dB. Wyjątkowo odporne na działanie warunków atmosferycznych, różnicy temperatur i podwyższonej wilgotności powietrza. Pokryte okleiną syntetyczną lub naturalną. 

Kwarc_kolor biały

KWARC

  • STEEL SECURE (nowość) - stalowe drzwi antywłamaniowe w klasie RC3, wyposażone w zamek listwowy Winkhaus STV. Z bardzo trwałam i estetycznym domykaczem ukrytym. Odpowiedzią na potrzeby klientów jest wysoki poziom izolacyjności akustycznej na poziomie Rw=37 dB. Drzwi są pokryte Farbą Poliestrową Premium w kolorach Biały MAT, Czarny struktura lub Antracyt struktura, odporną na zarysowania, uszkodzenia i zabrudzenia. Drugi rodzaj pokrycia to Blacha Stalowa Laminowana PCV w trzech odcieniach naturalnego drewna oraz modnym kolorze Antracyt. 

SECURE_kolor czarny

STEEL SECURE

  • EXTREME RC2 - drzwi posiadają antywłamaniowość na poziomie RC2, zostały wyposażone w dwa zamki bolcowe (3 ryglowe), wkładki kl. B oraz bolce antywyważeniowe. Klasa izolacyjności akustycznej Rw=37 dB. Skrzydła pokryte warstwą blachy aluminiowej i wysokiej jakości okleiną syntetyczną.

EXTREME RC 2__kolor_dab_milano

EXTREME RC2

  • EXTREME RC3 - antywłamaniowość na poziomie RC3, odporność ogniowa do 30 minut. Drzwi są dymoszczelne, o klasie izolacyjności akustycznej 37dB. 

EXTREME_RC3_kolor_DabPiaskowy

EXTREME RC3

Drzwi wewnętrzne o podwyższonych parametrach akustycznych

W czasie pracy zdalnej wielu klientów marzy o ciszy i spokoju. Dobiegający zza ścian hałas to bolączka, na którą narzekają przede wszystkim właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Oprócz zamontowania solidnych i dźwiękoszczelnych drzwi wejściowych, warto zadbać także o właściwe drzwi wewnętrzne, o podwyższonych parametrach akustycznych. Sprawdzą się one nie tylko w domowym biurze, ale również w pokoju dorastającego dziecka czy nastolatka, który lub głośno słuchać muzyki. Z myślą o wszystkich klientach marki PORTA ceniących spokój przygotowaliśmy uszczelkę opadającą, która wyciszy wnętrze, a dzięki swojej uniwersalności pasuje do wielu topowych kolekcji drzwi, między innymi: MINIMAX, PORTA ROYAL Premium, PORTA VECTOR Premium, PORTA DESIRE, PORTA DECOR, PORTA RESIST oraz PORTA LOFT. Dodatkowy komfort zapewni wypełnienie drzwi w postaci płyty wiórowej pełnej, która w połączeniu z opadającą uszczelką daje maksymalną izolację od dobiegających z zewnątrz hałasów i błogą ciszę. 

Porta CPL z opadajacą uszczelką

PORTA CPL

Trzeba też zdecydowanie podkreślić, że oprócz konstrukcji skrzydła o jego dźwiękoszczelności decyduje też dobry montaż. Co to oznacza?

Drzwi muszą być odpowiednio wyregulowane, zamykać się nie za ciasno i nie za lekko, ościeżnica powinna być równo wypełniona pianką lub betonem, a próg równo ustawiony, tak żeby uszczelka zasłaniała dolną szczelinę na łączeniu z futryną. Trudno zrobić to samemu, jeśli nie mamy żadnego doświadczenia w budowlance.

Najlepiej jest zlecić montaż grupie rekomendowanej przez producenta. Listę autoryzowanych przez PORTA DRZWI grup montażowych znajdziesz na naszej stronie internetowej porta.com.pl. 

Oceń artykuł:

38%
62%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym