Prawidłowy wymiar otworu na drzwi

Oceń artykuł:

32%
68%

Wymiary otworów pod drzwi to zagadnienie, które budzi zawsze tysiące pytań. Cóż, to od prawidłowego pomiaru zależy powodzenie całego przedsięwzięcia. Mimo że montaż drzwi można wykonać samodzielnie, to jednak wiele osób decyduje się od razu całą operację powierzyć specjalistom, by uniknąć nieprzyjemnych błędów. Czy jednak słusznie? Poznaj zasady ustalania wymiarów, jakie powinien mieć otwór na drzwi.

Prawidłowy wymiar otworu na drzwi

W przypadku wymiany skrzydła drzwiowego, większość klientów poradzi sobie samodzielnie. Zamontowanie zawiasów w skrzydle drzwiowym i powieszenie na ościeżnicy nie wymaga ani doświadczenia, ani specjalistycznej wiedzy. Zamówienie nowego skrzydła poprzedzone powinno być porównaniem wymiarów ościeżnicy i rozstawów zawiasów pomiędzy obecnymi drzwiami, a  drzwiami wybranego producenta, zaprezentowanymi na ekspozycji w salonie sprzedaży. Jednak w sytuacji, gdy zamontowany ma być komplet tj. skrzydło drzwiowe i ościeżnica, producenci zachęcają do skorzystania z pomocy ekspertów.

Osadzenie ościeżnicy w otworze na drzwi

Cała operacja umieszczania drzwi w otworze sprowadza się właściwie do prawidłowego osadzenia ościeżnicy, co wymaga specjalistycznej wiedzy o produkcie, specjalistycznych narzędzi i materiałów, a także pewnej wiedzy o prawie budowlanym. Większość producentów przygotowuje instruktażowe materiały video, które są niezwykle pomocne przy samodzielnym montażu. Jednak zamówienie drzwi wraz z montażem przynosi wiele korzyści (niższa cena drzwi, wydłużony okres ochrony gwarancyjnej), które warto wziąć pod uwagę.

Zamówienie właściwych drzwi musi być poprzedzone precyzyjnym zwymiarowaniem otworu w murze. Jeśli otwór będzie niewłaściwie wymierzony, ościeżnice i skrzydła drzwiowe nie będą pasować, a problemy i opóźnienia przysporzą nam wielu nerwów.

Jak ustalić wymiary otworów pod drzwi?

Bardzo ważne jest, aby jeszcze przed ostatecznym wykończeniem ścian prawidłowo określić, jaki otwór na drzwi – 80, 90 czy o innym dowolnym wymiarze – powinien być przygotowany. To pozwoli uniknąć nam dodatkowych kosztów i problemów. To też najlepszy moment, by zdecydować, czy ustalamy wymiary otworów pod ościeżnice regulowane czy ościeżnice stałe.

Jaki otwór na drzwi 80 i 90 przygotować?

Jeśli decydujemy się na ościeżnicę stałą, szerokość otworu na drzwi 80 powinna być większa od skrzydła drzwiowego o co najmniej kilka cm. Całkowita szerokość skrzydła drzwiowego tzw. 80-ki marki PORTA DRZWI wynosi 84,4 cm, więc otwór pod takie drzwi powinien mieć szerokość 91 cm (dla drzwi 90 przygotowuje się otwór 101cm). W przypadku, gdy wybierzemy ościeżnice regulowane, szerokość otworów powinna być nieco mniejsza - dla drzwi 80 musi być równa 88 cm a dla drzwi 90 – 98 cm.

Jeśli chodzi o wysokość otworu drzwiowego, tu również występuje różnica, w zależności od wybranego rodzaju ościeżnicy. W przypadku drzwi z ościeżnicą stałą (niezależnie czy to drzwi 80, 90 lub inne) przygotowujemy otwór o wysokości 207,5 cm. Gdy zdecydujemy się na ościeżnicą regulowaną, wysokość powinna być nieco mniejsza - 206 cm. 

A jeśli i tak wystąpił błąd w pomiarze otworu na drzwi?

Problem nie jest zbyt poważny, jeśli otwór pod drzwi okaże się za duży. Zawsze można go dość łatwo zmniejszyć i w ten sposób dopasować do zamówionych drzwi. Trzeba tylko zastosować właściwą, najlepiej elastyczną zaprawę i zwrócić uwagę na staranne wykończenie całości.

Sprawa komplikuje się, gdy otwór na drzwi jest za mały. W zasadzie wyjścia z tej sytuacji są dwa. Pierwsze to poszerzenie otworu, a drugie to wymiana drzwi. Gdy zamawialiśmy drzwi o standardowych wymiarach, bez nietypowych szczegółów wykończenia, wówczas jest duża szansa, że drzwi są na tyle popularne w sprzedaży, że uda się je zwrócić do sprzedawcy, który odsprzeda je kolejnym klientom. Niezwykle istotne jest w tej sytuacji, by drzwi były oryginalnie opakowane, a oryginalne opakowania nie były uszkodzone, zawilgocone itp. Na naszą korzyść będzie też działał czas wykrycia pomyłki. Oczywiście najlepiej, gdy wykrycie niezgodności nastąpi na etapie procesu zamawiania drzwi, co pozwoli nam zaoszczędzić czas, pieniądze i wiele spięć. Przed zamówieniem drzwi zawsze warto nasze obliczenia zweryfikować z ekspertami w salonie sprzedaży.

W sytuacji, gdy zamówiliśmy drzwi o nietypowych wymiarach, dopasowane pod nietypowy otwór w ścianie, trzeba ratować sytuację podkuciem otworów. Tu musimy koniecznie  zweryfikować, z jakim rodzajem ściany mamy do czynienia. Jeśli jest to ściana nośna, to poszerzenie otworu na drzwi może naruszyć jej konstrukcję, co jest zupełnie niedopuszczalne. Takie decyzje muszą więc być poprzedzone konsultacjami z odpowiednimi urzędami.

W ścianach działowych można dowolnie zmieniać wymiary otworów pod drzwi, ale wiąże się to zwykle z kolejnymi pracami murarskimi oraz z dodatkowymi kosztami całej operacji. 

Jak prawidłowo zmierzyć otwór na drzwi? Sprawdź w naszym poradniku video.

Chcesz właściwie zwymiarować otwór pod drzwi? Koniecznie obejrzyj przygotowany poradnik. W przypadku dodatkowych pytań skontaktuj się z naszymi ekspertami w Akademii Dobrego Montażu PORTA (tel. 58 333 12 13) lub rekomendowanymi punktami sprzedaży)

Dowiedz się jak prawidłowo zmierzyć otwór na drzwi w naszym poradniku video.

Oceń artykuł:

32%
68%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym