Jaki otwór pod drzwi 80, 70, 90? Prawidłowy wymiar otworu na drzwi

Oceń artykuł:

34%
66%

AKTUALIZACJA: 16.03.2023

 

Od prawidłowego pomiaru otworu na drzwi zależy powodzenie całego montażu. Mimo że montaż drzwi można wykonać samodzielnie, to jednak wiele osób decyduje się od razu całą operację powierzyć specjalistom, by uniknąć nieprzyjemnych błędów. Czy jednak słusznie? Poznaj zasady ustalania wymiarów, jakie powinien mieć otwór w murze na najbardziej popularne rozmiary drzwi wewnętrznych. Dowiedz się jaki otwór pod drzwi "80" będzie właściwy, a jakie wymiary zastosować pod drzwi "60", "70" i "90".

Jaki otwór pod drzwi 80, 70, 90? Prawidłowy wymiar otworu na drzwi

 

Spis treści:

1. Jak ustalić wymiary otworów drzwiowych pod drzwi wewnętrzne?
2. Jaki otwór pod drzwi "80" wykonać?
3. Jaki otwór pod drzwi 80 z ościeżnicą regulowaną?
4. Drzwi "70" - jaki otwór będzie prawidłowy?
5. ...a jaki otwór pod drzwi "90"?
6. Jak poprawnie zrobić pomiar otworu pod drzwi?
7. Najpopularniejsze wymiary drzwi wewnętrznych
8. Najczęściej popełniane błędy podczas pomiaru otworów pod drzwi - to warto wiedzieć
9. Montaż ościeżnicy w otworze na drzwi
10. Jak prawidłowo zmierzyć otwór na drzwi? Sprawdź w naszym poradniku video.

Zamówienie nowego skrzydła poprzedzone powinno być porównaniem wymiarów ościeżnicy, przylg i rozstawów zawiasów pomiędzy obecnymi drzwiami, a modelem wybranego producenta, zaprezentowanymi na ekspozycji w salonie sprzedaży. Jednak w sytuacji, gdy zamontowany ma być komplet tj. skrzydło i ościeżnica, producenci zachęcają do skorzystania z pomocy ekspertów.

Jak ustalić wymiary otworów drzwiowych pod drzwi wewnętrzne?

Bardzo ważne jest, aby jeszcze przed ostatecznym wykończeniem ścian prawidłowo określić, jaki otwór na drzwi – „80”, „90” czy o innym dowolnym wymiarze – powinien być przygotowany. To pozwoli uniknąć nam dodatkowych kosztów i problemów. To też najlepszy moment, by zdecydować, czy ustalamy wymiary otworów pod ościeżnice regulowane czy ościeżnice stałe.

Wymiary otworu pod drzwi będą zawsze większe o kilka centymetrów niż sam rozmiar skrzydła, dlatego trzeba uwzględnić tę informację podczas pomiarów. Ile będzie wynosić różnica jest uzależnione od ościeżnicy i grubości muru. Oczywiście, najprościej byłoby określić jakiej szerokości skrzydła chcesz zamontować w swoich czterech ścianach już na etapie budowy domu czy mieszkania. Jednak podczas remontu, gdy zdecydujemy się wymienić drzwi, czasem trzeba poszerzyć otwór lub przeciwnie, nadbudować kawałek ściany. Warto wtedy dobrze zaplanować prace i jak najdokładniej dokonać pomiarów, nie zapominając o kilku centymetrach zarezerwowanych dla ościeżnicy, niezbędnej do zamontowania i prawidłowego działania drzwi.

Jaki otwór pod drzwi "80" wykonać?

Jeśli decydujemy się na ościeżnicę stałą, szerokość otworu na drzwi „80” powinna być większa od drzwi o co najmniej kilka cm. Całkowita szerokość skrzydła drzwiowego tzw. 80-ki marki PORTA DRZWI wynosi 84,4cm, więc otwór pod drzwi „80” z ościeżnicą stałą powinien mieć szerokość 91cm.

Jaki otwór pod drzwi 80 z ościeżnicą regulowaną?

W przypadku, gdy wybierzemy ten rodzaj futryny, szerokość otworów powinna być nieco mniejsza - dla drzwi „80”musi być równa 88cm.

Jeśli chodzi o wysokość otworu drzwiowego, tu również występuje różnica, w zależności od wybranego rodzaju ościeżnicy drzwiowej. W przypadku drzwi z ościeżnicą stałą przygotowujemy otwór o wysokości 207,5cm, (niezależnie czy to drzwi „80”, „90” lub inne). Gdy zdecydujemy się na ościeżnicę regulowaną, wysokość powinna być nieco mniejsza - 206cm.

Podsumowując - prawidłowe wymiary otworu dla drzwi "80" to:

91cm na 207,5cm przy wyborze futryny stałej

- 88cm na 206cm przy ościeżnicy regulowanej

W ustalaniu prawidłowego wymiaru otworu na drzwi wewnętrzne pomocna może być poniższa tabela.

tabela wymiarow drzwi wewnetrznych PORTA

Drzwi "70" - jaki otwór będzie prawidłowy?

Całkowita szerokość drzwi "70" marki PORTA wynosi 74,4cm, zatem dla drzwi o wymiarach „70” i „200” wysokości  otwór drzwiowy powinien wynosić:

- 81cm na 207,5cm przy wyborze futryny stałej

- 78cm na 206cm - prawidłowy wymiar wnęki przy ościeżnicy regulowanej

...a jaki otwór pod drzwi "90"?

Analogicznie jak w przypadku drzwi „80” i „70” również musimy dodać kilka centymetrów do wymiarów samych skrzydeł oraz wziąć pod uwagę rodzaj stosowanej ościeżnicy. Dla drzwi "90" otwór w murze powinien mieć wymiary:

- dla ościeżnicy stałej - 101cm szerokości i 207,5cm wysokości

- dla ościeżnicy z regulacją - 98cm szerokości i 206cm wysokości

Jak poprawnie zrobić pomiar otworu pod drzwi?

Precyzyjne wymierzenie odpowiedniej wysokości i szerokości wnęki w murze to podstawa! Pamiętaj o tym, by zmierzyć otwór w kilku miejscach na różnych wysokościach, najlepiej w świetle dziennym. Gdy otwór jest surowy pomiar będzie nieco inny niż w przypadku już zamontowanej ościeżnicy. Wówczas do całościowego pomiaru nie wliczaj listew.

Przyda Ci się kilka poniższych wskazówek:

  • zmierz wysokość otworu od podłogi do nadproża minimum w dwóch miejscach - najlepiej w przeciwległych końcach oraz dodatkowo na środku. Prawidłowa wysokość powinna wynosić 206cm lub 207,5cm.
  • szerokość otworu zmierz od ściany do ściany w 3-6 miejscach. Im więcej punktów weźmiesz pod uwagę, tym lepiej.
  • wymiar grubości muru pobierz w trzech miejscach z prawej i trzech z lewej strony. Pod uwagę weź najmniejszą wartość.

Skorzystaj z konfiguratora

Najpopularniejsze wymiary drzwi wewnętrznych

W nowym budownictwie najczęściej spotykamy drzwi o wymiarach od minimum 80cm szerokości i 200cm wysokości do 100cm szerokości i nawet 220cm wysokości. Jest to najbardziej popularny rozmiar drzwi wewnętrznych jednoskrzydłowych, który pozwala na swobodne przenoszenie mebli czy wnoszenie większych zakupów do mieszkania. Możemy zatem wybierać spośród dużej oferty drzwi uchylnych o wymiarach od 80 do nawet 100cm szerokości i bardzo modnych skrzydeł podwyższanych (220cm), które świetnie uzupełniają nowoczesne aranżacje i loftowe pomieszczenia.

Wąskie drzwi o rozmiarze „70” najczęściej są wybierane do pomieszczeń takich jak domowa spiżarnia, garderoba czy różnego rodzaju schowki. Z kolei w łazienkach, sypialniach, salonach czy innych pokojach najczęściej montowane są drzwi 80-tki i 90-tki, nieco rzadziej 100-tki. Jest to spowodowane wymogami prawa budowlanego, które określa minimalną szerokość drzwi wewnętrznych montowanych w domach.

W starych mieszkaniach i domach możemy jeszcze spotkać węższe skrzydła wykorzystywane w charakterze drzwi pokojowych - 70tki, a nawet 60tki, dlatego również takie modele są dostępne w sprzedaży.

Zobacz również: Jakie są standardowe wymiary drzwi wewnętrznych?

Najczęściej popełniane błędy podczas pomiaru otworów pod drzwi - to warto wiedzieć

Pomimo staranności i jak najlepszych chęci zdarzają się sytuacje, w których wystąpił błąd podczas dokonywania pomiarów, przez co drzwi mogą nie pasować do otworu w ścianie. Zbyt wysokie mogą ocierać się o podłogę przy każdym zamykaniu i otwieraniu, zaś te o nieprawidłowej szerokości nie zmieszczą się w otworze lub przeciwnie, będą zbyt małe przez co ich montaż nie będzie możliwy. Co wówczas możemy zrobić i jakie są najczęściej występujące błędy?

  •  za duży otwór pod drzwi wewnętrzne

Problem nie jest zbyt poważny, jeśli otwór okaże się za duży. Zawsze można go dość łatwo zmniejszyć i w ten sposób dopasować do zamówionych drzwi. Trzeba tylko zastosować właściwą, najlepiej elastyczną zaprawę i zwrócić uwagę na staranne wykończenie całości.

  • zbyt mały / za wąski otwór w ścianie

Tutaj sprawa nieco się komplikuje i w zasadzie wyjścia z tej sytuacji są dwa. Pierwsze to poszerzenie otworu, a drugie to wymiana drzwi. Gdy zamawialiśmy model o standardowych wymiarach, bez nietypowych szczegółów wykończenia, wówczas jest duża szansa, że drzwi są na tyle popularne w sprzedaży, że uda się je zwrócić do sprzedawcy, który odsprzeda je kolejnym klientom. Niezwykle istotne jest w tej sytuacji, by drzwi były oryginalnie opakowane, a opakowania nie były uszkodzone, zawilgocone itp. Na naszą korzyść będzie też działał czas wykrycia pomyłki. Oczywiście najlepiej, gdy wykrycie niezgodności nastąpi na etapie procesu zamawiania drzwi, co pozwoli nam zaoszczędzić czas i pieniądze. Przed zamówieniem drzwi zawsze warto nasze obliczenia zweryfikować z ekspertami w salonie sprzedaży.

  •  niedokładnie wykonany pomiar

Aby dobrze określić wymiary otworu pod drzwi wewnętrzne konieczne jest pobranie danych z kilku miejsc. Im dokładniej to zrobimy, zarówno pod kątem szerokości jak i wysokości, tym większe prawdopodobieństwo powodzenia całej operacji.

W sytuacji, gdy zamówiliśmy drzwi o nietypowych wymiarach, dopasowane pod nietypowy otwór w ścianie, trzeba ratować sytuację podkuciem otworów. Tu musimy koniecznie zweryfikować, z jakim rodzajem ściany mamy do czynienia. Jeśli jest to ściana nośna, to poszerzenie otworu na drzwi może naruszyć jej konstrukcję, co jest zupełnie niedopuszczalne. Takie decyzje muszą więc być poprzedzone konsultacjami.

W ścianach działowych można dowolnie zmieniać wymiary otworów pod drzwi, ale wiąże się to zwykle z kolejnymi pracami murarskimi oraz z dodatkowymi kosztami całej operacji.

Montaż ościeżnicy w otworze na drzwi

Cała operacja umieszczania drzwi w otworze sprowadza się właściwie do prawidłowego osadzenia ościeżnicy, co wymaga specjalistycznej wiedzy o produkcie, specjalistycznych narzędzi i materiałów, a także pewnej wiedzy o prawie budowlanym. Większość producentów przygotowuje instruktażowe materiały video, które są niezwykle pomocne przy samodzielnym montażu. Jednak zamówienie drzwi wraz z profesjonalnym montażem przynosi wiele korzyści (niższa cena, wydłużony okres ochrony gwarancyjnej), które warto wziąć pod uwagę.

Każdorazowo zamówienie właściwych drzwi wewnętrznych musi być poprzedzone precyzyjnym zwymiarowaniem otworu w murze. Jeśli otwór będzie niewłaściwie wymierzony, ościeżnice i skrzydła nie będą pasować, a problemy i opóźnienia przysporzą nam wielu nerwów.

Jak prawidłowo zmierzyć otwór na drzwi? Sprawdź w naszym poradniku video.

Chcesz właściwie zwymiarować otwór pod drzwi? Koniecznie obejrzyj przygotowany poradnik. W przypadku dodatkowych pytań skontaktuj się z naszymi ekspertami w Akademii Dobrego Montażu PORTA (tel. 58 333 12 13) lub rekomendowanymi punktami sprzedaży)

Dowiedz się jak prawidłowo zmierzyć otwór na drzwi w naszym poradniku video.

Oceń artykuł:

34%
66%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym