Prawidłowy wymiar otworu na drzwi

Oceń artykuł:

37%
63%

Wymiary otworów pod drzwi to zagadnienie, które budzi zawsze tysiące pytań. Cóż, to od prawidłowego pomiaru zależy powodzenie całego przedsięwzięcia. Mimo że montaż drzwi można wykonać samodzielnie, to jednak wiele osób decyduje się od razu całą operację powierzyć specjalistom, by uniknąć nieprzyjemnych błędów. Czy jednak słusznie? Poznaj zasady ustalania wymiarów, jakie powinien mieć otwór na drzwi.

Prawidłowy wymiar otworu na drzwi

Przygotowując drzwi do sprzedaży, producenci zachęcają klientów do samodzielnego montażu. Zwykle wiele elementów, takich jak wkłady, szyldy zamków i zawiasy, znajduje się na swoich docelowych miejscach, a ościeżnice są już zmontowane fabrycznie.

Cała operacja umieszczania drzwi w otworze sprowadza się więc tylko do osadzenia ościeżnicy, zamontowania listew maskujących i oczywiście umieszczenia skrzydła drzwiowego na zawiasach.

Aby jednak wszystko się powiodło, trzeba precyzyjnie i właściwie wymierzyć otwór pod drzwi, ponieważ to umożliwia zamówienie elementów o odpowiednich wymiarach. Jeśli otwór będzie niewłaściwie wymierzony, ościeżnice i drzwi nie będą pasować, a problemy i opóźnienia przysporzą wielu nerwów.

Jak ustalić wymiary otworów pod drzwi?

Bardzo ważne jest, aby jeszcze przed ostatecznym wykończeniem ścian prawidłowo określić, jaki otwór na drzwi 80, 90 lub o innym dowolnym wymiarze – powinien być przygotowany. To pozwoli uniknąć nam dodatkowych kosztów i problemów. Na tym etapie powinniśmy się też zdecydować, czy ustalamy wymiary otworów pod ościeżnice regulowane czy jednak pod futryny stałe.

Jeśli decydujemy się na ościeżnicę stałą, szerokość otworu na drzwi 80 powinna być większa o co najmniej 11,5 cm. Oznacza to, że otwór pod drzwi 80 powinien mieć szerokość 91,5 cm. Jeśli jednak wybierzemy ościeżnice regulowane, wymiary otworów powinny być nieco mniejsze, wystarczy bowiem do wymiaru drzwi dodać około 8 cm. Tak więc szerokość otworu w przypadku drzwi 80 musi być równa 88 cm.

Jeśli chodzi o wysokość otworu drzwiowego, to tu także występuje różnica, w zależności od wybranego rodzaju futryny. W przypadku drzwi 80 oraz futryny stałej wysokość otworu powinna mieścić się w przedziale od 207,5 cm do 209 cm. Gdy będziemy mieć do czynienia z ościeżnicą regulowaną, wysokość może być nieco mniejsza, a mianowicie wynosić od 206 cm do 207,5 cm. 

A jeśli i tak wystąpił błąd?

Problem nie jest zbyt wielki, jeśli otwór pod drzwi okaże się za duży. Zawsze można go dość łatwo zmniejszyć i sprawić w ten sposób, że będzie odpowiedni do zamówionych drzwi. Trzeba tylko zastosować właściwą, najlepiej elastyczną zaprawę i zwrócić uwagę na staranne wykończenie całości.

Sprawa komplikuje się, gdy otwór jest za mały. W zasadzie wyjścia z tej sytuacji są dwa. Pierwsze to poszerzenie otworu, a drugie to wymiana drzwi. Pół biedy, gdy zamawialiśmy drzwi standardowe, bo te może uda się wymienić, a wówczas stracimy tylko trochę czasu.

Jeśli jednak zamawialiśmy drzwi na konkretny wymiar, trzeba ratować sytuację podkuciem otworów. Tu musimy najpierw sprawdzić, z jakim rodzajem ściany mamy do czynienia. Jeśli jest to ściana nośna, to poszerzenie otworu może naruszyć jej konstrukcję, co jest zupełnie niedopuszczalne.

W ścianach działowych można zmienić wymiary otworów, ale wiąże się to zwykle z kolejnymi pracami murarskimi oraz z dodatkowymi kosztami całej operacji.

Dowiedz się jak prawidłowo zmierzyć otwór na drzwi w naszym poradniku video.

Oceń artykuł:

37%
63%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym