Jakie są standardowe wymiary drzwi wewnętrznych?

Oceń artykuł:

17%
83%

AKTUALIZACJA: 18.05.2023

 

Wymiary drzwi są niezwykle ważne już na etapie projektowania i podziału przestrzeni w nowym mieszkaniu. Sytuacja ta ma miejsce, gdy zdecydowaliśmy się nabyć lokal w standardzie deweloperskim i w formie „open space”.  Urządzanie mieszkania należy rozpocząć od wydzielenia najważniejszych stref – dziennej, dziecięcej i nocnej. Strefa dzienna jest zwykle otwarta, jednak już pozostałe strefy są najczęściej wydzielone przez ściany, które porządkują przestrzeń oraz zapewniają mieszkańcom dużą dozę prywatności.

Jakie są standardowe wymiary drzwi wewnętrznych?

Planując podział przestrzeni, trzeba także zdecydować, jakie będą wymiary otworów drzwiowych, a co za tym idzie –wymiary ościeżnic i drzwi. Model i kolor drzwi wybiera się znacznie później, ale ich umiejscowienie i wielkość musi być określona już w projekcie. 

Sprawdź również: Jaki otwór pod drzwi 70, 80 i 90? Prawidłowy wymiar otworu na drzwi

Jakie skrzydła wybierać do poszczególnych rodzajów pomieszczeń, by zapewnić sobie komfort w mieszkaniu lub domu? Jakie są typowe wymiary drzwi wewnętrznych jednoskrzydłowych, dwuskrzydłowych czy suwanych? Sprawdź! 

Typowe wymiary drzwi wewnętrznych

Wymiary drzwi wewnętrznych określone są w przepisach budowlanych. W mieszkaniach szerokość ościeżnicy musi wynosić co najmniej 80 cm, a wysokość to minimum 200 cm. Wymiary te dotyczą drzwi w pomieszczeniach przeznaczonych na pokoje oraz drzwi do kuchni. Dlatego też najczęściej spotykane są tradycyjne drzwi uchylne jednoskrzydłowe, w szczególności najbardziej popularne 80tki.

Za standardowe wymiary drzwi wewnętrznych uznawane są skrzydła 70, 80, 90 i 100 cm. Najczęściej spotykane drzwi wewnętrzne to "80tki", rzadziej spotykane są 60tki i 70tki, które stosuje się w spiżarniach czy garderobach. 

Wymiary drzwi - szerokość

  • Drzwi wewnętrzne "60" i "70" - montowane są najczęściej w garderobach, spiżarniach, schowkach, przy czym zdecydowanie rzadziej występują te o szerokości 60cm.
  • Drzwi "80tki" - to najczęściej wybierane i najbardziej uniwersalne drzwi wewnętrzne do mieszkań i domów. Stosuje się je w kuchniach, pokojach i łazienkach. 
  • Drzwi wewnętrzne o wymiarach 90 i 100 cm - szczególnie dobrze prezentują się w przestronnych mieszkaniach o dużym metrażu. 

Wymiary drzwi - wysokość

Standardowa wysokość drzwi wewnętrznych to minimum 200 cm. W mieszkaniach loftowych, w nowoczesnych apartamentach czy stylowych kamienicach często możemy spotkać wysokie drzwi 220cm lub wyższe. Do tego typu wnętrz, jak również mieszkań w stylu glamour czy industrialnym, warto zamówić drzwi ze specjalnym podwyższanym panelem PORTA LEVEL. Oba warianty są dostępne w ofercie PORTA. Dzięki takiemu rozwiązaniu można również optycznie powiększyć przestrzeń oraz wprowadzić wrażenie przestronności. 

PORTA LEVEL_model C2_PortadecorDabCatania

PORTA LEVEL

Nietypowe rozwiązania w zakresie drzwi wewnętrznych

Już na etapie planowania przestrzeni i wyznaczania stref coraz częściej ujmuje się w planach inny rodzaj drzwi, a mianowicie drzwi przesuwane naścienne lub wewnątrzścienne, w przypadku których szerokość skrzydła to minimum 80 cm. Coraz częściej też stosuje się drzwi dwuskrzydłowe wewnętrzne, a ich wymiary zwykle ustalane są indywidualnie.

Drzwi łamane i składane

W przypadku małych pomieszczeń na uwagę zasługuje szczególne rozwiązanie, jakim są drzwi łamane składane. Takie modele znaleźć można w ofercie PORTA. Drzwi łamane idealnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z niedostatkiem przestrzeni. Stosuje się je nawet w szafach wnękowych.

Drzwi łamane ALFA to skrzydło przylgowe dwuelementowe, podzielone asymetrycznie oraz ościeżnica Porta System w zmodyfikowanej wersji. Dodatkową opcją jest system prowadzący. Model BETA to skrzydło bezprzylgowe, także dwuelementowe, ale podzielone symetrycznie, z ościeżnicą i systemem prowadzącym w cenie. 

Drzwi wewnętrzne dwuskrzydłowe - typowe wymiary

Drzwi dwuskrzydłowe to chętnie wybierane rozwiązanie do mieszkań urządzonych w stylu glamour, retro, angielskim, biedermeier oraz hampton. Dzięki podwójnym skrzydłom przez otwarte drzwi wpada ogromna ilość dodatkowego naturalnego światła, a pomieszczenie automatycznie staje się optycznie większe. Standardowa szerokość drzwi dwuskrzydłowych to 140 cm zaś wysokość to 200cm. W ofercie PORTA podwójne skrzydła można dostać w wymiarach od 120 do 200cm. Drzwi o szerokości większej niż 200cm przygotowuje się je na indywidualne zamówienie. 

Standardowe wymiary drzwi przesuwnych

Szerokość drzwi przesuwnych najczęściej wynosi 80 do 100 cm. Podwójne skrzydła suwane mogą mieć 200 cm, w takim wariancie sprawdzą się szczególnie dobrze w przestronnych mieszkaniach i domach. 

PORTA BLACK

drzwi z systemem przesuwnym BLACK

Drzwi przesuwne wewnętrzne to świetna i bardzo modna alternatywa dla typowych skrzydeł uchylnych. Są bardzo nowoczesne, prezentują się stylowo i elegancko. Pasują do niemal każdego stylu aranżacyjnego. Drzwi suwane można również z powodzeniem zamontować w łazience, pamiętając o odpowiednich rozwiązaniach wentylacyjnych. Są chętnie wykorzystywane we wnętrzach, gdzie nie mamy zbyt dużo miejsca na otwieranie i zamykanie skrzydeł.

Standardowe wymiary drzwi wewnętrznych wejściowych do mieszkania

Mieszkańcy nie mają wpływu na wymiary drzwi wejściowych do mieszkania, bo te określone są w stosownych przepisach budowlanych i każdy deweloper musi ich przestrzegać. Światło ościeżnicy drzwi wejściowych musi mieć szerokość co najmniej 90 cm, natomiast wysokość musi wynosić co najmniej 200 cm.

Dla prawidłowego zamontowania drzwi otwory drzwiowe muszą być szersze niż ościeżnica drzwi. Tak zwany luz montażowy powinien wynosić co najmniej 2 cm. Zasada luzu obowiązuje zarówno w przypadku drzwi zewnętrznych, jak i wewnętrznych. 

Sprawdź również: Jak wybierać rozmiar drzwi zewnętrznych?

Pomiary i montaż drzwi wewnętrznych

Po wykonaniu planu zagospodarowania przestrzeni i ukończeniu wszelkich prac budowlanych, trzeba ostatecznie ustalić wymiary drzwi pokojowych, tak aby można było dokonać zamówienia. Żeby uniknąć nieporozumień, w trakcie zamawiania drzwi lepiej nie stosować pojęcia „drzwi”. Warto używać nazw takich jak: wymiary otworów drzwiowych, wymiary ościeżnic oraz wymiar skrzydła drzwi.

Jednak najlepszym rozwiązaniem jest poproszenie fachowców o ustalenie wymiarów, dokonanie zamówienia i wykonanie montażu drzwi. W ten sposób można się ustrzec wielu pomyłek, nieprzyjemnych sytuacji oraz nieprzewidzianych wydatków.

Oceń artykuł:

17%
83%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym