Jakie są typowe wymiary drzwi?

Oceń artykuł:

13%
87%

Wymiary drzwi wewnętrznych są niezwykle ważne już na etapie projektowania i podziału przestrzeni w nowym mieszkaniu. Sytuacja ta ma miejsce, gdy zdecydowaliśmy się nabyć lokal w standardzie deweloperskim i w formie „open space”.

Jakie są typowe wymiary drzwi?

Dziś moda na totalnie otwartą przestrzeń już minęła, dlatego urządzanie mieszkania należy rozpocząć od wydzielenia najważniejszych stref – dziennej, dziecięcej i nocnej. Strefa dzienna jest zwykle otwarta, jednak już pozostałe strefy są najczęściej wydzielone przez ściany, które porządkują przestrzeń oraz zapewniają mieszkańcom dużą dozę prywatności.

Planując podział przestrzeni, trzeba także zdecydować, jakie będą wymiary otworów drzwiowych, a co za tym idzie – wymiary ościeżnic i drzwi. Model i kolor drzwi wybiera się znacznie później, ale ich umiejscowienie i wielkość musi być określona już w projekcie.

Standardowe wymiary drzwi wewnętrznych wejściowych do mieszkania

Mieszkańcy nie mają wpływu na wymiary drzwi wejściowych do mieszkania, bo te określone są w stosownych przepisach budowlanych i każdy deweloper musi ich przestrzegać. Światło ościeżnicy drzwi wejściowych musi mieć szerokość co najmniej 90 cm, natomiast wysokość musi wynosić co najmniej 200 cm.

Dla prawidłowego zamontowania drzwi otwory drzwiowe muszą być szersze niż ościeżnica drzwi. Tak zwany luz montażowy powinien wynosić co najmniej 2 cm. Zasada luzu obowiązuje zarówno w przypadku drzwi zewnętrznych, jak i wewnętrznych. 

Standardowy wymiar drzwi pokojowych

Podobnie jak w przypadku drzwi wejściowych, wymiary drzwi wewnętrznych określone są w przepisach budowlanych. W mieszkaniach szerokość ościeżnicy musi wynosić co najmniej 80 cm, a wysokość ościeżnicy to minimum 200 cm. Wymiary te dotyczą drzwi w pomieszczeniach przeznaczonych na pokoje oraz drzwi do pomieszczeń przeznaczonych na kuchnie.

Najczęściej spotykane drzwi wewnętrzne to zwykle drzwi uchylne, a w praktyce za standardowe wymiary skrzydeł uznaje się te od 60 do 100 cm. Trzeba tu nadmienić, że węższe drzwi stosuje się najczęściej do pomieszczeń specjalnych, takich jak pomieszczenia techniczne i gospodarcze, garderoby i spiżarnie.

Nietypowe rozwiązania

Już na etapie planowania przestrzeni i wyznaczania stref coraz częściej ujmuje się w planach inny rodzaj drzwi, a mianowicie drzwi przesuwane naścienne lub wewnętrzne, w przypadku których szerokość skrzydła to minimum 80 cm. Coraz częściej też stosuje się drzwi dwuskrzydłowe wewnętrzne a ich wymiary zwykle ustalane są indywidualnie.

W przypadku małych pomieszczeń na uwagę zasługuje szczególne rozwiązanie, jakim są drzwi łamane. Takie modele znaleźć można w ofercie Porta. Drzwi łamane idealnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z niedostatkiem przestrzeni. Stosuje się je nawet w szafach wnękowych.

Model Porta ALFA to skrzydło przylgowe dwuelementowe, podzielone asymetrycznie oraz ościeżnica Porta System w zmodyfikowanej wersji. Dodatkową opcją jest system prowadzący. Model BETA to skrzydło bezprzylgowe, także dwuelementowe, ale podzielone symetrycznie, z ościeżnicą i systemem prowadzącym w cenie. 

Pomiary i montaż

Po wykonaniu planu zagospodarowania przestrzeni i ukończeniu wszelkich prac budowlanych, trzeba ostatecznie ustalić wymiary drzwi pokojowych, tak aby można było dokonać zamówienia. Żeby uniknąć nieporozumień, w trakcie zamawiania drzwi lepiej nie stosować pojęcia „drzwi”. Warto używać nazw takich jak: wymiary otworów drzwiowych, wymiary ościeżnic oraz wymiar skrzydła drzwi.

Jednak najlepszym rozwiązaniem jest poproszenie fachowców o ustalenie wymiarów, dokonanie zamówienia i wykonanie montażu drzwi. W ten sposób można się ustrzec wielu pomyłek, nieprzyjemnych sytuacji oraz nieprzewidzianych wydatków.

Oceń artykuł:

13%
87%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym