Jak wybierać rozmiar drzwi zewnętrznych?

Oceń artykuł:

17%
83%
Wybór drzwi zewnętrznych często przysparza mnóstwo problemów. Trzeba znaleźć odpowiedzi na wiele pytań, niezbędnych do podjęcia właściwej decyzji. Od niej zależy nie tylko wygląd drzwi, ale przede wszystkim bezpieczeństwo i funkcjonalność. Wymiary drzwi zewnętrznych to jedna z podstawowych kwestii, które musimy przemyśleć.
Jak wybierać rozmiar drzwi zewnętrznych?

Szerokość drzwi wejściowych

Jest to najważniejszy wymiar drzwi zewnętrznych, mający ogromny wpływ na ich funkcjonalność. Codziennie kilka razy przekraczamy próg swojego domu, witamy gości, a wielokrotnie wnosimy też meble i inne sprzęty, których gabaryty są często pokaźne. Z tych właśnie względów należy decydować się na drzwi wejściowe najszersze z możliwych.

Minimalna szerokość drzwi zewnętrznych powinna wynosić 90 cm. Jednak trzeba przyznać, że nie wszędzie jest to możliwe. Producenci w standardzie mają więc najczęściej drzwi o szerokościach 80, 90 i 100 cm. Jeśli można sobie na to pozwolić, warto wybrać drzwi o szerokości 100 cm, które zagwarantują znakomity komfort.

Warto też pamiętać, że podana szerokość dotyczy skrzydła drzwi. Otwór w ścianie, w którym należy zamontować ościeżnicę, z reguły musi być większy o około 12 do 15 cm.

Na zamówienie producent przygotuje drzwi zewnętrzne na wymiar wskazany przez klienta, ale w przypadku drzwi jednoskrzydłowych nie ma co przesadzać z szerokością. Im ten wymiar jest większy, tym szybciej zużywają się same drzwi, zawiasy, klamki, a nawet zamki. Jest to szczególnie widoczne przy drzwiach o szerokości, która przekracza 100 cm. 

Wysokość drzwi zewnętrznych

Minimalną wysokość drzwi wejściowych określa się na co najmniej 200 cm. Wysokość ta daje pewność, że nawet wysoka osoba nie uderzy się w głowę wchodząc do środka. Dwa metry wysokości to także spory komfort przy wnoszeniu większych elementów do wnętrza domu czy mieszkania.

Trzeba jednak cały czas pamiętać, że otwór pozostawiony w ścianie na osadzenie ościeżnicy musi mieć o 6-7 cm większą wysokość niż skrzydło drzwi.

Grubość drzwi zewnętrznych

Najczęściej na rynku występują skrzydła drzwi o grubości od 50-55 mm do 68-70 mm. Standardowe skrzydło zewnętrznych drzwi składa się z ramy, która wzmacniana jest dodatkową kratownicą w przypadku drzwi antywłamaniowych.

Rama pokryta jest poszyciem z obu stron, które może być wykonane z płyt lub płycin, a w drzwiach antywłamaniowych stosuje się blachę. Środek wypełniony jest materiałami izolacyjnymi i często też dźwiękochłonnymi. To wszystko sprawia, że grubość drzwi wejściowych osiąga całkiem sporo.

Zbyt cienkie drzwi zewnętrzne często bywają niestabilne i nie dają żadnej pewności, że do środka nie będzie przedostawał się chłód, nie mówiąc już o nieproszonych gościach. Z kolei zbyt grube drzwi mogą być bardzo ciężkie, co może skutkować szybkim zużyciem zawiasów i innych elementów drzwi.

Podejmując decyzję o zakupie drzwi zewnętrznych, warto skonsultować się z fachowcami. Pozwoli nam to uniknąć wielu błędów. Dobrym rozwiązaniem jest też zamówienie drzwi na wymiar, gdzie profesjonaliści sami dokonują pomiarów, a następnie zajmują się montażem drzwi.

W bogatej ofercie drzwi PORTA znajduje się wiele kolekcji drzwi zewnętrznych – zarówno do domu, jak i do mieszkania – o rozmaitych właściwościach, znakomitej jakości i ciekawym designie. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami i skorzystania z pomocy ekspertów.

Oceń artykuł:

17%
83%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym