Jak dobrać drzwi zewnętrzne do okien i elewacji budynku?

Oceń artykuł:

0%
0%

Wbrew pozorom wybór drzwi zewnętrznych nie jest taki łatwy. Skrzydła muszą być solidne i odporne na próby włamania, a ich wygląd i wykończenie pasować do koloru okien oraz elewacji budynku. Jak więc dobrać drzwi zewnętrzne do domu? Które z nich sprawdzą się przy brązowych, białych lub antracytowych oknach? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Jak dobrać drzwi zewnętrzne do okien i elewacji budynku?

Drzwi zewnętrzne wejściowe powinny nie tylko zapewniać bezpieczeństwo Twoim czterem kątom, ale także podkreślać charakter budynku. To one wpływają na pierwsze wrażenie odwiedzających Cię gości. Dlatego tak ważne jest, aby były one dopasowane do elewacji, a także okien budynku.

Jaki kolor drzwi zewnętrznych wybrać? Zasady doboru kolorów

Dobrze dobrana kolorystyka i styl drzwi, okien oraz elewacji stworzą spójny obraz Twojego domu. Dlatego, podczas wybierania skrzydeł drzwiowych nie skupiaj się jedynie na ich parametrach technicznych – przypatrz się ich estetyce. W końcu muszą komponować się z wyglądem całego budynku.

By ułatwić Ci wybór właściwych drzwi wejściowych do domu, kieruj się jedną z poniższych zasad:

  • Regułą harmonii. Jeżeli elewacja budynku jest utrzymana w stonowanych kolorach, drzwi i okna powinny mieć podobny ton. Na przykład, do białych ścian idealnie wpasują się skrzydła drzwiowe w odcieniach szarości.
  • Regułą kontrastu. Jeśli chcesz, by drzwi były wyraźnym elementem budynku, postaw na barwę wyróżniającą się na tle okien czy elewacji domu. Na przykład, do ciemnych ścian dobierz skrzydła drzwiowe o jasnym wykończeniu.

drzwi zewnętrzne PORTA THERMO_MODERN model M2_kolor Antracyt

Pamiętaj, by wzór drzwi zewnętrznych uzależnić także od stylu całego budynku. Do domów nowoczesnych pasują drzwi i okna o prostych, geometrycznych formach. Natomiast do posiadłości o klasycznym wykończeniu dobrze wpasują się skrzydła drzwiowe z różnymi elementami dekoracyjnymi (np. frezowaniami).

Sprawdź również: Ciepłe drzwi zewnętrzne do domu energooszczędnego. Jakie wybrać?

PORTA THERMO. Połączenie energooszczędności z designem

Drzwi wejściowe – jak już wspominaliśmy – są istotnym elementem każdego domu. Wyboru modelu nie należy pozostawiać przypadkowi. Dlatego, jeżeli zależy Ci na designerskich skrzydłach drzwiowych, które będą odznaczały się wysoką energooszczędnością, koniecznie sprawdź kolekcję PORTA THERMO. Składają się na nią cztery linie drzwi: MODERN, LINE, GLASS oraz CLASSIC. Każda z nich dostępna jest w czterech wariantach energooszczędnych:

  • STANDARD o izolacyjności termicznej wynoszącej Ud = 1,1 W/m2K, grubości 54 mm, ościeżnicą stalową i konstrukcją skrzydła składającą się z ramy drewnianej oraz piany PUR;
  • OPTIMUM o izolacyjności termicznej wynoszącej Ud = 0,73 W/m2K, grubości 66 mm, ościeżnicą aluminiową i konstrukcją skrzydła składającą się z ramy kompozytowej oraz piany PUR;
  • OPTIMUM ENERGY o izolacyjności termicznej wynoszącej Ud = 0,61 W/m2K, grubości 78 mm, ościeżnicą aluminiową i konstrukcją skrzydła składającą się z ramy kompozytowej oraz piany PUR;
  • PREMIUM ENERGY o izolacyjności termicznej wynoszącej Ud = 0,57 W/m2K, grubości 66 mm, ościeżnicą kompozytową i konstrukcją skrzydła składającą się z ramy kompozytowej oraz piany PUR.

Wszystkie linie drzwi z kolekcji PORTA THERMO są dostępne w każdym z powyższych pakietów energooszczędnych.

Dlaczego konstrukcja i termoizolacja drzwi wejściowych jest taka istotna?

Energooszczędne drzwi zewnętrzne odznaczają się niską przenikalnością ciepła, a więc wysokim poziomem termoizolacyjności. To kluczowy czynnik, ponieważ skrzydła drzwiowe (razem z oknami) odpowiadają za ubytek ok. 20% ciepła. By temperatura pomieszczeń nie zmieniała się, a domownicy nie skarżyli się na przenikający chłód w okolicach drzwi wejściowych, warto postawić na model o najniższym współczynniku przenikalności ciepła (oznaczanym symbolem Ud).

Przeczytaj też: Co to są drzwi pasywne i czym się charakteryzują?

Jaki kolor drzwi zewnętrznych do białych okien, dębowych lub antracytowych?

Nowoczesne aranżacje nie lubią przypadków, minimalistyczne przepychu, a eklektyczne – nudy. Dlatego nie spiesz się podczas wyboru stolarki okiennej i drzwiowej. Im bardziej przemyślanego zakupu dokonasz, tym lepiej. Poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci w doborze drzwi zewnętrznych do koloru okien.

drzwi zewnętrzne PORTA THERMO CLASSIC_model C2_kolor Czarny

Jaki kolor drzwi zewnętrznych do brązowych okien?

Do brązowej stolarki okiennej najlepiej będą pasować drzwi o ciemnym wykończeniu. Przykładowo, w nowoczesnym domu z ciemno-orzechowymi oknami postaw na PORTA THERMO z linii MODERN w Czarnym lub Antracytowym odcieniu. Natomiast w przypadku jasnej stolarki okiennej sprawdzą się drzwi PORTA THERMO model GLASS G.4 w kolorze Antracyt Struktura Synchro lub Dąb Winchester.

Jaki kolor drzwi zewnętrznych do okien Winchester?

Odcień Winchester ma piękny, miodowy odcień przypominający złoty dąb. Ta ciepła barwa bardzo dobrze współgra z różnymi aranżacjami. Polecamy, by do okien w kolorze Winchester dobrać drzwi w stonowanych, naturalnych odcieniach. Będą one harmonizować się z ciepłym tonem stolarki oraz dodawać przytulności zamieszkiwanym wnętrzom.

drzwi zewnętrzne z linii PORTA THERMO_GLASS_model G1_kolor dabWoodecTurner

Jaki kolor drzwi zewnętrznych do białych okien?

Białe okna są uniwersalne i pasują do wielu stylów. Dlatego, w kwestii doboru koloru skrzydeł czy ich wykończenia, ogranicza się jedynie wygląd elewacji i aranżacja całej nieruchomości. Do białej stolarki okiennej dobrze pasują PORTA THERMO w odcieniach brązu – o jasnych (np. Woodec Dąb Turner) lub ciemnych tonach (m.in. Orzech). Jeżeli jednak chcesz postawić na coś odważniejszego, wybierz drzwi PORTA THERMO z linii LINE model L.4 w odcieniu Antracytowym z ozdobnymi srebrnymi intarsjami.

Jakie drzwi do antracytowych okien?

Antracyt to bardzo ciemny odcień szarości, który zdobył w ostatnich latach wielu miłośników. Chcesz, by utrzymana w tym kolorze stolarka okienna współgrała z drzwiami wejściowymi? W takim razie postaw na skrzydła drzwiowe o tym samym, antracytowym odcieniu. Dobrym pomysłem będą także drzwi utrzymane w kontrastującym kolorze, np. Woodec Dąb Turner czy Dąb Winchester.

Pamiętaj, że wszystkie powyższe rekomendacje są oparte na ogólnych zasadach projektowania wnętrz i mogą nie pasować do Twojego domu. Ostateczny wybór uzależnij więc od Twoich indywidualnych preferencji, stylu domu i wyglądu otoczenia.

 

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym