Własne cztery ściany. Jak samodzielnie wykonać projekt mieszkania?
Oceń artykuł:
Zacznijmy od podstaw
Dzisiejsza technologia umożliwia nam stworzenie projektu mieszkania we własnym zakresie. Nim jednak puścimy wodze wyobraźni, przyswójmy sobie niezbędne podstawy. Zacznijmy od pomiaru mieszkania. Ktoś może powiedzieć, że przecież wymiary lokum znajdują się w dokumentacji (rzucie mieszkania), które otrzymaliśmy od dewelopera. Ostatecznie jednak powierzchnia użytkowa może być mniejsza od zadeklarowanej, a wtedy cały nasz projekt będzie trzeba przemyśleć od początku.
Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, zmierzmy zakupione mieszkanie sami. Pamiętajmy, by pomiary pomieszczeń wykonywać na wysokości podłogi, od ściany do ściany, razem z ich wykończeniem. Zestawmy nasze wyniki z rzutem mieszkania. Jeśli różnica jest większa niż 2 proc., mamy nawet prawo odstąpić od umowy kupna!
Rysujemy mieszkanie
Kiedy już dokonamy pomiarów, musimy przypomnieć sobie podstawy rysunku technicznego. O ile bowiem my widzimy nasze mieszkanie dokładnie oczami wyobraźni, o tyle osoby odpowiedzialne za jego praktyczne wykończenie muszą mieć wszystko napisane czarno na białym.
- Ściany nośne, działowe i słupy konstrukcyjne. Ważne nie tylko z przyczyn użytkowych. Ściany to najczęstsi "złodzieje" metrażu użytkowego, a nie możemy się ich w całości pozbyć.
- Oznaczenie kierunków świata. Ważne nie tylko na mapach terenu. Dzięki niemu dowiemy się chociażby, do którego pomieszczenia wpadną promienie wschodzącego słońca. Zyskamy też wiedzę na temat nasłonecznienia konkretnych pomieszczeń w ciągu dnia.
- Piony kanalizacyjne i szyby wentylacyjne. Nie lubimy o nich myśleć podczas ozdabiania naszego domu. A jednak są kluczowe dla umiejscowienia łazienki i kuchni. Na szczęście możemy je przyozdobić tak, by stały się atutami pomieszczenia.
- Umiejscowienie okien. Stanowią nieodzowną część każdego domu. Przez nie światło dnia wpada do naszego lokum, dodając mu życia i przytulności.
- Oznaczenia drzwi i schodów. Tu warto zwrócić uwagę na kierunki otwierania drzwi, a także spadu schodów. Są one każdorazowo oznaczone odpowiednimi strzałkami.
- Liczniki pomiarowe i osprzęt elektryczny. Kolejne po pionach kanalizacyjnych i szybach elementy, których w żaden sposób nie obejdziemy. Na szczęście są sposoby, by je ukryć dekoracjami. Koniecznie jednak uwzględnijmy je w projektach.
Zrób to sam
Profesjonalni architekci wnętrz używają do projektowania programów płatnych, nierzadko bardzo drogich (Cad Decor, Cinema 4D Studio). Na szczęście my możemy skorzystać z aplikacji darmowych
Imoplan
Polski program, przygotowany z myślą właśnie o użytkownikach znad Wisły. Narzędzie bardzo wszechstronne, pozwalające tworzyć plany i wizualizacje zarówno poszczególnych pomieszczeń, jak i całych domów oraz mieszkań. Dostępny tutaj.
Roomstyler – 3D room planning tool
Prosty w obsłudze program. Przy jego pomocy zaprojektujemy dowolne pomieszczenie. Następnie wystarczy zapisać je, by na podanego maila otrzymać wizualizację 3d. Dostępny tutaj.
Autodesk Homestyler
Program stworzony przez firmę Autodesk, która w swojej ofercie posiada też profesjonalne aplikacje do projektowania (AutoCAD, 3DS MAX). Możemy go więc potraktować jako wstęp do przygody z poważnym designem. Oprócz mieszkania i biura zaprojektujemy w nim także ogród. Dostępny tutaj.
SweetHome 3D
Na pierwszy rzut oka program może wydawać się nieco toporny, jego wielkim plusem jest natomiast dostępność w języku polskim. Dostępny tutaj.
Funkcjonalność przede wszystkim
Kolejnym ważnym zagadnieniem, które musimy wziąć pod uwagę, jest kwestia funkcjonalności projektowanych przez nas pomieszczeń. W tym celu najlepiej podzielić nasze lokum na strefy.
Strefa dzienna (salon i pokoje mieszkalne) najlepiej sprawdzi się po południowej, południowo-zachodniej lub zachodniej mieszkania. Otrzyma wtedy sporo słońca w ciągu dnia.
Strefa jadalna (kuchnia, jadalnia) po stronie północnej, północno-wschodniej. To pomieszczenia, gdzie temperatura jest zawsze trochę wyższa, więc słońce nie jest tak potrzebne.
Strefa wypoczynkowa (sypialnie) po stronie wschodniej, wschodnio-południowej. Pod rozsunięciu zasłon z rana przywita nas słońce, pomieszczenie nie nagrzewa się zaś niepotrzebnie w ciągu dnia.
Źródła inspiracji
Obecnie liczne programy, aplikacje oraz artykuły dostępne online dostarczają nam nieskończoną ilość pomysłów na aranżację wnętrz. Musimy jednak pamiętać, że nie każdy pomysł, który wydaje nam się dobry dziś, będzie taki jutro. Dlatego warto, jeśli mamy taką możliwość, udać się wcześniej do gotowych wnętrz i skonfrontować nasze pomysły z rzeczywistością. Kilka podobnych wizyt sprawi, że oddzielimy naprawdę dobre dla nas rozwiązania od takich, które tylko się takimi wydają.
Drzwi do mieszkania? Najlepsze znajdziesz tu: porta.com.pl/topkolekcje.
Oceń artykuł: