Jak wybrać drzwi zewnętrzne do domu energooszczędnego?

Oceń artykuł:

100%
0%

Perspektywa mniejszych wydatków na ogrzewanie podoba się każdemu. Stąd coraz większe zainteresowanie domami energooszczędnymi i pasywnymi.   Aby osiągnąć taki status, domy muszą spełniać odpowiednie wymagania i charakteryzować się bardzo dobrymi parametrami.

Jak wybrać drzwi zewnętrzne do domu energooszczędnego?

Najważniejszym parametrem pomiarowym jest współczynnik przenikania ciepła, który określany jest dla wszystkich elementów domu, w tym także dla drzwi. Jakie drzwi możemy uznać za drzwi energooszczędne? Jaki współczynnik U dla drzwi zewnętrznych jest odpowiedni?

Współczynnik przenikalności ciepła

Wielkość ta oznaczana jest symbolem U i podawana w jednostkach W/(m2.K). Współczynnik ten mówi o wielkości przepływu ciepła przez daną część powierzchni badanej przegrody budowlanej, gdy po obu jej stronach mamy do czynienia z różnicą temperatur w wysokości 1K.

Dzięki niemu określa się straty cieplne dla każdej przegrody osobno. Mała wartość współczynnika przenikalności ciepła U świadczy o niewielkich ubytkach ciepła. Na wartość współczynnika ma wpływ rodzaj i grubość materiału, z którego wykonano przegrodę budowlaną.

W domach energooszczędnych współczynnik U nie powinien wynosić więcej niż 0,8 W/m2k. Taka też powinna być maksymalna przenikalność cieplna drzwi zewnętrznych.

Dlaczego drzwi zewnętrzne energooszczędne są tak ważne?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba wiedzieć jak procentowo rozkładają się straty ciepła w przeciętnym budynku. Otóż 20-25% ciepła ucieka przez ściany i narożniki budynku, a kolejne 25-30% przez dach. Przez piwnice i fundamenty tracimy nawet 15% ciepła, przez drzwi i okna ubywa aż 20%. Z tego powodu trzeba wiedzieć, jaki jest właściwy współczynnik U dla drzwi zewnętrznych i takie właśnie drzwi wybrać.

Drzwi wejściowe energooszczędne muszą też cechować się jak najwyższą wodoszczelnością i bardzo dobrą odpornością na podmuchy wiatru. Nie mniej istotna jest ich minimalna przepuszczalność powietrza. W drzwiach energooszczędnych konieczne jest więc zastosowanie dodatkowych elementów i materiałów, które są w stanie podnieść poziom ich szczelności. Stosuje się więc kolejne uszczelki zarówno w skrzydłach, jak i w ościeżnicy.

Energooszczędne drzwi frontowe do domu mają zwykle próg, który wykonany jest ze specjalnego kompozytu lub z kompozytu połączonego z aluminium. Z reguły też skrzydła drzwiowe są znacznie grubsze, a ościeżnice szersze. 

Drzwi energooszczędne i jednocześnie antywłamaniowe

W drzwiach wejściowych, energooszczędnych, można także umieścić zabezpieczenia antywłamaniowe, tak aby drzwi nie tylko chroniły domowników przed utratą ciepła, ale także przed złodziejami i intruzami.

Współczynnik U dla drzwi zewnętrznych może zostać zachowany nawet, jeśli w środku zastosowane zostanie wielopunktowe ryglowanie, antywłamaniowe wkładki z zabezpieczeniem 3D przed wytrychami i przewierceniami, a także przed wyrwaniem i ukręceniem.

Oczywiście producenci prześcigają się w stosowaniu różnych nowinek technicznych. W związku z tym montuje się na przykład specjalne czytniki linii papilarnych lub inne urządzenia zwiększające stopień bezpieczeństwa drzwi. Faktem jest więc, że energooszczędnie drzwi antywłamaniowe zapewniają podwójną ochronę.

Estetyka drzwi energooszczędnych

Drzwi tego typu montuje się głównie w nowych budynkach, najczęściej o ciekawych, nowoczesnych bryłach. Producenci drzwi dostosowują więc ich design do aktualnych trendów. Często łączą aluminium, stal nierdzewną i drewno, uzyskując naprawdę interesujące rozwiązania estetyczne.

Przykładem mogą tu być drzwi z kolekcji Porta Eco Polar Passive. Opis tych modeli można ująć w krótkim stwierdzeniu – bardzo interesujące wzornictwo i bardzo dobre parametry drzwi.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym