Czym są pokryte Twoje drzwi?

Oceń artykuł:

50%
50%
Drzwi wewnętrzne to bardzo ważny element wystroju wnętrza, stąd tak duże znaczenie ma ich wygląd. Z tego też względu, oprócz ich dobrej konstrukcji, ważne jest to, co tworzy zewnętrzną warstwę odpowiedzialną za design. Okleina na drzwi, fornir naturalny czy lakier – które pokrycie drzwi sprawdzi się najlepiej?
Czym są pokryte Twoje drzwi?

Okleina na drzwi czyli laminat

Dawno już minęły czasy, kiedy okleinę uważano za coś gorszego, będącego tylko namiastką drewna lub forniru. To nie niższa cena jest odpowiedzialna za fakt, że drzwi pokryte okleiną znajdują więcej nabywców, niż droższe, wykończone fornirem.

Okleina na drzwi doskonale odwzorowuje strukturę drewna, tak że na pierwszy rzut oka trudno zauważyć różnicę. Ważną cechą jest też to, że okleina jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz na niekorzystne warunki atmosferyczne, czyli deszcz, śnieg, wilgoć, a nawet promienie słoneczne.

Drzwi w sztucznej okleinie są też trwalsze od drzwi lakierowanych. Szybko można docenić drzwi z okleiną sztuczną, mając małe dzieci, bo bardzo łatwo utrzymać je w czystości.

Wszędzie tam, gdzie występuje wilgoć w dużej ilości, czyli w kuchni czy w łazience, drzwi wykończone laminatem będą najlepsze.

Dla pełnej informacji, trzeba jednak nadmienić, że jeśli już drzwi laminowane ulegną uszkodzeniu, to trudniej je naprawić. Potrzebna jest do tego specjalna kredka do zamalowywania rys.

Drzwi lakierowane

Powierzchnia drzwi lakierowanych przypomina drewno. Ich największą zaletą jest przede wszystkim prostota. Ekonomiczna kolekcja Minimax, oryginalne drzwi Porta Vector czy klasyczne Porta Grande świetnie wpasowują się w najnowsze trendy na rynku.

Drzwi wewnętrzne lakierowane można także stosunkowo łatwo naprawić. Gdy zostaną uszkodzone, trzeba zaszpachlować miejsce uszkodzenia, a następnie wystarczy polakierować. Tego typu drzwi także łatwo utrzymać w czystości.

Okleina naturalna

Drzwi fornirowane pokryte są warstwą cienkich płatów naturalnego drewna, które są zabezpieczone lakierem. Mają one więc naturalne usłojenie. Fornir naturalny to doskonała alternatywa dla litego drewna.

Drzwi fornirowane zapewniają idealną fakturę i bardzo szlachetny wygląd, a jednocześnie pozbawione są typowych wad drzwi drewnianych.

Nie odkształcają się pod wpływem chociażby wilgoci i nie skrzypią. Okleina naturalna, jaką jest fornir, przyklejana jest do skrzydła drzwi za pomocą specjalnego kleju mącznego, a ryzyko jej odklejenia jest minimalne i to właśnie dzięki temu fornir jest trwalszy od innych oklein.

Drzwi fornirowane szybciej ulegają zarysowaniom, a pozbycie się ewentualnych usterek jest dość trudne, trzeba zdać sobie sprawę, że forniru nie można naprawić w warunkach domowych, musi to zrobić fachowiec.

Jednak drzwi wewnętrzne i fornir naturalny to najbardziej eleganckie drzwi i najlepiej uzupełniają klasyczne wnętrza.

Nie znaczy to jednak, że nie spotykamy ich w pomieszczeniach urządzonych nowocześnie, które jednocześnie zawierają elementy drewniane.

Klasyfikacja pokryć Porta

Porta przygotowała system klasyfikacji pokryć drzwi, w którym każdemu rodzajowi pokrycia przyporządkowano odpowiednią liczbę gwiazdek, od 1 do 6, w zależności od takich cech , jak trwałość i odporność na czynniki zewnętrzne (ścieranie, wilgoć czy środki czyszczące).

Przeglądając modele drzwi Porta, możesz sprawdzić opcje pokrycia w zakładce „Kolorystyka”. Zobaczysz tam, ile przypisanych gwiazdek ma wybrane pokrycie, obejrzysz dostępne kolory i przeczytasz więcej o samej klasyfikacji pokryć Porta.

 

Oceń artykuł:

50%
50%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym