Drzwi fornirowane czy okleinowane? Jakie wybrać?

Oceń artykuł:

100%
0%

Drzwi wewnętrzne wykończone okleiną to bardzo popularny wybór – stanowią świetną alternatywę dla drzwi wykonanych w całości z drewna. To rozwiązanie wygodne, a przy tym trwałe, eleganckie i dość łatwe w konserwacji. Jeśli już zdecydowałeś się na drzwi wykończone okleiną, przed Tobą jeszcze jeden poważny dylemat. Mianowicie – musisz podjąć decyzję, czy wybrać okleinę naturalną (fornir) czy sztuczną. Czym się różnią i w jakich sytuacjach sprawdzają się najlepiej? Pomożemy Ci dokonać odpowiedniego wyboru.

Drzwi fornirowane czy okleinowane? Jakie wybrać?

Natura VECTOR

Jak zmieniało się postrzeganie drzwi fornirowanych i okleinowanych?

Na samym początku koniecznie trzeba podkreślić, że o ile obecnie zarówno okleinowane, jak i fornirowanie drzwi mogą być niezwykle eleganckie, stylowe i trwałe, o tyle dawniej o wiele częściej wybierano drzwi drewniane. Wynikało to z kilku przyczyn. Przede wszystkim z jakości tworzyw sztucznych, które były nieodporne na uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, nie zachwycały również estetyką, ich faktury były powtarzalne, a wzory bardzo ograniczone. W zasadzie jedyną zaletą była niska cena, która współgrała z jakością.

Dziś to jednak już tylko przykre wspomnienie, bo okleiny syntetyczne nowej generacji na drzwiach potrafią zachwycić wyglądem, w przypadku oklein 3D niemal nie do odróżnienia z fornirem, i zachować nienaganny stan przez lata użytkowania. W wielu przypadkach wręcz często trudno odróżnić ją od drzwi fornirowanych – zwłaszcza jeśli postawi się na naturalny, drewniany wzór. Warto o tym pamiętać, szukając wykończenia drzwi do własnego domu – może okazać się, że w pierwszej kolejności będzie stawiać się na fornir, ale ostatecznym wyborem będzie okleina syntetyczna. Obecnie każda z możliwości jest dobra i tylko od użytkownika zależy, na jaką opcję się zdecyduje.

Porta_KONCEPT

PORTA KONCEPT grupa K

skorzystaj z konfiguratora drzwi PORTA

Czym charakteryzują się poszczególne okleiny?

Naturalna okleina – drzwi fornirowane

Fornir to okleina bardzo chętnie wybierana przez Klientów PORTA DRZWI. Nic dziwnego - drzwi fornirowane naprawdę trudno odróżnić od skrzydeł ze 100% drewna. Ich wierzchnia warstwa to cienkie płaty naturalnego drewna, które są odpowiednio zabezpieczone lakierem. Dlatego właśnie mówimy, że fornir to okleina naturalna – drzwi fornirowane mają bowiem naturalne usłojenie. Wśród oklein naturalnych wyróżnia się okleiny niemodyfikowane i modyfikowane.

W jaki sposób okleina trzyma się skrzydła drzwiowego? Technologia okleinowania skrzydeł fornirowanych polega na zastosowaniu żywic o wysokiej odporności. Dzięki temu spoina jest niezwykle trwała.

Fornir naturalny czy modyfikowany? Czym się różnią?

Decydując się na wybór drzwi fornirowanych warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię, mianowicie różnice między fornirem naturalnym, a modyfikowanym. Fornir naturalny w pełni oddaje piękno drewna i jego naturalny rysunek (słoje). Sekret tkwi w technologii, która polega na skrawaniu drewna płat po płacie, a następnie naklejaniu ich w takiej samej kolejności na skrzydle drzwiowym. 

W fornirze modyfikowanym nie ma rysunku drewna więc wzór jest idealnie powtarzalny na kolejnych skrzydłach. Oba rozwiązania mają swoje zalety, a wybór rodzaju forniru zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. 

Natura_CLASSIC_Czarny_układ_mieszany_1500

Natura CLASSIC

Drzwi fornirowane czy drzwi okleinowane?

Obie te opcje mają zarówno swoje wady, jak i zalety. Oglądając i rozważając różne pokrycia drzwi wewnętrznych warto zastanowić się zarówno nad fornirem, jak i nad okleiną syntetyczną. Dokonując wyboru między naturalną a sztuczną okleiną na swoich drzwiach, powinieneś mieć na uwadze fakt, że drzwi fornirowane są mniej podatne na zarysowania niż te w okleinie syntetycznej. Co równie ważne, ewentualne uszkodzenia i ich naprawy są bardziej widoczne na powierzchniach gładkich i matowych. Z kolei drzwi o pokryciach odwzorowujących słoje drewna łatwiej jest poddać renowacji, a jej efekty są o wiele bardziej zadowalające.

Drzwi fornirowane wyróżniają się naturalnym wyglądem, jednak pozbycie się ewentualnych usterek jest dość trudne i pracochłonne. Forniru nie da się naprawić samemu przy użyciu domowych środków - aby przywrócić go do ładu, trzeba skorzystać z pomocy fachowca. Z pewnością jednak efekt końcowy takiej naprawy jest o wiele lepszy niż w przypadku domowej naprawy drzwi pokrytych okleiną syntetyczną.

Zastanawiasz się, czy okleina sztuczna nie będzie się prezentować wystarczająco okazale? Nie musisz się o to martwić. W gruncie rzeczy nowoczesne drzwi w okleinie syntetycznej naprawdę dobrze odwzorowują prawdziwe drewno lub inne materiały, takie jak beton, stal czy marmur.

PortaLINE_G1_cplBetonCiemny

PORTA LINE

To łatwo dostrzegalny w stolarce drzwiowej trend: sztuczne okleiny coraz lepiej odwzorowują strukturę drewna, co pozwala cieszyć się drzwiami o naturalnym wyglądzie także klientom, którzy decydują się na tańszą okleinę syntetyczną. Drzwi fornirowane zaś wybierają dziś najczęściej osoby ceniące sobie nowoczesność, a zarazem naturalność i niepowtarzalność. Jest to nieco droższe rozwiązanie niż w przypadku drzwi w syntetycznej okleinie.

Fornir i okleina na drzwiach wewnętrznych – najgorętsze trendy w ofercie PORTA

Podobnie jak w przypadku innych elementów wykończenia wnętrz, zmieniające się trendy dotyczą również oklein do drzwi. W ostatnim czasie zdecydowanie najpopularniejsze jest hasło „blisko natury”. W praktyce oznacza ono powrót do naturalnych materiałów, kolorów i faktur. W przypadku forniru czy okleiny warto stawiać więc na naturalne usłojenie drewna. Warto pamiętać, że wybór wzorów i odcieni jest niezwykle szeroki, a dzięki temu taki wzór można dostosować praktycznie do każdego typu wnętrza.
Wielu osobom „bliskość natury” może kojarzyć się przede wszystkim ze stylem rustykalnym. Jest on jednak zdecydowanie bardziej uniwersalny. Można stosować go we wnętrzach wykończonych w stylu skandynawskim, który również czerpie szerokie inspiracje z natury i stawia na minimalną obróbkę wykonanych materiałów. Trend ten można wykorzystać też w mieszkaniach w stylu loftowym – tam również stawia się na surowość, minimalną obróbkę, co nadaje przestrzeni nieco industrialnego charakteru.

Wśród kolekcji PORTA DRZWI znaleźć można produkty, które idealnie wpasowują się w trend „bliżej natury”. Do ich opisania zastosowano słowo „natura”, bo są to okleiny naturalne. Wymienić można tu chociażby kolekcje Natura GRANDE czy nowość Natura VECTOR. We wnętrzach loftowych idealnie sprawdzi się kolejna nowość, czyli Natura LOFT. W tym ostatnim przypadku warto zwrócić uwagę na kontrastowe zestawienie jasnej naturalnej okleiny drzwi z ościeżnicą pokrytą czarnym fornirem.

NaturaLOFT_OkleinaNaturalnaDabJPG

Natura LOFT

Drzwi wewnętrzne PORTA – wybierz okleinę idealną dla siebie!

Oprócz wyżej wspomnianych gorących trendów, w ofercie drzwi wewnętrznych marki PORTA dostępne są inne, klasyczne i ponadczasowe wzory oklein. Tworząc naszą ofertę, staramy się oferować naszym Klientom jak najszersze możliwości wyboru, jeśli chodzi o drzwi wewnętrzne. Dzięki tym wysiłkom znacząca część modeli prezentowanych w naszych katalogach dostępna jest zarówno w okleinie naturalnej, jak i sztucznej.

W niektórych przypadkach taki sam wzór modelu drzwi (na przykład PORTA VECTOR i Natura VECTOR, oraz PORTA LOFT i Natura LOFT) występuje w wersji fornirowanej i okleinowanej. Te pokryte okleiną sztuczną najczęściej zawierają słowo PORTA w nazwie, np. PORTA LINE, PORTA STYL, PORTA NOVA (w okleinie sztucznej niektóre wzory są inne), PORTA KONCEPT (w tym wypadku nie wszystkie wzory są dostępne zarówno w okleinie sztucznej i naturalnej). O szczegóły nie wahaj się zapytać naszych ekspertów – czy to w autoryzowanym punkcie sprzedaży, czy na naszej stronie internetowej. 

Nie wiesz co wybrać? Nie przejmuj się – każdy Klient w pewnym momencie staje przed dylematem, czy zdecydować się na okleinę naturalną czy sztuczną. W tej sytuacji najlepiej przyjrzeć się kolorom i wzorom skrzydła, które będą Ci bardziej odpowiadać, a także skonfrontować poziom trwałości i wytrzymałości drzwi z celami, do jakich przeznaczysz dane pomieszczenie w swoim domu. Życzymy tylko dobrych wyborów!

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym