Drzwi fornirowane czy laminowane? Jaką okleinę wybrać?

Oceń artykuł:

100%
0%
Drzwi wewnętrzne wykończone okleiną to bardzo popularny wybór – stanowią świetną alternatywę dla drzwi wykonanych w całości z drewna. To rozwiązanie wygodne, a przy tym trwałe, eleganckie i dość łatwe w konserwacji. Jeśli jednak zdecydowałeś się na drzwi wykończone okleiną, przed Tobą jeszcze jeden poważny dylemat. Mianowicie – musisz podjąć decyzję, czy wybrać okleinę naturalną (fornir) czy sztuczną (laminat). Czym się różnią i w jakich sytuacjach sprawdzają się najlepiej? Pomożemy Ci dokonać odpowiedniego wyboru wyboru.
Drzwi fornirowane czy laminowane? Jaką okleinę wybrać?

Naturalna okleina – drzwi fornirowane

Fornir to okleina bardzo chętnie wybierana przez Klientów PORTA DRZWI. Nic dziwnego - drzwi fornirowane naprawdę trudno odróżnić od skrzydeł ze 100% drewna. Ich wierzchnia warstwa to cienkie płaty naturalnego drewna, które są odpowiednio zabezpieczone lakierem. Dlatego właśnie mówimy, że fornir to okleina naturalna – drzwi fornirowane mają bowiem naturalne usłojenie. Wśród oklein naturalnych wyróżnia się okleiny niemodyfikowane i modyfikowane.

W jaki sposób okleina trzyma się skrzydła drzwiowego? W przypadku forniru to dość proste: okleiny naturalne są ściśle „powiązane” ze skrzydłem specjalnym mącznym klejem. Dzięki temu ryzyko odklejenia się powłoki jest niewielkie. To właśnie sprawia, że fornir jest trwalszy od innych oklein.

Drzwi fornirowane czy drzwi laminowane?

Obie te opcje mają tak swoje wady, jak i zalety. Oglądając i rozważając różne drzwi wewnętrzne warto zastanowić się zarówno nad fornirem, jak i nad laminatem. Dokonując wyboru między naturalną a sztuczną okleiną na swoich drzwiach, powinieneś mieć na uwadze fakt, że drzwi laminowane trudniej jest zarysować i łatwiej poddać ewentualnej naprawie (za pomocą specjalnych wosków i kredek).

Z drugiej strony trzeba wiedzieć, że takie naprawy będą bardziej widoczne. Właśnie ze względu na trwałość laminat świetnie pasuje do pokoju dziecinnego czy kuchni – a więc do takich wnętrz, gdzie potencjalnie są one narażone na pewne uszkodzenia mechaniczne.

Drzwi fornirowane natomiast wyróżniają się naturalnym wyglądem, jednak przyznać należy, że szybciej się zarysowują, a pozbycie się ewentualnych usterek jest dość trudne i pracochłonne. Forniru nie da się naprawić samemu przy użyciu domowych środków - aby przywrócić go do ładu, trzeba skorzystać z pomocy fachowca. Z pewnością jednak efekt końcowy takiej naprawy jest lepszy niż w przypadku laminatu.

Zastanawiasz się, czy okleina sztuczna nie będzie się prezentować wystarczająco okazale? Nie trzeba się o to martwić. W gruncie rzeczy nowoczesne drzwi laminowane naprawdę dobrze imitują prawdziwe drewno.

To łatwo dostrzegalny w stolarce drzwiowej trend: sztuczne okleiny coraz lepiej odwzorowują strukturę drewna, co pozwala cieszyć się drzwiami o naturalnym wyglądzie także klientom, którzy decydują się na laminat. Drzwi fornirowane zaś wybierają dziś najczęściej osoby ceniące sobie nowoczesność, a zarazem naturalność i niepowtarzalność.

Drzwi wewnętrzne PORTA – laminowane i fornirowane

Tworząc naszą ofertę, staramy się oferować naszym Klientom jak najszersze możliwości wyboru, jeśli chodzi o drzwi wewnętrzne. Dzięki tym wysiłkom znacząca część modeli prezentowanych w naszych katalogach dostępna jest zarówno w okleinie naturalnej, jak i sztucznej. Jak to rozpoznać? Najczęściej różnica tkwi w nazwie. Modele pokryte okleiną naturalną select mają w nazwie słowo NATURA, np. Natura KONCEPT.

Niektóre z nich są również w tych samych wzorach dostępne w okleinie sztucznej ze słowem PORTA w nazwie, np. Porta LINE, Porta STYL, Porta NOVA (w okleinie sztucznej niektóre wzory są inne), Porta KONCEPT (w tym wypadku nie wszystkie wzory są dostępne w okleinie sztucznej). O szczegóły nie wahaj zapytać się naszych ekspertów – czy to w autoryzowanym punkcie sprzedaży, czy na naszej stronie internetowej www.porta.com.pl. 

zdjecie4299 Porta KONCEPT

Nie wiesz, co wybrać? Nie przejmuj się – każdy Klient w pewnym momencie staje przed dylematem, czy zdecydować się na okleinę naturalną czy sztuczną. W tej sytuacji najlepiej przyjrzeć się kolorom i wzorom skrzydła, które będą Ci bardziej odpowiadać, a także skonfrontować poziom trwałości i wytrzymałości drzwi z celami, do jakich przeznaczysz dane pomieszczenie w swoim domu. Życzymy tylko dobrych wyborów!

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym