Wybieramy najmodniejsze drzwi wewnętrzne do salonu

Oceń artykuł:

67%
33%

Salon często stanowi przestrzeń otwartą i w zasadzie nie potrzebuje drzwi. Jest to jednak serce domu, które łączy ze sobą różne pomieszczenia. Wychodzimy z niego do holu, łazienki i innych pokoi. Jak zatem dopasować odpowiednie drzwi – i to czasem nawet kilka par obok siebie? Zobacz najciekawsze propozycje.

1/12
Trudna sztuka układanki Porta KONCEPT
Trudna sztuka układanki

Najłatwiej po prostu dopasować drzwi do parkietu i listew przypodłogowych. Ale jeśli wydaje ci się to nieco monotonne, spróbuj odważniej podejść do tematu. W tym salonie drzwi, owszem, są dobrane do podłogi, ale nie tej, przy której zostały zamontowane, tylko do parkietu w korytarzu prowadzącym do salonu. Tam z kolei biała ściana nawiązuje do podłogi w holu. Dzięki temu elementy wystroju można odczytywać jak domową grę terenową, w której powtarzające się elementy prowadzą do celu.

Nowoczesne wrota
Nowoczesne wrota

Aranżacje z drzwiami przesuwnymi z jednej strony supernowoczesne, a z drugiej – drzwi takie rozmiarem nawiązują do komnat pałacowych. We współczesnych wnętrzach rzadko się zdarza, żeby drzwi odgrywały główną rolę, ale jak widać – jest to możliwe. A już połączenie monumentalnego wrażenia z dyskrecją wydawałoby się zupełnie nierealne. Jednak dzięki temu, że drzwi są przesuwne, można je całkowicie ukryć. Dodatkowo umieszczony na nich napis daje ogromne pole do popisu. Inne hasło można umieścić na zewnątrz – np. miłe powitanie gości, a inne w środku – hasło motywacyjne czy powiedzonko rodzinne, którego sens rozumieją tylko domownicy. Jeżeli się trochę pogłówkuje, można wymyślić coś, co zmienia nieco znaczenie w zależności od tego, czy „wrota” są otwarte, czy zamknięte. Imponujące!

Nowoczesny wiejski salonik Porta GRANDE
Nowoczesny wiejski salonik

Wiejski salonik XXI wieku właśnie tak mógłby wyglądać. Wnętrze oszczędne, niewiele mebli ze współczesną wariacją na temat żyrandola ze świecami, lekkimi roletami, które zastąpiły firany, i grafikami na ścianie zamiast obrazów. Tu i tak najważniejsza jest otwarta przestrzeń za oknem i światło. Drzwi z przeszkleniami nawiązują do okien na całej sąsiadującej ścianie. A żeby wprowadzić trochę tradycji i podkreślić wagę tego najważniejszego pomieszczenia w domu – są dwuskrzydłowe.

Flirt nowoczesności z tradycją Porta NATURA IMPRESS
Flirt nowoczesności z tradycją

Salon trochę tradycyjny, ciemna podłoga, dywan, książki na półkach. Drzwi niby też konserwatywne – gdyby nie jeden szczegół. Pionowy świetlik na całej ich wysokości nadaje charakter salonowi. Przez przeszklenie wpada wesoły, wąski pasek światła – tylko tyle, żeby w domowym zaciszu nie zapomnieć, że tam, na zewnątrz, też się toczy życie. Drugie drzwi w salonie też mają pionowe przeszklenie, ale nieco szersze i z ozdobną szybą. 

Dyskretna elegancja nowoczesnych drzwi pokojowych Porta NATURA KONCEPT
Dyskretna elegancja nowoczesnych drzwi pokojowych

To proste i funkcjonalnie pomieszczenie, żaden niezbędny element nie wyróżnia się bardziej, niż to konieczne. Schody służą do tego, żeby wejść na piętro – nie ma potrzeby, żeby dominowały w pomieszczeniu, więc dyskretnie wtapiają się w otoczenie. A drzwi są oczywiście po to, żeby przez nie wyjść, dobrze więc, żeby łatwo było do nich trafić. Dlatego odcinają się od ściany, ale też nie próbują wybijać się na pierwszy plan. Zobacz, jak subtelnie dobrano je do podłogi – łączy je nie kolor, ale rysunek słojów drewna.

Nowoczesność myli tropy Porta DESIRE
Nowoczesność myli tropy

Tu projektantowi przyświecała zupełnie inna myśl – nieco rozmyć i poukrywać funkcje. W salonie jest dużo szaf, szafek i schowków, ale tak sprytnie urządzonych, że na pierwszy rzut oka wcale ich nie widać – wtopiły się w ścianę. Podobnie jest z drzwiami. Ich rzeźba upodabnia je do szafek otaczających kącik z telewizorem. Z kolei szafki są obudowane jasnym drewnem – co nawiązuje do drewnianych szaf po obu stronach białych drzwi. Nawet klamki „znikają” na tle poziomych żłobień. Warto też zwrócić uwagę, że w tym salonie są dwie pary drzwi – jedna wyraźnie osadzona we framudze, a druga jakby wtopiona w ścianę. To dobry sposób, żeby zasygnalizować ich funkcje. Te mocniej podkreślone prowadzą zapewne do holu, a te dyskretne – do łazienki.

Solidne Porta INSPIRE
Solidne

Salon tradycyjny, ale przecież od razu widać, że urządzany współcześnie, a nie przed laty. Ciemne, masywne meble, podobnie podłoga, kryształowy żyrandol i miękko obite krzesła wokół stołu, sztukateria przy suficie. Jakie w takim pomieszczeniu powinny być drzwi? Z tradycyjnym sznytem, ale przyda się choć jeden współczesny akcent. W tym wypadku – mleczna szyba. Przeszklenie dodaje ponadto lekkości dość ciężkiemu wizualnie salonowi.

Prostota natury, harmonia drewna Porta INSPIRE
Prostota natury, harmonia drewna

W tym salonie główną rolę odgrywa przestrzeń, a największą ozdobą jest... brak ozdób. Nic tu nie rozprasza, nie ma dodatkowych stolików, świeczników, rzeźb i ozdób. Żeby utrzymać taką harmonię, warto postawić na najprostsze rozwiązanie. Podłoga w naturalnym kolorze drewna, do tego identyczne listwy drzwiowe i drzwi. O atmosferze zadecydują ludzie, którzy usiądą na jasnej kanapie, i rozmowy, które będą na niej prowadzić.

Kącik do czytania Porta KONCEPT
Kącik do czytania

Mało, ale w dobrym stylu i w nieco loftowym kierunku. Przy metalowych stelażach, na których wiszą dębowe półki, i wysokiej lampie ze spłaszczonym abażurem świetnie będą wyglądały naturalne kolory drzwi – na przykład nowoczesne drzwi w dębowej okleinie rytmicznie poprzedzielane świetlikami.

Beton na drzwiach Porta LINE
Beton na drzwiach

Beton rozpanoszył się na dobre. Zwykle spotykamy go na podłodze i na ścianach, ale nie brakuje już betonowych stolików, a nawet sof! A drzwi? Czemu nie. Okleina imitująca beton sprawdzi się zwłaszcza przy ceglanych ścianach i surowych metalowych lampach. Nawet dwie pary betonowych drzwi obok siebie wyglądają bardzo dobrze i wcale im nie przeszkadza drewniana podłoga ani nawet belki sufitowe. To one „robią” cały pokój. Wyobraź sobie na ich miejscu zwykłe drewniane – nie byłoby takiego wrażenia, prawda?

Wtopione w futrynę Porta RESIST
Wtopione w futrynę

Czasem od razu widzisz, że masz do czynienia z nowoczesnym wnętrzem, ale właściwe nie bardzo wiadomo dlaczego. O tym mogą decydować szczegóły, np. to, czy drzwi są przylgowe, czy bezprzylgowe. Co to znaczy? Bezprzylgowe to takie, które całkowicie „wchodzą” w futrynę, stapiają się z nią, jak na zdjęciu powyżej (na następnym slajdzie zobaczysz drzwi przylgowe). Wynika to stąd, że zawiasy są schowane w ościeżnicy. To drobny element, ale podkreśla nowoczesny styl salonu. Tu na przykład dzięki swojej prostocie jest jeszcze lepszym tłem dla ekspresyjnej tapety w liście.

Biel nigdy się nie znudzi - aranżacje z białymi drzwiami Porta SKANDIA Premium
Biel nigdy się nie znudzi - aranżacje z białymi drzwiami

Proste deski, futrzany dywanik na podłodze, białe ściany, białe meble. A jednak nigdy nie powiemy: ależ to nuda! Białe, skandynawskie wnętrza zawsze znajdą swoich zwolenników. Nie ma potrzeby, dobierając drzwi do takiego salonu, szukać urozmaicenia i kontrastów na siłę. Warto za to postawić na fakturę – i wybrać bardziej tradycyjne drzwi płycinowe. Jeżeli zmienisz zdanie, takie drzwi będą świetną bazą również dla wielu innych pomysłów.

Oceń artykuł:

67%
33%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym