Ćwicz w domu! 11 skutecznych urządzeń do ćwiczeń, w które warto zainwestować

Oceń artykuł:

0%
0%
Ruch to zdrowie! Gdy nie mamy czasu na siłownię ani chęci czy możliwości, by zażywać go na świeżym powietrzu, zadbajmy o sprzęt, dzięki któremu można ćwiczyć w domu. Niezależnie od tego, ile mamy miejsca i jaki budżet, zawsze uda się znaleźć urządzenie, które pomoże zadbać o zdrowie.
1/12
Ergometr wioślarski Waterrower
Ergometr wioślarski

Użyteczność połączona z dopracowanym wzornictwem to znak rozpoznawczy ergometrów wioślarskich Waterrower (od ok. 4 tys. zł). Sprzęt ten łączy nowoczesną technologię z tradycyjnymi materiałami i perfekcyjnym wykończeniem. Co istotne, ćwicząc na tym ergometrze, usłyszymy chlupot prawdziwej wody – to właśnie ona odpowiada za stawianie oporu mechanizmowi, napędzanemu w czasie wiosłowania. Po zakończeniu ćwiczeń możemy postawić urządzenie pionowo – zajmie wtedy bardzo mało miejsca.

Ergometr wioślarski One Fitness
Ergometr wioślarski

Jeśli chcemy powiosłować, ale perspektywa wydania znacznej kwoty na ergometr wydaje się nieco abstrakcyjna, możemy skorzystać z bardziej przystępnego rozwiązania, jak wioślarze mechaniczne V-Fit czy One Fitness. Są to proste urządzenia kosztujące 400-500 złotych, z ramionami umieszczonymi na ruchomych przegubach zwiększających możliwy zakres ruchu ćwiczącego.

Orbitrek insportline.cz
Orbitrek

Jednym z najbardziej uniwersalnych urządzeń jest orbitrek, nazywany niekiedy rowerem eliptycznym. Ten sprzęt pozwoli zadbać zarówno o nogi, jak i o mięśnie górnych partii ciała. Topowe urządzenia tego typu oferują możliwość elektronicznego sterowania, a tym samym rozbudowane programy ćwiczeń, gdy sprzęt automatycznie zmienia obciążenia i intensywność naszego wysiłku. Przykładem takiego orbitreka z górnej półki jest inSPORTline Galicum, kosztujący około 8 tys. zł.

Orbitrek materiały prasowe
Orbitrek

Jeśli szukamy bardziej budżetowych rozwiązań, również mamy szeroki wybór. Warto poszukać urządzenia z oporem magnetycznym i ciężkim kołem zamachowym – ta pierwsza cecha będzie rzutowała na trwałość i głośność pracy sprzętu, a druga na maksymalny opór, jaki możemy na nim uzyskać. Takie urządzenie, jak np. orbitrek Energetic Body, postawimy w domu już za około 500-600 zł.

Rower stacjonarny Tomahawk
Rower stacjonarny

To chyba jeden z najpopularniejszych sprzętów do ćwiczeń w domu. Przekrój oferty jest bardzo szeroki – od profesjonalnych urządzeń, na których w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach ćwiczą najlepsi, zawodowi kolarze, po budżetowe, wykorzystywane okazyjnie urządzenia. Przykładem tej pierwszej kategorii są rowery spinningowe Tomahawk (ok. 6 tys. zł i więcej) oferujące m.in. efektywne przeniesienie napędu, wszechstronną regulację, możliwość korzystania ze specjalistycznych, kolarskich butów czy wbudowaną prądnicę, zasilającą pokładową elektronikę prądem, produkowanym w czasie ćwiczeń. Dodatkowym atutem takiego sprzętu jest możliwość wszechstronnej kontroli wszystkich aspektów treningu.

Rower stacjonarny York
Rower stacjonarny

Ogniwem pośrednim pomiędzy profesjonalnym sprzętem a propozycjami budżetowymi są rowery co prawda pozbawione elektroniki czy możliwości współpracy np. z profesjonalnymi monitorami tętna, ale oferujące solidną konstrukcję i szeroką możliwość regulacji obciążenia. Znajdziemy wśród nich zarówno rowery spinningowe, jak i klasyczne rowery stacjonarne renomowanych marek. Np.rower York kosztuje około 1,5-2 tys. zł.

Rower stacjonarny BodySculpture
Rower stacjonarny

Jeśli szukamy sprzętu do spokojnych, okazjonalnych ćwiczeń, warto rozejrzeć się za propozycjami dla oszczędnych. Proste rowery treningowe z ręczną, mechaniczną regulacją oporu – jak urządzenia marki BodySculpture - możemy kupić już za 300-400 zł. Warto jednak pamiętać, że nie jest to sprzęt przeznaczony do częstych i intensywnych ćwiczeń!

Assault AirBike Assault AirBike
Assault AirBike

Wśród urządzeń treningowych są również takie, które nie dają się zaszufladkować do określonej kategorii. Przykładem takiego sprzętu jest maszyna o nazwie Assault AirBike (ok 4,5 tys. zł), będąca ciekawym połączeniem roweru i orbitreka. Urządzenie pozwala na jednoczesne ćwiczenie górnych i dolnych partii ciała.

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie w nim nie typowego koła zamachowego, ale dużego wentylatora. Im intensywniej ćwiczymy, tym wentylator obraca się szybciej, a opór powietrza rośnie, zmuszając nas do jeszcze większego wysiłku.

Bieżnia Life Fitness
Bieżnia

Jaka bieżnia nadaje się do domowych ćwiczeń? Mnogość oferowanych urządzeń sprawia, że przed zakupem warto dokładnie przeanalizować nasze potrzeby – nie zawsze potrzebujemy profesjonalnego sprzętu, opracowanego z myślą o ciągłej pracy w siłowniach czy klubach fitness, kosztującego kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych, jak seria bieżni Life Fitness.

Bieżnia FitKraft
Bieżnia

Co powinniśmy wziąć pod uwagę? Poza wagą ćwiczącego istotne są również oczekiwania wobec sprzętu – gdy zamierzamy tylko maszerować, możemy zdecydować się na słabszy silnik i budżetowe rozwiązanie, jak choćby bieżnia FitKraft, kosztująca około 400 zł Warto jednak pamiętać, że jest to sprzęt z niskiej półki, który nie wytrzyma intensywnego treningu, a zamiast biegu zaoferuje możliwość najwyżej szybkiego marszu,

Bieżnia Kettler
Bieżnia

Do bardziej intensywnych ćwiczeń wskazany będzie nie tylko mocniejszy silnik, ale także chroniąca kolana amortyzacja i regulowany kąt podniesienia, pozwalający na realizację różnych programów treningowych. Przykładem takiego sprzętu są bieżnie Kettler – np. model Run 7, kosztujący od około 4,5 tys. zł.

Najskuteczniejszy sprzęt do treningu
Najskuteczniejszy sprzęt do treningu

Bogactwo dostępnego sprzętu sprawi, że z pewnością znajdziemy coś idealnie dopasowanego do naszych potrzeb i możliwości. Jeśli jednak zastanawiamy się, które urządzenie warto wybrać i jaki jest najskuteczniejszy sprzęt do ćwiczeń, pamiętajmy o uniwersalnej zasadzie, bo odpowiedź na tak postawione pytanie może być tylko jedna. Najskuteczniejszym urządzeniem do ćwiczeń będzie to, z którego będziemy najdłużej i najintensywniej korzystać. Warto zatem wybrać taki sprzęt, który zapewni nam nie tylko wysiłek, ale też radość z codziennych ćwiczeń.

Oceń artykuł:

0%
0%