Apartament w wiejskim stylu. Nowoczesne stodoły

Oceń artykuł:

78%
22%

Nie tylko miasto ma swoje lofty. Również na poczciwej wsi znajdziemy tradycyjną architekturę w nowoczesnym opakowaniu. Dawne budynki gospodarcze mogą bowiem służyć jako apartamenty, które zachwycają przestronnością i wzornictwem. 

Apartament w wiejskim stylu. Nowoczesne stodoły

Pan i pani na włościach

Dla osób, które męczy życie w wielkich metropoliach, nowoczesna stodoła poza miastem wydaje się rozwiązaniem idealnym. Nie tylko dysponuje ona sporym obejściem, na które możemy wyjść, by zaczerpnąć powietrza. Również wnętrza takiego budynku są na tyle duże, że pomieszczą całą rodzinę, gości podczas uroczystych okazji, a także wszelkie możliwe ozdoby. Nowoczesna stodoła jest doskonałym rozwiązaniem dla osób lubiących przestrzeń i śpiew ptaków o poranku. Sprawdza się świetnie jako alternatywa dla życia w ciasnym blokowisku.

25-nowoczesnaSTODOŁA_ola_wolczyk_krakow-dom_21 (1) Fot. nowoczesnastodola.pl

Skąd sam pomysł na taką formę apartamentu? Podobnie jak w przypadku loftów w opuszczonych fabrykach na przedmieściach, narodził się, gdy fala ludzi przeprowadzających się do miast pozostawiła za sobą pustostany na prowincji. Wśród nich zaś nierzadko można było znaleźć prawdziwe perły rustykalnej architektury. Wystarczy spojrzeć na rolnicze regiony, jak Meadowood Resort i Hudson Valley na terenie USA czy Sheffield w Wielkiej Brytanii – to miejsca, gdzie nadano tradycyjnym stodołom zupełnie nowe, apartamentowe lub gastronomiczne oblicze.

Nowoczesna stodoła nad Wisłą

W Polsce pięknych wiejskich krajobrazów oczywiście nie brakuje. A ponieważ mieszkańcy miast coraz częściej pragną odpocząć od hałasu i korków ulicznych, jak grzyby po deszczu wyrastają nowoczesne stodoły – budowane na nowo bądź będące renowacją starych obiektów. Przykłady? Dom pod Poznaniem wykonany na wzór nowoczesnej stodoły otrzymał wyróżnienie w konkursie Stowarzyszenia Architektów Polskich. Podobne obiekty powstają również w innych regionach naszego kraju – na Mazurach, Mazowszu czy w Małopolsce. Można więc uznać ów trend za gorący na rynku architektonicznym.

fence house materiały prasowe biura mode:lina

Czy jednak bardziej opłaca się budować taką stodołę od zera czy też przerobić istniejące budynki? Niestety, jak się bardzo często okazuje, ta druga opcja jest nad Wisłą albo niemożliwa, albo niesamowicie kosztowna. Ze względu na liczne braki w materiałach budowlanych z czasów PRL-u polskie stodoły są w wielu przypadkach dość mizernej konstrukcji. Zaś starsze budynki mogą być wpisane do rejestru zabytków, co niesamowicie wydłuża proces renowacji oraz przebudowy, nie mówiąc już o dodatkowych kosztach.

Nowoczesna stodoła czyli jaka?

Design nowoczesnej stodoły to kwintesencja rustykalnego stylu, choć posiada również cechy wspólne ze skandynawskim odpowiednikiem. W obydwu szkołach designu stawia się bowiem na naturalne materiały – drewno i kamień. W przypadku zachodnich regionów Polski znajdziemy również projekty, których elewacja zawiera charakterystyczną czerwoną cegłę. Innym typowym elementem nowoczesnych stodół jest dwuspadowy dach pokryty dachówką lub blachą. 

Skandynawskie motywy najlepiej widać we wnętrzach. Obszerny, obfitujący w jasne barwy salon stanowi centralny punkt budynku. Popularne są duże przeszklenia, także z drzwiami na taras, za pośrednictwem którego domownicy mają w ciepłych miesiącach roku lepszy kontakt z otaczającą budynek naturą. Przeszklenia mają za zadanie wpuścić do wnętrza jeszcze więcej światła, wrażenie przestrzeni jest bowiem kluczowe w projekcie wnętrza nowoczesnej stodoły. Dotyczy to jednak przede wszystkim części gościnnej budynku. Podłużne bryły stodół dzielą się wyraźnie na część dzienną oraz nocną, zasłoniętą przed oczami przechodniów. 

Na tym jednak kończą się podobieństwa z designem zza Bałtyku i wchodzimy w świat stylu rustykalnego – pełnego ozdób i motywów rodem z tradycyjnej wsi. Dach dwuspadowy pozwala na zamontowanie wyszukanych konstrukcji z belek pod sufitem.

W stodołach nierzadko zobaczymy też górującą nad pokojem gościnnym antresolę, pozostałość po dawnych pomieszczeniach gospodarskich. I tu drewniana balustrada zwiększy poczucie tradycyjności pomieszczenia.

Czym chata bogata

Część dzienna budynku stodoły zawiera obszerny salon oraz aneks kuchenny często wyposażony także w wyspę. Przestrzeni na różnego rodzaju ozdoby oraz rustykalne wzornictwo mamy tu aż nadto. Spożytkujmy je. Na ścianach powieśmy oprawione zdjęcia lub obrazy. Postawmy w salonie meble w kolorze naturalnego drewna. Przydadzą się także elementy z kutego żelaza, takie jak uchwyty meblowe, lampy czy oparcia krzeseł. A poza tym – dużo zieleni, roślinności oraz tkaniny podobne do lnu, wełny i bawełny.

W kategorii drzwi również powinniśmy postawić na barwy bliskie natury. Ciekawą propozycją są tu drzwi Porta VERTE HOME z okleiną Portaperfect 3D, oddającą kolor naturalnego drewna. Elementem, który wziął swój początek w dawnych stodołach, są tzw. "barn doors", czyli masywne drzwi przesuwane. Nic dziwnego, że taki rodzaj drzwi przyjął się również we współczesnych rustykalnych wnętrzach. Projektując je, musimy jednak pamiętać, że na ścianach potrzebujemy dodatkowego miejsca na prowadnice.

drzwi podwójne z systemem przesuwnym BLACK

Drzwi dwuskrzydłowe z systemem przesuwnym BLACK

W nowoczesnych stodołach drzwi przesuwane przydają się jako forma oddzielenia części dziennej budynku od tej nocnej, gdzie znajdują się sypialnie, łazienki oraz pokoje dla gości. Tańszą, ale równie praktyczną alternatywą dla tradycyjnych "barn doors" są drzwi z kolekcji Porta w wersji przesuwanej, na przykład zaprezentowana wyżej aranżacja z systemem przesuwnym BLACK. Delikatne frezowanie, tych białych lakierowanych drzwi, jest dostępne w kilku układach - tradycyjnym "barn doors" model 1 (powyższa aranżacja), a także w wersji bardziej modern - z pionowymi lub łączonymi poziom i pion frezowaniami. Zaletą tej kolekcji jest dobranie systemu przesuwnego do swoich potrzeb - Typ REA posiada zewnętrze, widoczne i ozdobne okucia, a Typ LUNA okucia chowane.

Typ REA i typ LUNA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kosztowny kontakt z naturą

Ze względu na swoją powierzchnię oraz konieczność ogrzania całości zimą, nowoczesna stodoła nie wydaje się dobrym rozwiązaniem dla osób z mało zasobnym portfelem. Jeśli skorzystamy z gotowego projektu takiego budynku (koszt kilka tys. zł) możemy zapłacić ok. 2-3 tys. zł za metr kwadratowy stanu deweloperskiego. Dużym plusem jednak mogą się okazać koszty eksploatacji, gdyż większość nowoczesnych stodół korzysta z nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań, takich jak fotowoltaika czy pompy ciepła. Jednak początkowe wysokie koszty przy inwestycji w ekologiczne rozwiązania w dalszym etapie zwracają się. Czy warto więc wysupłać pieniądze na odrobinę tradycyjnego budownictwa w tradycyjnej odsłonie? Decyzja jak zwykle należy do nas. 

Oceń artykuł:

78%
22%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym