Jak urządzić taras, czyli funkcjonalna przestrzeń do wypoczynku

Oceń artykuł:

100%
0%

Marzenie o wypoczynku na słońcu przed domem jest jednym z powodów, dla których decydujemy się na własny dom z tarasem. Jak go urządzić, by nam dobrze służył i przy okazji stanowił piękną wizytówkę domu? 

Jak urządzić taras, czyli funkcjonalna przestrzeń do wypoczynku

Funkcjonalność przede wszystkim

Niezależnie od tego, czy dysponujemy dużym czy też małym tarasem, możemy ulec pokusie jego nadmiernego ozdabiania. To błąd – na tarasie powinna panować idealna równowaga pomiędzy elementami ozdobnymi a użytkowymi. Jeśli chcemy to zaburzyć to postawmy na dodatki funkcjonalne, nie ozdoby. Witamy na nim przecież gości, urządzamy obiady i grille, bawią się tam dzieci. To miejsce aktywnego i biernego wypoczynku. Niech będzie bezpieczne i wygodne.

Uzasadniona jest popularność desek kompozytowych wśród zwolenników drewnianych tarasów. Pozbawione są sęków, a poprawnie ułożone nie zawierają niebezpiecznych dla małych dziecięcych rączek szczelin. Kolejnym ważnym elementem jest balustrada, zwłaszcza jeśli nasz taras nie znajduje się na poziomie gruntu. Do drewnianych i kutych balustrad, znanych naszym dziadkom i rodzicom, doszły ostatnio również balustrady szklane, coraz bardziej popularne w stylach skandynawskim i nowoczesnym. Otwierają taras na zieleń otoczenia, co przy niewielkich powierzchniach pozostaje jest nieocenione.

Nieodłączną częścią tarasu, zwłaszcza latem, są krzesła, stoliki oraz inne meble wypoczynkowe, dzięki którym możemy korzystać ze słońca i pięknej pogody. Jeśli mamy niewielki taras, bądź korzystamy z niego rzadko, wystarczą nam rozkładane meble z tworzywa sztucznego. Jeśli jednak jest to nasza ulubiona część domu i posiada spory metraż, możliwości mamy o wiele więcej. Coraz popularniejsze stają się meble rattanowe. Gdy wyłożymy je poduszkami sprawią, że taras nie tylko będzie przedłużeniem pokoju gościnnego, ale wręcz drugim takim pomieszczeniem.

Połączony z salonem?

Na to pytanie ostatnio odpowiedź coraz częściej brzmi "tak". Jeśli pragniemy podążać za aktualnymi trendami wnętrzarskimi, cały nasz dom powinien mieć spójny wystrój i taras nie powinien stanowić wyjątku od reguły. W stylu nowoczesnym, skandynawskim czy minimalistycznym takie połączenie jest standardem. Nieco bardziej wyrozumiałe są pod tym względem style: klasyczny oraz rustykalny, które lubią różnorodność.

Zwolennicy spójnego stylu tarasu i reszty domu powinni zwrócić uwagę na kilka ważnych spraw. Zadbajmy, aby przejście pomiędzy tymi częściami naszego domostwa było płynne, próg nie powinien być umieszczony wysoko. Wrażenie spójności pogłębi jeszcze wspólny kolor podłóg salonu oraz tarasu, a także materiał, z którego owe podłogi są wykonane (np. drewno, kamień). Płynne przejście z salonu na taras zapewnią także drzwi przesuwane, zwłaszcza w klasycznych i rustykalnych domach.

Coraz bardziej popularne są również okna zajmujące niemal całe ściany. Kolor ram okiennych dobieramy wtedy według wybranego przez nas wystroju wnętrza. Ta sama zasada dotyczy drzwi wewnętrznych do salonu, który graniczy z tarasem. Powinny pasować do stylu wnętrza i tarasu. W przypadku wnętrz nowoczesnych i minimalistycznych idealnie sprawdzą skrzydła Porta SKANDIA Premium w kolorze bieli. Natomiast dla klasycznych, pełnych naturalnych materiałów salonów połączonych z tarasem dobrym uzupełnieniem będzie model z kolekcji Porta INSPIRE, również z przeszkleniami. Obecna na nich okleina w kolorze naturalnego drewna komponuje się z barwą parkietu w pomieszczeniu.

PortaINSPIRE_C0-C4_portasynchor3D_akacjasrebrna_arn_Porta_ZD_4034x2757 Porta INSPIRE

Siła kontrastów

Perfekcjonistów uspokajamy - nie musimy popadać w przesadę! Nie chodzi o to, by taras był idealnym odbiciem salonu. Efekt ich spójności możemy uzyskać nawet poprzez kolorystyczny kontrast obecny w tych dwóch przestrzeniach, np. pod względem dominujących kolorów – czerni i bieli. Ważne, by obecne były rzucające się w oczy punkty wspólne, np. styl wzornictwa mebli. Unikajmy też dwóch wystrojów, które skrajnie do siebie nie pasują – zestawienie ozdobionego kwiatami drewna na tarasie z chłodną bielą szkoły Bauhaus w środku da efekt wręcz karykaturalny.

Osoby, które lubią puścić wodze fantazji, mogą tu naprawdę zabłysnąć. Oprócz desek, kamienia bądź płytek spotkamy przecież tarasy pokryte tłuczniem. Balustrady z kutego żelaza bądź drewna możemy wiosną lub latem ozdobić donicami z kwiatami, takimi jak pelargonia czy surfinia. Jeśli nasz ogród dysponuje oczkiem wodnym albo basenem, taras możemy zaopatrzyć w niewielki pomost. Miłośnicy orientalnej architektury wkomponują także lampiony albo miniaturowe pagody.

W wyglądzie naszego tarasu ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym