Dobry przepis na kuchnię otwartą

Oceń artykuł:

0%
0%
Kuchnia otwarta niesie wiele możliwości aranżacyjnych, ale też stawia pewne ograniczenia. Jak optymalnie ją zaplanować, aby poprawić jej funkcjonalność? Co powinno cechować nowoczesną kuchnię na planie otwartym?
1/5
Niezastąpiona w małym i dużym wnętrzu
Niezastąpiona w małym i dużym wnętrzu

Nowoczesna kuchnia kojarzy się z przestronnością, komfortowym blatem roboczym lub wyspą, sprzętami nowej generacji i doskonale zorganizowaną przestrzenią do przechowywania. Znakiem rozpoznawczym takich wnętrz stało się też ich otwieranie na inne pomieszczenia, salon, jadalnię czy hol. Takie rozwiązanie sprzyja wzajemnej komunikacji zarówno z domownikami, jak i gośćmi. Dobrze sprawdza się na dużych metrażach, a na małych bywa wręcz niezastąpione. Pozwala bowiem włączyć trasy komunikacyjne, które powstałyby po podziale pomieszczeń, w przestrzeń użytkową i tym samym efektywniej ją wykorzystać, a także doświetlić. Przykładowo stół, który zwyczajnie nie zmieściłby się w osobnym salonie lub kuchni, w przypadku kuchni otwartej znajduje często miejsce na umownej granicy pomieszczeń. Dzięki temu organizowanie większych spotkań i uroczystości rodzinnych przestaje być problemem nawet w niewielkim mieszkaniu w bloku.

Niewidzialne granice
Niewidzialne granice

Nowoczesna kuchnia to przestrzeń wielofunkcyjna, ale wbrew pozorom narzucająca więcej dyscypliny niż swobody. Kuchnia otwarta połączona z salonem tworzy bowiem pomieszczenie, gdzie się gotuje, je, ogląda telewizję, czasem pracuje, a w przypadku kawalerki nawet śpi. Z tego powodu ta opcja nie zawsze wszystkim odpowiada, zwłaszcza gdy przychodzi z niej korzystać kilku osobom jednocześnie. By cieszyła, trzeba podwójnie dbać o porządek – nie ma mowy o stercie brudnych naczyń na blacie czy ubrań zawieszonych na krześle. Z takich powodów niektórzy decydują się niekiedy na opcję chwilowego podziału stref, instalując na pograniczu pomieszczeń duże drzwi przesuwne. Idealne są szerokie, dwuskrzydłowe chowane w kasetach, dzięki czemu po rozsunięciu stają się niewidoczne.

Jednomyślne urządzanie
Jednomyślne urządzanie

Dobrym pomysłem jest unifikacja zabudowy kuchni otwartej z salonowym regałem czy stojącą w holu szafą. Ściany, podłogi czy styl mebli powinny dobrze się ze sobą komponować w planie otwartym. Dzięki temu łączone pomieszczenia nabierają równouprawnienia także pod względem estetycznym, a przestrzeń nie dzieli się mimowolnie na część bardziej i mniej reprezentacyjną. Obecnie nietrudno o identyczne fronty w części kuchennej i salonowej. Oczywiście brak jednej ściany to mniejsza powierzchnia do zabudowy szafkami. Zawsze jednak można ratować się wyspą lub półwyspem z szafkami na pograniczu wnętrz albo płynnym przechodzeniem jednych mebli w drugie bez konieczności ich dzielenia i różnicowania ich przeznaczenia. Efektowne, gładkie fronty ukrywają najmniej atrakcyjne wyposażenie, a nawet płytę grzewczą czy zlewozmywak i sprawiają, że kuchnia otwarta na salon sprawia wrażenie bardziej uporządkowanej.

Niezawodny sprzęt
Niezawodny sprzęt

Jeśli boisz się, że aurę wypoczynku w salonie lub dobre wrażenie na wejściu już w holu mogą zakłócać zapachy i opary powstające podczas gotowania, zamiast w dodatkowe ściany działowe zainwestuj w dobry, czyli wydajny i cichy okap oraz efektywnaą wentylację kuchni otwartej. Każda nowoczesna kuchnia jest wyposażona w dobry sprzęt, a okap gdy przestaje być potrzebny może nawet chować się w blacie. Praktyczną opcją jest też taki do złudzenia przypominający lampę. Jednak także pozostałe urządzenia AGD nie będą sprawiać kłopotu, jeśli odpowiednio je dobierzesz. Lodówkę czy zmywarkę można umieścić w zabudowie. Nowoczesne piekarniki czy mikrofalówki o prostym wzornictwie zwykle także nie rzucają się w oczy, a ich obecność za lśniącą, przyciemniana taflą szkłą zdradza często jedynie niewielki panel sterowania. Ciekawym pomysłem są również zlewy zintegrowane z blatem, które na czas nieużywania można ukryć pod pokrywą wykonaną z identycznego co on materiału.

Otwarcie na naturę Fot. Pink Martini
Otwarcie na naturę

Kuchnia otwarta bywa niekiedy bezpośrednio łączona z tarasem. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w ciepłych miesiącach roku. Idealnym łącznikiem w tej sytuacji są otwierane na oścież drzwi tarasowe. Przezroczyste w cienkich profilach tworzą ledwie zauważalną, przezierną granicę. Dzięki nim z nowoczesnej kuchni rozpościera się niczym nie zakłócony widok na ogród. W ten sposób taras staje się plenerową jadalnią, a komunikacje między strefami ułatwia brak wysokich progów w ościeżnicach drzwi przesuwnych oraz lekkość ich otwierania i zamykania w razie potrzeby. Niektóre tego typu okna zapewniają również dodatkową wentylację, nawet gdy są zamknięte. Dzięki wbudowanym czujnikom automatycznie sterują przepływem powietrza, by zapewnić w nowoczesnej kuchni właściwy mikroklimat i usuwać nadmiar powstających podczas gotowania oparów.

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym