Aranżacja kuchni otwartej na salon – najlepsze inspiracje

Oceń artykuł:

100%
0%

Kuchnia otwarta niesie wiele możliwości aranżacyjnych, ale też stawia pewne ograniczenia. Jak optymalnie ją zaplanować, aby poprawić jej funkcjonalność? Co powinno cechować nowoczesną kuchnię na planie otwartym?

1/5
Urządzamy otwartą kuchnię
Urządzamy otwartą kuchnię

Nowoczesna kuchnia kojarzy się z przestronnością, komfortowym blatem roboczym lub wyspą, sprzętami nowej generacji oraz doskonale zorganizowaną przestrzenią do przechowywania. Znakiem rozpoznawczym takich wnętrz stało się też ich otwieranie na inne pomieszczenia: salon, jadalnię czy hol. To prawdziwy hit najnowocześniejszych aranżacji wnętrz. Kuchnia otwarta na salon jest wygodna i sprzyja komunikacji zarówno z domownikami, jak i gośćmi. Dobrze sprawdza się na dużych metrażach, a na małych bywa wręcz niezastąpiona. Jeśli ktoś rozmyśla, jak urządzić małą kuchnię w bloku, nie powinien odrzucać tej opcji. Pozwala bowiem włączyć trasy komunikacyjne, które powstałyby po podziale pomieszczeń, w przestrzeń użytkową i tym samym efektywniej ją wykorzystać, a także doświetlić. Przykładowo - stół, który zwyczajnie nie zmieściłby się w osobnym salonie lub kuchni, w przypadku kuchni otwartej znajduje często miejsce na umownej granicy pomieszczeń. Dzięki temu organizowanie większych spotkań lub uroczystości rodzinnych przestaje być problemem nawet w niewielkim mieszkaniu w bloku.

Jak oddzielić kuchnię od salonu?
Jak oddzielić kuchnię od salonu?

Nowoczesna kuchnia to przestrzeń wielofunkcyjna, ale wbrew pozorom narzucająca więcej dyscypliny niż swobody. Kuchnia otwarta połączona z salonem tworzy bowiem pomieszczenie, gdzie się gotuje, je, ogląda telewizję, czasem pracuje, a w przypadku kawalerki nawet śpi. Z tego powodu ta opcja nie zawsze wszystkim odpowiada, zwłaszcza gdy przychodzi z niej korzystać kilku osobom jednocześnie. By cieszyła, trzeba podwójnie dbać o porządek – nie ma mowy o stercie brudnych naczyń na blacie czy ubraniach zawieszonych na krześle. Z takich powodów niektórzy decydują się niekiedy na opcję chwilowego podziału stref, instalując na pograniczu pomieszczeń duże drzwi przesuwne. Idealne są szerokie, dwuskrzydłowe chowane w kasetach, dzięki czemu po rozsunięciu stają się niewidoczne.

Jak urządzić kuchnię otwartą na salon?
Jak urządzić kuchnię otwartą na salon?

Dobrym pomysłem jest unifikacja zabudowy kuchni otwartej z salonowym regałem czy stojącą w holu szafą. Jeśli urządzamy kuchnię otwartą na salon, należy pamiętać o tym, że oba pomieszczenia powinny współgrać ze sobą. Ściany, podłogi czy styl mebli powinny dobrze się ze sobą komponować w planie otwartym. Dzięki temu łączone pomieszczenia nabierają równouprawnienia także pod względem estetycznym, zaś przestrzeń nie dzieli się mimowolnie na części bardziej i mniej reprezentacyjną. Obecnie nietrudno o identyczne fronty w kuchni oraz salonie. Oczywiście, brak jednej ściany to mniejsza powierzchnia do zabudowy szafkami. Zawsze jednak można ratować się wyspą lub półwyspem z szafkami na pograniczu wnętrz albo płynnym przechodzeniem jednych mebli w drugie bez konieczności dzielenia czy różnicowania ich przeznaczenia. Efektowne, gładkie fronty ukrywają najmniej atrakcyjne wyposażenie, nawet płytę grzewczą czy zlewozmywak, i sprawiają, że otwarta na salon kuchnia wydaje się bardziej uporządkowana.

Mała kuchnia z salonem: aranżacje
Mała kuchnia z salonem: aranżacje

Jeśli boisz się, że aurę wypoczynku w salonie lub dobre wrażenie na wejściu już w holu mogą zakłócać zapachy lub opary powstające podczas gotowania, zamiast w dodatkowe ściany działowe - zainwestuj w wydajny i cichy okap oraz efektywną wentylację kuchni otwartej. Każda nowoczesna kuchnia jest wyposażona w dobry sprzęt, a okap, gdy przestaje być potrzebny, może nawet chować się w blacie. Praktyczną opcją jest też taki model, który do złudzenia przypomina lampę. Pozostałe urządzenia AGD nie będą zaś sprawiać kłopotu, jeśli tylko odpowiednio je dobierzesz. Lodówkę czy zmywarkę można umieścić w zabudowie. Nowoczesne piekarniki lub mikrofalówki o prostym wzornictwie zwykle nie rzucają się w oczy, a ich obecność za lśniącą, przyciemniana taflą szkła zdradza często jedynie niewielki panel sterowania. Ciekawym pomysłem są również zlewy zintegrowane z blatem, które na czas nieużywania można ukryć pod pokrywą wykonaną z identycznego materiału.

Aranżacje wnętrz: kuchnia otwarta na salon Fot. Pink Martini
Aranżacje wnętrz: kuchnia otwarta na salon

Kuchnia otwarta bywa niekiedy bezpośrednio łączona z tarasem. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w ciepłych miesiącach roku. Idealnym łącznikiem w tej sytuacji są otwierane na oścież drzwi tarasowe. Przezroczyste, w cienkich profilach, tworzą niemalże niezauważalną granicę. Dzięki nim z nowoczesnej kuchni rozpościera się niczym niezakłócony widok na ogród. W ten sposób taras staje się plenerową jadalnią, a komunikację między strefami ułatwia brak wysokich progów w ościeżnicach drzwi przesuwnych oraz lekkość ich otwierania i zamykania w razie potrzeby. Niektóre tego typu okna zapewniają również dodatkową wentylację, nawet gdy są zamknięte. Dzięki wbudowanym czujnikom automatycznie sterują przepływem powietrza, by zapewnić w nowoczesnej kuchni właściwy mikroklimat oraz usuwać nadmiar oparów powstających podczas gotowania.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym