Oczyszczacze powietrza: to będzie hit tej zimy

Oceń artykuł:

0%
0%
Gdy spoglądając za okno, dosłownie "widzisz powietrze", to znak, że inwestycja w oczyszczacz powietrza staje się koniecznością. Każdego roku smog zabija w Polsce nawet 48 tys. osób. W walce z zanieczyszczeniami pomogą oczyszczacze powietrza.
Oczyszczacze powietrza: to będzie hit tej zimy Fot. Clairy

Stężenie szkodliwych pyłów

Jak zmierzyć poziom zanieczyszczeń? Punktem odniesienia, przyjmowanym przy badaniach smogu i czystości powietrza, bywa często stężenie pyłu PM10. Pod tą nazwą kryją się drobinki różnych zanieczyszczeń o średnicy do 10 mikrometrów, których norma wynosi do 50 mikrogramów na metr sześcienny powietrza i – teoretycznie – może być przekraczana przez nie więcej niż 35 dni w ciągu całego roku. Jak wygląda praktyka? Dość wspomnieć, że w niektórych polskich miastach stężenie PM10 przekracza 1300 mikrogramów na metr sześcienny!

Ilość pyłu w zamkniętych pomieszczeniach bywa znacząco – np. o połowę – niższa, jednak nawet wówczas są to warunki szkodliwe i niebezpieczne dla zdrowia. Na szczęście nie jesteśmy całkiem bezbronni. W przypadku naszych mieszkań pomocne okazują się oczyszczacze powietrza wyposażone w odpowiednie filtry.

Filtr HEPA

Kupując oczyszczacz, niezależnie od marki i ceny, sprawdźmy obecność filtru HEPA (High Efficiency Particulate Air filter). Jest to filtr zatrzymujący 99,7 proc. zanieczyszczeń o średnicy większej niż 0,3 mikrometra. Filtr HEPA z powodzeniem oczyści zatem powietrze zarówno z zanieczyszczeń PM10, jak i z drobniejszych PM2,5. Zaletą będzie również obecność dodatkowych filtrów i metod oczyszczania powietrza, jak choćby filtry elektrostatyczne.

 

Tym, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, jest wydajność oczyszczacza. Nawet najlepiej filtrujące urządzenie nie spełni swojego zadania, gdy nie będzie w stanie odfiltrować w zadanym czasie całego powietrza w pomieszczeniu.
Cena skutecznych urządzeń, wystarczających w przypadku większości typowych mieszkań, waha się w granicach 1200-2000 zł. Buszując po sklepowych półkach, możemy jednak natrafić na sprzęt, który – poza skutecznym oczyszczaniem powietrza – oferuje coś więcej: niebanalne wzornictwo, dodatkowe funkcje czy możliwość kontrolowania pracy za pomocą smartfona.

Xiaomi Mi Air Purifier 2

Jednym z nich jest oczyszczacz zaprojektowany przez chińską markę Xiaomi. Producent znany w Polsce głównie za sprawą smartfonów konsekwentnie buduje swój własny ekosystem sprzętu. Należy do niego m.in. Xiaomi Mi Air Purifier 2.

file.xiaomi-mi-max Materiały prasowe

To nowoczesny oczyszczacz powietrza w formie niewielkiego, półmetrowego prostopadłościanu. Producent sprzętu zadbał o jakość oczyszczania gwarantującą usunięcie z powietrza różnych pyłów, pyłków roślin, a także nieprzyjemnych zapachów. Tym, co wyróżnia urządzenie na rynku, jest jego wydajność - Xiaomi Mi Air Purifier 2 filtruje nawet 388 metrów sześciennych powietrza na godzinę. W praktyce oznacza to, że do oczyszczenia powietrza w niewielkim, kilkumetrowym pokoju wystarczą zaledwie 3 minuty pracy tego sprzętu.

Wisienką na torcie jest możliwość zdalnej kontroli oczyszczacza. Jest to możliwe za sprawą dedykowanej, mobilnej aplikacji, dzięki której smartfon stanie się centrum zarządzania czystością powietrza w domu.

Dyson Pure Hot + Cool Link

O czyste powietrze w domu pomoże zadbać również marka Dyson. Brytyjski producent sprzętów AGD z górnej półki słynie z nietuzinkowego wzornictwa i nowatorskich rozwiązań. Urządzenie o nazwie Pure Hot + Cool Link łączy funkcje oferowane do tej pory w osobnych produktach: jest oczyszczaczem powietrza, wentylatorem, a także grzejnikiem.

Sprzęt Dysona został wyposażony w zestaw czujników na bieżąco monitorujących jakość powietrza w otoczeniu. Na podstawie zebranych danych urządzenie samodzielnie steruje swoją pracą tak, aby uzyskać założone parametry dotyczące czystości, wilgotności i temperatury powietrza.

Poza filtrowaniem powietrza z fizycznych zanieczyszczeń urządzenie zapewnia również pochłanianie alergenów, a także filtrowanie nieprzyjemnych zapachów czy szkodliwych oparów pochodzących np. ze świeżo malowanych powierzchni. Pure Hot + Cool Link może również nagrzewać wydmuchiwane powietrze lub działać jako wentylator chłodzący otoczenie przyjemnym powiewem. Wisienką na torcie jest w tym przypadku sterowanie urządzeniem za pomocą smartfona.

Smog Free Tower – oczyszczanie w skali makro

Oczyszczacze powietrza to nie tylko niewielkie, domowe urządzenia. Sprzęt tego typu może działać również w znacznie większej skali. Nie chodzi tu jednak o stosowane w zakładach przemysłowych filtry i inne metody oczyszczania, ale o urządzenie działające w naszym najbliższym sąsiedztwie. Przykładem takiego sprzętu, a zarazem innowacyjnego podejścia do oczyszczania powietrza, są instalacje o nazwie Smog Free Tower.

  file.oczyszczacz Materiały prasowe

To pomysł holenderskiego projektanta Daana Roosegaarde'a, znanego m.in. z projektów fosforyzujących ścieżek rowerowych czy inteligentnych dróg. Smog Free Tower to kilkumetrowy jonizator powietrza zasysający zanieczyszczone powietrze i odfiltrowujący z niego różne zanieczyszczenia. Efektem ubocznym działania Smog Free Tower ma być… biżuteria tworzona ze sprasowanych pod bardzo dużym ciśnieniem, pozyskanych z powietrza pyłów.

Miasto wolne od smogu

Radykalny pomysł na zdrowe, czyste powietrze w mieście przedstawiło kilka lat temu biuro projektowe Stefano Boeri Architetti. Poza kwestiami oczywistymi, jak ograniczenie emisji zanieczyszczeń i inwestycjami w miejską zieleń, zaproponowano coś wyjątkowego – zielone, porośnięte roślinnością wieżowce Bosco Verticale.

  file.bosco Źródło: Wikimedia Commons CC BY

Dwie wieże o wysokości 110 i 76 metrów zapewniają nie tylko przestrzeń do mieszkania, ale również miejsce, gdzie mogą zakorzenić się i wzrastać – nawet do 9 metrów – różne drzewa. Budynki stanowią w sumie ekwiwalent hektara rosnącego w centrum miasta, zróżnicowanego lasu. Co istotne, projekt ten nie jest jedynie interesującą, "zieloną" koncepcją. Wieże Bosco Verticale rzeczywiście powstały i w 2014 roku budynki zostały oddane do użytku.

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym