Motywy florystyczne, które nigdy się nie znudzą i nie wyjdą z mody!

Oceń artykuł:

100%
0%

Motywy florystyczne we wnętrzach cieszą się coraz większą popularnością. Kwiaty potrafią skutecznie ożywić aranżację i wprowadzić wiosnę do zamkniętej przestrzeni. Wykorzystajmy ich naturalny urok i odświeżmy nasze mieszkania!

Motywy florystyczne, które nigdy się nie znudzą i nie wyjdą z mody!

Trendy w dekoracji wnętrz – kwiaty 

Ozdobne motywy kwiatowe sprawdzą się w większości domowych pomieszczeń, niezależnie od stylu ich wykończenia. Oczywiście największe pole do popisu dają wnętrza rustykalne, shabby chic, prowansalskie i eklektyczne, ale wystarczy odrobina kreatywności, aby wzory kwiatowe wpisały się w estetykę minimalizmu.

Najważniejsze jest dopasowanie odpowiedniego wzoru i kolorystyki do stylu, w jakim utrzymana jest dna przestrzeń. Roślinny motyw dekoracyjny powinien współgrać z pozostałymi elementami wyposażenia wnętrza.

Motywy roślinne – wzory z naklejek

Najbezpieczniejszą metodą wprowadzenia akcentów kwiatowych do domowych wnętrz, poza tekstyliami, jest zastosowanie naklejek naściennych lub oryginalnej fototapety. Wyrazista tapeta o nasyconych kolorach może dekorować powierzchnię wybranej ściany i stanowić doskonałe tło dla minimalistycznych stolików czy półek. 

To bardzo istotne w przypadku surowych, laboratoryjnych wnętrz charakterystycznych dla stylu modernistycznego. Kontrasty pozwolą wydobyć ich skrywane piękno i skupić uwagę na wybranych sprzętach lub częściach pomieszczenia.

We wnętrzach o tradycyjnym charakterze sprawdzi się klasyczny motyw roślinny – naklejki z motywem róży, wrzosów, jarzębiny czy liści. W ofertach producentów znajdują się zarówno tradycyjne naklejki foliowe (laminowane), jak i welurowe, którymi można ozdabiać meble i ściany.

Niewątpliwą zaletą naklejek jest ich niska cena. Co więcej, motywy roślinne na ścianę są łatwe do usunięcia – jeżeli nam się znudzą, wystarczy, że potraktujemy je parą wodną albo żelazkiem i odkleimy.

Szablony kwiatów na ścianę – o tym pamiętaj!

Wykorzystując motywy florystyczne do aranżacji wnętrz, należy uważać, aby nie popaść w przesadę. Odpowiednie łączenie różnych motywów wymaga powściągliwości. Przykładowo, we wnętrzach rustykalnych najlepiej sprawdzą się o się kwiaty o prostej, najlepiej graficznej, formie, które nie wywołują efektu przesadnego ukwiecenia pomieszczenia.

Podstawą kompozycji powinna być wspólna kolorystyka – zastosowanie zbyt dużej liczby kolorów i barw może wywołać wrażenie chaosu. Wszystkie elementy kwiatowe powinny być zachowane we wspólnej tonacji.

Nowoczesne wnętrza aranżacje – kwiatowy folklor

Styl ludowy przeżywa ostatnimi czasy swoisty renesans. Wiele osób inspiruje się motywami roślinnymi typowymi dla polskiego folkloru. Trudno się dziwić – wystarczy spojrzeć na dekoracje domów zalipiańskich, aby zachwycić się unikalnymi zestawieniami kolorów i pięknem wzorów florystycznych.

Kolorowe, kwiatowe wzory ożywią każde pomieszczenie – wystarczy kilka drobnych akcentów, aby kompletnie zmienić design salonu czy pokoju jadalnego, nadając im swojski, rustykalny wygląd.
Oczywiście motywy kwiatowe nie muszą ograniczać się do polskich tradycji dekoratorskich.

Dużą popularnością cieszą się tapety i naklejki z motywami kwitnącej wiśni, charakterystyczne dla stylu orientalnego oraz akcenty w drobną łąkę – typowe dla stylu angielskiego. 

Modny wystrój wnętrz – żywe kwiaty w salonie i sypialni

Dopełnieniem kwiatowych akcesoriów dekoracyjnych są żywe kwiaty i rośliny, które mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Dobrym wyborem do sypialni jest aloes, który nocą wydziela tlen, przez co proces fotosyntezy nie ulega wstrzymaniu. W salonie i jadalni możemy natomiast postawić drzewka cytrynowe i pomarańczowe, które wydzielają świeży i bardzo przyjemny zapach. To piękne ozdoby każdego wnętrza.

Przed podjęciem decyzji odnośnie do zakupu rośliny, warto zwrócić uwagę na kwestie techniczne. Jeżeli nasze wnętrza są zaciemnione, najlepiej sprawdzą się paprocie i bluszcze. Kaktusy i sukulenty potrzebują natomiast intensywnego nasłonecznienia.

Każdy kwiat wymaga także odpowiedniej donicy – wybierając właściwy model, zwróćmy uwagę zarówno na walory estetyczne, jak i wielkość. Prawidłowo pielęgnowana roślina zapewni nam wyjątkową dekorację wnętrza na długie lata.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym