Fotel wiszący - mebel zawieszany do sufitu

Oceń artykuł:

0%
100%
Jeszcze trzydzieści-czterdzieści lat temu fotele podwieszane do sufitu kojarzyły się ze scenografią filmów science fiction lub sterylnymi mieszkaniami przyszłości. Z czasem jednak tego typu siedziska, symbol nowoczesnego designu, coraz śmielej zaczęły wkraczać do naszych domów, asymilując się z rozmaitymi aranżacjami wnętrz.
Fotel wiszący - mebel zawieszany do sufitu

Gdzie sprawdzi się taki fotel?

Fotel zawieszany do sufitu to jeden z najbardziej uniwersalnych mebli, sprawdzający się w niemal każdym pomieszczeniu i wpasowujący się w rozmaite aranżacje. To doskonałe dopełnienie sypialni, element pośredni między zwykłem fotelem a łóżkiem, dzięki któremu zyskujemy dodatkowe miejsce na odpoczynek z książką lub drzemkę.

Z kolei wiszący fotel do pokoju dziennego urozmaici najczęściej dość jednorodny zestaw wypoczynkowy oraz przyda salonowi nieco bardziej wypoczynkowego klimatu. To również dobra propozycja do pokoju dziecięcego, a nawet na taras lub balkon – dla tych, którzy tęsknią za uspokajającym uczuciem leżenia w hamaku lub na huśtawce, a nie dysponują własnym ogrodem.

Ponadto takie podwieszane siedziska zdają egzamin zarówno w przypadku przestronnych wnętrz, jak i tych niedużych. Dla zachowania bezpieczeństwa powinniśmy co prawda pamiętać, że fotel wiszący z sufitu nie powinien być wciśnięty między meble lub umieszczony zbyt blisko ściany, tak aby można było się na nim swobodnie kołysać.

W przypadku niedostatku wolnej przestrzeni warto wybrać model węższy, o mniejszym zasięgu wychylenia i ażurowej konstrukcji, by nie przytłoczyć zanadto pomieszczenia. Jeśli natomiast dysponujemy szeroką, otwartą przestrzenią, możemy śmiało zdecydować się na podwieszany fotel okazałych rozmiarów, o fantazyjnym kształcie i odpowiednio go wyeksponować.

Decydując się na fotel zawieszany do sufitu, musimy mieć jednak świadomość, że taka inwestycja ma charakter stały i wiąże się z pewnymi pracami montażowymi. Warto więc wcześniej dobrze przemyśleć usytuowanie siedziska. Jeśli ma ono nam służyć głównie do czytania i relaksu, jako intymna przestrzeń, umieśćmy go w pobliżu okna, które zapewni odpowiednie światło, a być może także przyjemny widok. Jeśli zaś fotel ma być przede wszystkim miejscem do odpoczynku przy filmie czy rozmowach z pozostałymi domownikami i gośćmi, lepiej zintegrować go z resztą salonu.

Dla niezdecydowanych właściwym rozwiązaniem mogą być fotele wiszące i jednocześnie stojące, czyli mocowane nie do sufitu, ale do specjalnego stelażu. Wówczas możemy sprawdzić, czy tego typu wyposażenie w ogóle nam odpowiada i co ważniejsze, mamy możliwość przenoszenia fotela z jednego pokoju do drugiego.

Fotel idealnie dopasowany do aranżacji

Zarówno fotele podwieszane do sufitu, jak i te mobilne, cechują się znaczną różnorodnością stylistyczną pozwalającą dobrać ich wygląd do ogólnego wystroju domu. Do dziś największą popularnością cieszą się siedziska nawiązujące formą do pierwszych modeli z lat 60., a więc w kształtach zbliżonych do półkola, bańki i kokonu. Jednak ten nieśmiertelny kształt w zależności od koloru, materiału i faktury może przybierać wielorakie oblicza.

Biały lub szary egzemplarz o obłej, połyskliwej powierzchni idealnie wpisze się w nowoczesne, minimalistyczne wnętrze, zaś półkolisty fotel wykonany z pobielonego rattanu stanowić będzie oryginalny element pokoju skandynawskiego. Z kolei podwieszane siedzisko składające się z czarnej metalowej konstrukcji dopełni pomieszczenie urządzone w coraz modniejszym stylu loftowym.

Idealnym dodatkiem do każdego z tych foteli będzie gruby koc lub duża poduszka. Gładka biel świetnie łączy się z szarościami i beżami, a także z intensywnymi, chłodnymi odcieniami. Do oszczędnego, metalowego fotela sprawdzi się natomiast fantazyjna, wielokolorowa poduszka lub patchworkowy pled.

Wnętrza o swobodnym stylu, w którym dominuje drewno i ciepłe tony, udoskonali natomiast wiszące siedzisko w kształcie zwykłego hamaku. Tego typu kolorowe modele to także idealne wyposażenie pokoju dziecka. Jeszcze innym popularnym wariantem jest tradycyjna i neutralna wiklina, pasująca niemal do wszystkich stylizacji.

Oceń artykuł:

0%
100%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym