Drzwi do kuchni – to musisz wiedzieć przed zakupem

Oceń artykuł:

89%
11%

Przy wyborze drzwi kuchennych liczą się różne względy, a możliwości jest naprawdę wiele. Oprócz tradycyjnych modeli skrzydłowych – pełnych albo przeszklonych – możesz rozważyć też drzwi przesuwne do kuchni czy drzwi harmonijkowe lub łamane. Sprawdź, jakie drzwi do kuchni wybrać i na co zwrócić uwagę, by rozwiązanie było funkcjonalne.

Drzwi do kuchni – to musisz wiedzieć przed zakupem

Drzwi do kuchni – jakie kwestie wziąć pod uwagę?

Drzwi do kuchni powinny być odporne na zaplamienie i drobne uszkodzenia mechaniczne, a także na działanie wilgoci. Przy gotowaniu poziom wilgotności i temperatura w pomieszczeniu rosną. Jeśli drzwi są wykonane z drewna, materiał musi być dobrze zabezpieczony, w przeciwnym razie może dojść do wypaczenia skrzydła.

Żeby zapewnić prawidłową wentylację, w drzwiach do kuchni często stosuje się otwory wentylacyjne. Zamiast kratki można również zastosować podcięcie wentylacyjne – od spodu wycina się w drzwiach szczelinę, która tworzy przestrzeń między drzwiami a podłogą. Jej szerokość to ok. 2,5cm.

Tradycyjne, skrzydłowe drzwi do kuchni

W wielu współczesnych domach oraz mieszkaniach kuchnia jest połączona z salonem i częścią dzienną, ale nie jest to jednak rozwiązanie uniwersalne. Gdy mieszkańcy dużo i często gotują, lepiej sprawdzić się może tradycyjne, osobne pomieszczenie oddzielone od pozostałych wnętrz. W takiej intensywnie użytkowanej kuchni ważne są detale.

Wystający próg czy różnica między poziomami posadzki to przeszkoda, o której łatwo zapomnieć, niosąc półmiski do jadalni, a potknięcie może się źle skończyć. Ważna jest też szerokość otworu drzwiowego, a wąskie drzwi (np. o szerokości 60 cm) będą niewygodne przy wnoszeniu zakupów. Najlepiej więc, gdy drzwi do kuchni mają co najmniej 80 cm szerokości.

Porta_VECTOR_V

PORTA VECTOR PREMIUM model V

Kierunek otwierania drzwi powinien być dostosowany do rozmieszczenia mebli. To ważne szczególnie w przypadku klasycznych drzwi skrzydłowych otwieranych do wnętrza kuchni. Jeśli pomieszczenie jest małe, a zabudowa zajmuje miejsce po prawej i lewej stronie wejścia, można rozważyć inny układ, ze skrzydłem otwierającym się w stronę korytarza czy salonu.

Jakie drzwi do kuchni wybrać – drzwi skrzydłowe pełne czy z przeszkleniami?

Pełne drzwi do kuchni pasują do klasycznych wnętrz, lecz minimalistyczne modele sprawdzą się też w nowoczesnych pomieszczeniach. Dobrane kolorem do ściany sprawią, że wejście do kuchni będzie mniej rzucać się w oczy. Są również dobrą barierą dla hałasu, wizualnie zamykającą pomieszczenie.

Jeśli rozważasz białe drzwi tego typu, zwróć uwagę na kolekcję PORTA VECTOR PREMIUM (np. modele E, T i V). Ciekawe modele w kolorze drewna znajdziesz kolei w kolekcjach PORTA DECOR (m.in. buk skandynawski).

Porta VECTOR Premium modele V, E i T

 PORTA VECTOR PREMIUM V      PORTA VECTOR PREMIUM E        PORTA VECTOR PREMIUM T

skorzystaj z konfiguratora drzwi PORTA

Gdy chcesz doświetlić wnętrze, postaw jednak na drzwi z przeszkleniami. Przez wstawki ze szkła do pomieszczenia dociera dodatkowe światło, co jest cenne szczególnie w małych, ciemnych kuchniach. Powierzchnia przeszkleń może być zróżnicowana w zależności od potrzeb.

Czasem wystarczy pojedyncza szyba w górnej części drzwi albo kilka wąskich szybek – montowanych jedna pod drugą. Dobrym przykładem są niektóre modele w drzwiach z kolekcji PORTA KONCEPT (dostępne m.in. w bieli czy modnych kolorach Dąb Naturalny i Dąb Angielski Hamilton).

Porta Koncept

 PORTA KONCEPT grupa A                PORTA KONCEPT grupa H          PORTA KONCEPT grupa C

Niektórzy inwestorzy decydują się na drzwi z dużą szybą lub wykonane w całości z matowego szkła, maksymalizując efekt doświetlenia. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie tzw. szkła bezpiecznego lub hartowanego.

Drzwi przesuwne do kuchni – małej i dużej

Godną uwagi alternatywą dla klasycznych skrzydeł na zawiasach są drzwi przesuwne do kuchni. Umożliwiają zaoszczędzenie miejsca w małych mieszkaniach. Po tym względem najbardziej praktyczne wydają się drzwi chowane w kasecie ściennej, przy pomocy przesuwnego systemu wewnątrzściennego PORTA KOMPAKT. Powierzchnia zewnętrznej ściany może być wykorzystana użytkowo albo służyć do wyeksponowania zdjęć czy plakatów.

Porta KONCEPT A.9 w systemie  wewnątrzściennym KOMPAKT

PORTA KONCEPT model A.9 w systemie wewnątrzściennym KOMPAKT

Modnym i efektownym rozwiązaniem w zakresie drzwi przesuwnych są modele w systemie naściennym z kolekcji BLACK. Białe skrzydło drzwiowe w pięciu ciekawych wzorach do wyboru zostało pokryte lakierem Premium lub Farbą Akrylową UV. Nowoczesnego stylu i loftowego charakteru nadają czarne uchwyty oraz system przesuwny w tym samym kolorze. Drzwi przesuwne z systemem BLACK w eleganckim stylu sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie mogą zostać zastosowane standardowe rozwiązania.

Porta BLACK

system przesuwny PORTA BLACK

Drzwi harmonijkowe i łamane do kuchni

Niekiedy spotkać można się też z drzwiami harmonijkowymi do kuchni. W codziennym użytkowaniu często okazują się jednak niezbyt wygodne. Świetnie sprawdzą się natomiast jako zasłona wejścia do spiżarni albo kącika z pralką – w małych mieszkaniach czasem najlepszym rozwiązaniem jest połączenie funkcji kuchni i pralni.

Zamiast drzwi harmonijkowych, do kuchni lepsze będą modele łamane (np. modele z kolekcji PORTA ALFA i PORTA BETA), którą są łatwiejsze w manewrowaniu. Zapewnią też nieco wyższy komfort akustyczny – choć również mniejszy niż klasyczne skrzydło – oraz lepiej zatrzymują zapachy.

Drzwi łamane Alfa_Beta_kolor_biały

 DRZWI ŁAMANE ALFA/BETA

Kolorystyka drzwi do kuchni

Drzwi kuchenne powinny być dobrane do aranżacji wnętrza. Wystrój kuchni i salonu zwykle jest różny, drzwi odgrywają rolę łącznika. Łatwiej to osiągnąć, gdy kolorystyka jest neutralna. Od lat popularne są biel i różne odcienie drewna. Skrzydła w intensywnych barwach mogą być ozdobą pomieszczenia, ale bardzo zwracają uwagę, w połączeniu z wnętrzem pełnym drobiazgów i ozdób mogą wywoływać wrażenie nieporządku i optycznie zmniejszać wnętrze.



 

Oceń artykuł:

89%
11%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym