Drzwi do kuchni – to musisz wiedzieć przed zakupem

Oceń artykuł:

75%
25%

Przesuwne, harmonijkowe, a może tradycyjne skrzydłowe? Ważne, by drzwi do kuchni były przede wszystkim funkcjonalne.

Drzwi do kuchni – to musisz wiedzieć przed zakupem Porta WIEDEŃ

W wielu współczesnych domach kuchnia jest połączona z salonem i częścią dzienną. Mimo popularności nie jest to jednak rozwiązanie uniwersalne. Gdy mieszkańcy dużo i często gotują, lepiej sprawdzić się może tradycyjne, osobne pomieszczenie oddzielone od pozostałych wnętrz. Taka intensywnie użytkowana kuchnia musi być zaplanowana racjonalnie. Czasem decydujące są detale. Wystający próg czy różnica miedzy poziomami posadzki to przeszkoda, o której łatwo zapomnieć, niosąc półmiski do jadalni, a potknięcie może się źle skończyć. Ważna jest też szerokość otworu drzwiowego - wąskie drzwi (np. o szerokości 60 cm) będą niewygodne przy wnoszeniu zakupów. Najlepiej, gdy mają co najmniej 80 cm.

Porta FIT Porta FIT

Drzwi do kuchni powinny być też odporne na zaplamienie i drobne uszkodzenia mechaniczne, a także na działanie wilgoci. Przy gotowaniu poziom wilgotności i temperatura w pomieszczeniu rosną. Jeśli drzwi są wykonane z drewna, materiał musi być dobrze zabezpieczony, w przeciwnym razie może dojść do wypaczenia skrzydła. Prawidłowo konserwowane drewno może być stosowane nawet w łazience, więc w kuchni także się sprawdzi.

Porta GRANDE Porta GRANDE

Żeby zapewnić prawidłową wentylację, w drzwiach kuchennych stosuje się otwory wentylacyjne. Zamiast spełniającej przepisy kratki można również zastosować podcięcie wentylacyjne – od spodu wycina się w drzwiach szczelinę, która tworzy przestrzeń między drzwiami a podłogą. Jej szerokość to ok. 8 mm.

Tradycyjnie

Kierunek otwierania drzwi powinien być dostosowany do rozmieszczenia mebli. To ważne szczególnie w przypadku klasycznych drzwi skrzydłowych otwieranych do wnętrza kuchni. Jeśli pomieszczenie jest małe, a zabudowa zajmuje miejsce po prawej i lewej stronie wejścia, można rozważyć inny układ, ze skrzydłem otwierającym się w stronę korytarza czy salonu.

Mała kuchnia

Godną uwagi alternatywą dla klasycznych skrzydeł na zawiasach są drzwi przesuwne. Umożliwiają zaoszczędzenie miejsca w małych mieszkaniach. Po tym względem najbardziej praktyczne wydają się drzwi chowane w kasecie ściennej. Powierzchnia zewnętrznej ściany może być wykorzystana użytkowo albo służyć do wyeksponowania zdjęć czy plakatów.

Porta KONCEPT Porta KONCEPT

Drzwi przesuwne sprawdzą się także w większych apartamentach i domach. Producenci oferują modele o szerokości nawet 150 i wysokości 260 cm. Montując tak duże skrzydła, można mieć ruchomą ścianę i zależnie od potrzeb całkowicie zamykać kuchnię albo łączyć ją z przyległym pomieszczeniem. Taka elastyczność przestrzeni bywa bardzo przydatna, choćby przy większych towarzyskich spotkaniach.

Harmonijka

Teoretycznie drzwi harmonijkowe również mogą być używane do wydzielenia kuchni. W codziennym użytkowaniu okazują się jednak niezbyt wygodne. Mogą znaleźć zastosowanie jako zasłona wejścia do spiżarni albo kącika z pralką – w małych mieszkaniach czasem najlepszym rozwiązaniem jest połączenie funkcji kuchni i pralni.

Więcej światła

Drzwi pełne pasują do klasycznych wnętrz, poza tym są dobrą barierą dla hałasu, wizualnie zamykającą pomieszczenie. Dobrane kolorem do ściany sprawią, że wejście do kuchni będzie mniej rzucać się w oczy. W wielu przypadkach lepszym wyborem są jednak drzwi z przeszkleniami. Przez tafle szkła do pomieszczenia dociera dodatkowe światło. To cenne szczególnie w małych, ciemnych kuchniach. Ale zdarza się też odwrotna sytuacja, gdy z jasno oświetlonej kuchni światło dociera do położonego w głębi korytarza.

ZOBACZ KONIECZNIE: Jak perfekcyjnie urządzić małe mieszkanie?

Powierzchnia przeszkleń może być zróżnicowana w zależności od potrzeb. Czasem wystarczy pojedyncza szyba w górnej części drzwi albo kilka wąskich szybek – montowanych jedna pod drugą. Niektórzy inwestorzy decydują się na drzwi z dużą szybą lub wykonane w całości z matowego szkła, maksymalizując efekt doświetlenia. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie tzw. szkła bezpiecznego, czyli hartowanego, ewentualnie chronionego naklejoną folią. Szklane skrzydła są stosunkowo ciężkie i droższe od drewnianych.

Kolory

Drzwi kuchenne powinny być dobrane do aranżacji wnętrza. Najlepiej, by były ponadczasowe, a więc nie nazbyt dekoracyjne. Wystrój kuchni i salonu zwykle jest różny, drzwi odgrywają rolę łącznika. Łatwiej to osiągnąć, gdy kolorystyka jest neutralna. Od lat popularne są biel i różne odcienie brązu. Skrzydła w intensywnych barwach mogą być ozdobą pomieszczenia, ale bardzo zwracają uwagę, w połączeniu z wnętrzem pełnym drobiazgów i ozdób mogą wywoływać wrażenie nieporządku i optycznie zmniejszać wnętrze. Drzwi o gładkiej powierzchni mają ważną zaletę, są łatwiejsze do utrzymania w czystości niż skrzydła z licznymi płycinami i ozdobami.

Oceń artykuł:

75%
25%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym