Jak zaprojektować i urządzić nowoczesną kuchnię?

Oceń artykuł:

100%
0%

Nowoczesna kuchnia powinna być idealnym połączeniem funkcjonalności z estetycznym designem. Ilość dostępnych rozwiązań pozwoli nam dopasować przestrzeń do swoich potrzeb. Na co warto zwrócić uwagę podczas jej projektowania?

Jak zaprojektować i urządzić nowoczesną kuchnię?

Meble kuchenne – jak zaaranżować kuchnię?

Warto mieć na uwadze fakt, że powierzchnia kuchni nie jest najważniejsza – istotny jest sposób jej zagospodarowania. Niewielkie przestrzenie również można odpowiednio wyposażyć, jeśli poświęcimy dostatecznie dużo czasu na projekt kuchni.

Jeśli chodzi o nietypowe wnętrza, najlepszym rozwiązaniem są meble kuchenne na wymiar. Pozwolą nam one maksymalnie wykorzystać dostępny metraż i zaprojektować przestrzeń, która spełni nasze oczekiwania.

Na co zwrócić uwagę, podejmując decyzję o wyborze mebli? O ich jakości i funkcjonalności świadczą najczęściej zamontowane w nich mechanizmy. Nie tylko fronty szafek powinny nas interesować – liczy się także ich pojemność oraz liczne elementy, w jakie je wyposażymy.

Organizery oraz szuflady

Coraz częściej dolne szafki zastępowane są przez montowane na prowadnicach szuflady. Funkcja cichego domyku znacznie uprzyjemnia korzystanie z nich. Szuflady są bardziej funkcjonalne – łatwy dostęp do przechowywanych w nich produktów i przejrzystość ułatwiają codzienne przygotowywanie posiłków. Są też znacznie pojemniejsze od klasycznych szafek wyposażonych w półki.

Warto podkreślić także rolę organizerów do szuflad – pozwalają one na utrzymanie tak istotnego w kuchni ładu.

System cargo

To bardzo często spotykana opcja (zwłaszcza w szafkach narożnych), która z powodzeniem przyjęła się w naszych domach. Szyny i prowadnice pozwalają wyciągnąć całą zawartość, tak by stała się ona łatwo dostępna.

Można wybierać spośród kilku wariantów i idealnie dopasować je do naszych potrzeb – istnieją cargo z półkami oraz koszami. System ten zamontowany w szafkach dolnych nadaje się do przechowywania garnków oraz butelek, natomiast wysoka szafka cargo będzie podręczną spiżarką.

Obrotowe półki

Są kolejnym z rozwiązań, które pozwoli nam wykorzystać dostępną przestrzeń jak najlepiej. Stosuje się je przede wszystkim w przypadku szafek narożnych, do przechowywania rzeczy, z których korzystamy okazjonalnie. Obrotowe półki pozwolą nam na łatwy dostęp do całej zawartości szafki. Tę opcję możemy zastąpić, decydując się np. na kosze.

Projekt kuchnijak oddzielić aneks kuchenny?

Najczęstszym rozwiązaniem, zwłaszcza w nowym budownictwie, są kuchnie otwarte na salon. Dzięki temu mieszkanie wydaje się większe. Jak łatwo się domyślić, opcja ta będzie najlepsza w przypadku kawalerek. Wnętrze zyskuje na atrakcyjności, a kuchnia jest lepiej doświetlona.

Jeśli chcemy oddzielić salon od miejsca przygotowywania posiłków, zróbmy to za pomocą wyspy, stołu lub barku – wprowadzimy w ten sposób dodatkowo niewielką strefę jadalnianą. Niewątpliwą zaletą takiej nowoczesnej kuchni jest to, że możemy spędzać więcej czasu z resztą domowników.

Projektowanie kuchni połączonej z salonem to przede wszystkim zaplanowanie spójnej przestrzeni. Warto postawić na korespondującą ze sobą kolorystykę i bliskie sobie motywy. Bezpiecznym rozwiązaniem będą gładkie fronty mebli kuchennych, które nie przytłoczą otoczenia.

W przypadku aneksu z salonem nasza kuchnia będzie przez cały czas na widoku, dlatego warto zdecydować się na estetyczną zabudowę wysokiej jakości.

Warto również wspomnieć o minusach takiego podziału przestrzeni. W przeciwieństwie do tradycyjnego rozwiązania, jakim jest oddzielna kuchnia, miejsce, w którym przygotowujemy posiłki pozostaje cały czas w zasięgu wzroku domowników i gości. Oznacza to, że nie możemy pozwolić sobie na panujący tam bałagan.

Jeśli cenimy ład i porządek – czeka nas częste sprzątanie blatu oraz regularne mycie naczyń. Zapachy uwalniające się podczas gotowania także mogą być bardziej odczuwalne, dlatego warto zainwestować w dobrej jakości okap.

W przypadku tradycyjnego rozwiązania, jakim jest oddzielna, samodzielna kuchnia należy zwrócić uwagę na dobór odpowiednich drzwi wewnętrznych do tego pomieszczenia. Wejście do kuchni jest widoczne z przedpokoju, dlatego drzwi kuchenne muszą współgrać stylem i kolorystyką zarówno z korytarzem, jak i z aranżacją kuchni. Warto wybrać proste, białe drzwi, które optycznie powiększą małą przestrzeń. Doskonałym przykładem drzwi do oddzielnej, nowoczesnej kuchni jest model Porta FOCUS 4.A w kolorze Wenge White. Jeśli kuchnia nie posiada okna, warto zamontować drzwi posiadające większe przeszklenie. 

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym