Jak zaprojektować i urządzić nowoczesną kuchnię?

Oceń artykuł:

0%
0%
Nowoczesna kuchnia powinna być idealnym połączeniem funkcjonalności z estetycznym designem. Ilość dostępnych rozwiązań pozwoli nam dopasować przestrzeń do swoich potrzeb. Na co warto zwrócić uwagę podczas jej projektowania?
Jak zaprojektować i urządzić nowoczesną kuchnię?

Meble kuchenne – jak zaaranżować kuchnię?

Warto mieć na uwadze fakt, że powierzchnia kuchni nie jest najważniejsza – istotny jest sposób jej zagospodarowania. Niewielkie przestrzenie również można odpowiednio wyposażyć, jeśli poświęcimy dostatecznie dużo czasu na projekt kuchni.

Jeśli chodzi o nietypowe wnętrza, najlepszym rozwiązaniem są meble kuchenne na wymiar. Pozwolą nam one maksymalnie wykorzystać dostępny metraż i zaprojektować przestrzeń, która spełni nasze oczekiwania.

Na co zwrócić uwagę, podejmując decyzję o wyborze mebli? O ich jakości i funkcjonalności świadczą najczęściej zamontowane w nich mechanizmy. Nie tylko fronty szafek powinny nas interesować – liczy się także ich pojemność oraz liczne elementy, w jakie je wyposażymy.

Organizery oraz szuflady

Coraz częściej dolne szafki zastępowane są przez montowane na prowadnicach szuflady. Funkcja cichego domyku znacznie uprzyjemnia korzystanie z nich. Szuflady są bardziej funkcjonalne – łatwy dostęp do przechowywanych w nich produktów i przejrzystość ułatwiają codzienne przygotowywanie posiłków. Są też znacznie pojemniejsze od klasycznych szafek wyposażonych w półki.

Warto podkreślić także rolę organizerów do szuflad – pozwalają one na utrzymanie tak istotnego w kuchni ładu.

System cargo

To bardzo często spotykana opcja (zwłaszcza w szafkach narożnych), która z powodzeniem przyjęła się w naszych domach. Szyny i prowadnice pozwalają wyciągnąć całą zawartość, tak by stała się ona łatwo dostępna.

Można wybierać spośród kilku wariantów i idealnie dopasować je do naszych potrzeb – istnieją cargo z półkami oraz koszami. System ten zamontowany w szafkach dolnych nadaje się do przechowywania garnków oraz butelek, natomiast wysoka szafka cargo będzie podręczną spiżarką.

Obrotowe półki

Są kolejnym z rozwiązań, które pozwoli nam wykorzystać dostępną przestrzeń jak najlepiej. Stosuje się je przede wszystkim w przypadku szafek narożnych, do przechowywania rzeczy, z których korzystamy okazjonalnie. Obrotowe półki pozwolą nam na łatwy dostęp do całej zawartości szafki. Tę opcję możemy zastąpić, decydując się np. na kosze.

Projekt kuchni – jak oddzielić aneks kuchenny?

Najczęstszym rozwiązaniem, zwłaszcza w nowym budownictwie, są kuchnie otwarte na salon. Dzięki temu mieszkanie wydaje się większe. Jak łatwo się domyślić, opcja ta będzie najlepsza w przypadku kawalerek. Wnętrze zyskuje na atrakcyjności, a kuchnia jest lepiej doświetlona.

Jeśli chcemy oddzielić salon od miejsca przygotowywania posiłków, zróbmy to za pomocą wyspy, stołu lub barku – wprowadzimy w ten sposób dodatkowo niewielką strefę jadalnianą. Niewątpliwą zaletą takiej nowoczesnej kuchni jest to, że możemy spędzać więcej czasu z resztą domowników.

Projektowanie kuchni połączonej z salonem to przede wszystkim zaplanowanie spójnej przestrzeni. Warto postawić na korespondującą ze sobą kolorystykę i bliskie sobie motywy. Bezpiecznym rozwiązaniem będą gładkie fronty mebli kuchennych, które nie przytłoczą otoczenia.

W przypadku aneksu z salonem nasza kuchnia będzie przez cały czas na widoku, dlatego warto zdecydować się na estetyczną zabudowę wysokiej jakości.

Warto również wspomnieć o minusach takiego podziału przestrzeni. W przeciwieństwie do tradycyjnego rozwiązania, jakim jest oddzielna kuchnia, miejsce, w którym przygotowujemy posiłki pozostaje cały czas w zasięgu wzroku domowników i gości. Oznacza to, że nie możemy pozwolić sobie na panujący tam bałagan.

Jeśli cenimy ład i porządek – czeka nas częste sprzątanie blatu oraz regularne mycie naczyń. Zapachy uwalniające się podczas gotowania także mogą być bardziej odczuwalne, dlatego warto zainwestować w dobrej jakości okap.

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym