Popularne, piękne i praktyczne – wyspy na wiele sposobów, czyli jak funkcjonalnie urządzić kuchnię

Oceń artykuł:

100%
0%

W Polsce stają się coraz popularniejsze, a w Stanach Zjednoczonych stanowią nieodłączny element dobrze urządzonej kuchni. Tak jak Amerykanin nie wyobraża sobie stylowej kuchni bez marmurowych lub granitowych blatów, tak też nie przyjmuje do wiadomości, że to pomieszczenie pozbawione kuchennej wyspy może być funkcjonalne. Tamtejsze aranżacje kuchni otwartych na salon, z wyspą pośrodku, rzeczywiście sprawiają wrażenie praktycznych i ergonomicznych. Czy zatem warto przenieść to rozwiązanie na polski grunt?

Popularne, piękne i praktyczne – wyspy na wiele sposobów, czyli jak funkcjonalnie urządzić kuchnię

Kilka plusów, jakie daje urządzenie kuchni po amerykańsku

Wyspa kuchenna, czyli wolnostojąca kombinacja szafek, którą można obejść z każdej strony, rzeczywiście ułatwia sprawne korzystanie z kuchennych urządzeń. Dzięki takiemu rozwiązaniu w miejscu, które wielu z nas określa sercem domu, łatwiej jest wspólnie przygotowywać posiłki i sprzątać po nich. Poza tym praca nad kolacją jest przyjemniejsza, gdy możemy swobodnie rozmawiać z rodziną lub znajomymi, nie jesteśmy zwróceni jedynie twarzą do ściany. Wyspa to mebel, który integruje ludzi i sprytnie pokazuje, jak oddzielić kuchnię od salonu.

Kilka minusów - czy aranżacja małej kuchni w bloku z wyspą wyjdzie nam na dobre? 

Wyspa ma też minusy – zajmuje sporo miejsca i, aby spełniała swoją funkcję, musi być ustawiona odpowiednio daleko od zabudowy. Poza tym, jeśli chcemy na wyspie zamontować zlew, płytę indukcyjną lub inną kuchenkę, niezbędne są odpowiednie przyłącza. Gdy nie pomyślimy o tym na etapie urządzania mieszkania w stanie deweloperskim, później czeka nas spory remont.

Amerykańskie kuchnie zazwyczaj są obszerne, mnóstwo w nich szafek dolnych i górnych, sprzęty są ogromne – lodówki, gazowe kuchnie są większe od preferowanych w Europie. Domy w USA są duże, a kuchnia, którą my uznalibyśmy za spełnienie marzeń, na amerykańskiej gospodyni raczej nie zrobi wrażenia. Często kluczowy jest właśnie brak wyspy. Polskie kuchnie zazwyczaj są małe, a instalacja wyspy w mieszkaniu z kuchnią otwartą na salon oznacza rezygnację z jadalnianego stołu. Warto go poświęcić?

PRZECZYTAJ TEŻ: Perfekcyjna mała kuchnia. Pięknie urządzona!

Wyspa zamiast stołu, czyli aranżacje jadalni w nowoczesnym stylu

Wyspa kuchenna może zastąpić stół. Wystarczy szafkę lub kilka szafek w ciągu uzupełnić blatami. Mebel jest wyższy od klasycznego stołu – ma służyć do pracy na stojąco, ale gdy dostawimy do niego krzesła barowe, sprawdzi się doskonale jako zamiennik stołu z jadalni. W odpowiednio dużej wersji pomieści całą rodzinę, w kawalerce będzie idealnym miejscem na śniadanie dla dwojga.

Jak urządzić kuchnię z wyspą - praktyczne inspiracje 

Wyspa może spełniać rozmaite funkcje. W przestronnej kuchni można zamontować mebel ze zlewem i kuchenką, a także z blatami do pracy. Wówczas stanie się centralną częścią wnętrza i to tam będzie odbywać się cała kulinarna magia. W takim przypadku pozostała zabudowa nie musi być nawet zaopatrzona w blaty – szafki mogą sięgać od podłogi do sufitu i stworzyć jednolitą ścianę pełną miejsc do przechowywania.

Instalując w wyspie kuchenkę, należy pamiętać także o okapie, który będzie pochłaniał oraz odprowadzał niepożądane zapachy. Taka wyspa "na bogato" sprawdzi się jedynie w dużych kuchniach, szczególnie gdy stanowią one osobne, zamknięte pomieszczenia. Gdy na środku przestrzeni salonowo-kuchennej postawimy mebel ze zlewem, nie będzie to wyglądało zbyt atrakcyjnie, chociaż niektórzy nie rezygnują z podobnych rozwiązań.

Mała wyspa do małej kuchni - aranżacje małych mieszkań nie muszą być nudne

Jeśli twoja kuchnia ma standardowe dla bloków wymiary, a więc nie przekracza 10 metrów kwadratowych, warto zastanowić się nad niewielką wysepką lub… półwyspem. Półwyspy są częściowo zintegrowane z pozostałymi meblami kuchennymi, mogą przybierać postać barków oddzielających przestrzeń dzienną, wypoczynkową od tej, w której sprawdzamy się jako kucharze.

Nieduża wyspa ze stołkami barowymi, nieco wyższa od strony pokoju, nie tylko doda pomieszczeniom uroku i będzie funkcjonować jako niewielki stół, ale także zasłoni ewentualny kuchenny nieporządek. Tego jednak w kuchniach otwartych na salon i tak lepiej unikać, a zmywarka jest w tym nieocenioną pomocą.

Wyspa na kółkach - postaw na niebanalne aranżacje mieszkania i wygodę 

Sprytnym rozwiązaniem jest wyposażenie kuchni w wyspę na kółkach. Mobilny mebel nie będzie zawadzał, gdy w niedużym pomieszczeniu zgromadzi się więcej osób, nie będzie też utrudniał pracy. Odsunięty na bok powiększy przestrzeń, a wysunięty na środek usprawni przyrządzanie dań lub posłuży jako stolik.

Wyspę na kółkach można postawić nawet w kawalerce. Musimy jednak zadbać o to, aby mebel był wielofunkcyjny. Może pełnić funkcję kredensu na naczynia, stołu, a od strony salonu – regału na książki. Aranżacja kawalerki i oryginalność zależą od ciebie!

Kuchenne kolory wnętrz: wyspa pełna kontrastów? 

Jaką wyspę wybrać? Czy wyspa powinna pasować do mebli, a więc być wykonana z tych samych materiałów co kuchenna zabudowa, a może lepiej, by z nią kontrastowała? Tu mamy pełną dowolność. Ważne, by mebel wpisywał się w styl mieszkania.

Jeśli wyspa ma stanąć pomiędzy kuchnią a salonem, dobrze jest dopasować do siebie wszystkie meble stojące w takim pomieszczeniu o podwójnej funkcji. Ale dopasowanie nie oznacza, że białe fronty szafek kuchennych muszą być identyczne jak fronty szafki z telewizorem czy komody stojącej w kącie pokoju

Wszystko musi pasować - jak łączyć kolory? 

Chodzi raczej o to, by wizualnie wszystko ze sobą współgrało – biała, minimalistyczna, modna ostatnio kuchenna zabudowa nabierze charakteru w towarzystwie wyspy wykonanej z litego drewna. Jeśli dodamy do tego metalowe szafki w salonie, uzyskamy ciekawą mieszankę stylów.

Gdy nie jesteście przekonani co do własnych umiejętności w zakresie urządzania kuchni z salonem lub samej kuchni i nie wiecie, na jakie meble się zdecydować, spytajcie o radę profesjonalistów albo… przejrzyjcie bogate zasoby internetu. Tam inspiracji nie brakuje.

Wyspa z odzysku, czyli stare meble w nowej aranżacji

Wyspę możemy zrobić sobie sami. Wykonanie mebla nie będzie trudne, jeśli pokusimy się o przerobienie na przykład szafki czy regału ze szwedzkiej sieciówki. Nowe życie można zafundować także starej komodzie.

Osoby, które mają nieco stolarskiego talentu, mogą spróbować wykonać wyspę od podstaw – wystarczy trochę desek, gwoździ, śrub i blat oraz dobry pomysł. Nie jest to łatwe, ale internet służy pomocą. Powodzenia!

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym