Malowanie boazerii - jak samodzielnie odnowić boazerię?

Oceń artykuł:

33%
67%
Kilkadziesiąt lat temu boazeria w mieszkaniu była szczytem przepychu. Potem znacznie straciła na atrakcyjności, aby dziś znowu powrócić do łask. Pastelowa, w kolorze drewna czy biała boazeria wygląda pięknie i idealnie wpisuje się w najnowsze trendy wnętrzarskie. Jak odnowić boazerię, by znowu zachwycała każdego?
Malowanie boazerii - jak samodzielnie odnowić boazerię?

Renowacja boazerii to zadanie, które może wykonać praktycznie każdy. Jeśli w Twoim domu masz deski na ścianach, gdy ich stan jest dobry, możesz śmiało zabrać się za odnawianie boazerii, a przedpokój, kuchnia czy salon nabiorą świeżości i będą wyglądać tak, jak modne, klimatyczne pomieszczenia ze zdjęć magazynów wnętrzarskich.

Faza przygotowawcza

Aby jednak efekty pracy można było zobaczyć, najpierw trzeba przebrnąć przez żmudny etap przygotowywania desek do malowania. Zanim zaczniesz malowanie boazerii na kolor, należy ją starannie oczyścić ze wszystkich zabrudzeń, z tłuszczu, a także usunąć wszystkie stare warstwy lakierów i farb.

Najwygodniej robi się to, pocierając deskę po desce drobnym papierem ściernym, tak aby nie porysować listew. Boazerię trzeba oczyścić bardzo dokładnie, łącznie z rowkami, które znajdują się pomiędzy deskami. To najbardziej pracochłonny i czasochłonny etap całego przedsięwzięcia.

Następnie boazerię należy dokładnie odkurzyć i przetrzeć wilgotną ściereczką. Wówczas będziemy mieć pewność, że powstały przy czyszczeniu pył został dokładnie zebrany z powierzchni, a nakładana farba będzie się dobrze trzymać.

Oczyszczając boazerię, należy też pamiętać o drzwiach, które znajdują się w jej obrębie. To również dobry moment, żeby odnowić starą, metalową lub drewnianą ościeżnicę drzwi. Ją też należy oczyścić i zmatowić papierem ściernym, a w kolejnej fazie pomalować na wybrany kolor. Gdy odpowiednia barwa będzie dobrana na zasadzie kontrastu w stosunku do skrzydła drzwi, a do tego pojawi się nowa klamka w tym kolorze, Twoje drzwi nabiorą nowego, znakomitego wyglądu.

Malowanie boazerii

Zwolennicy naturalnego drewna, którzy swoje wnętrza urządzili w klasycznym lub rustykalnym stylu, z pewnością będą chcieli zachować jak najwięcej z pierwotnego wyglądu boazerii. W tym przypadku jest tylko jedna odpowiedź na pytanie, jak odnowić starą boazerię – matowy lakier będzie wyglądał idealnie. Można wybrać produkt transparentny w ulubionym odcieniu, który będzie dobrze korespondował z całym wyposażeniem wnętrza.

Jednak to biała boazeria lub ta w pastelowych kolorach jest hitem ostatnich sezonów. Idealnie sprawdza się ona nawet w pomieszczeniach urządzonych w stylu nowoczesnym, a wyposażenie wnętrza w stylu skandynawskim to strzał w dziesiątkę.

Odważni architekci wnętrz, zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści, decydują się na malowanie boazerii w dwóch, a nawet w trzech odcieniach, malując deski naprzemiennie. To rozwiązanie świetnie sprawdza się w dziecięcych pokojach lub tam, gdzie istnieje potrzeba przełamania nudy i ożywienia wnętrza. Należy jednak pamiętać, że powinny to być kolory pastelowe, delikatne, niezbyt agresywne. Jeżeli użyjemy zbyt mocnych barw, efekt może przytłoczyć wnętrze i męczyć oczy domowników.

Boazeria pomalowana na biało jest rozwiązaniem najbezpieczniejszym i jednocześnie najmodniejszym. Jeśli chcemy wybrać inne kolory, warto obejrzeć najpierw kilka katalogów wnętrzarskich, aby poszukać inspiracji odpowiedniej dla konkretnego wnętrza.

Oceń artykuł:

33%
67%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym