Boazeria – aranżacje w najnowocześniejszej odsłonie

Oceń artykuł:

100%
0%

Sosnowe listewki polakierowane na wysoki połysk? Boazeria nie musi wyglądać jak w domach sprzed trzydziestu lat.

Boazeria – aranżacje w najnowocześniejszej odsłonie Kelly Baron

Dla wielu trzydziesto- i czterdziestolatków boazeria to typowy element wystroju domu ze schyłkowego PRL-u i czasów transformacji. Wydaje się mało atrakcyjną pamiątką po dawnych czasach. Szczyt mody na tak wykończone wnętrza przypadł na lata 80. XX wieku. Ściany mieszkań i przedpokoje w domach jednorodzinnych pokrywano wówczas wąskimi sosnowymi listewkami pomalowanymi lśniącym lakierem. Mieszkańcy bloków próbowali w ten sposób nadać swojemu lokum rustykalny charakter. Nie bez znaczenia była też łatwość utrzymania boazerii w czystości. Rezultaty nie zawsze jednak okazywały się udane. Ciasne przedpokoje z pawlaczami i ścianami pokrytymi drewnem stawały się ciemne, a czasem wręcz klaustrofobiczne.

Jak odnowić starą boazerię

W wielu mieszkaniach takie boazerie przetrwały do dziś. Nie wszyscy właściciele chcą je zdzierać. Czasem wystarczą mało pracochłonne zabiegi, by zmienić wygląd deskowania. Najprostszy z nich to malowanie boazerii na wybrany kolor. Deski na początek można przetrzeć metalową szczotką, by wydobyć rysunek ich słojów, a następnie nanieść kryjącą farbę. Zostaje charakterystyczna faktura, a znika pomarańczowo-brązowy odcień. Dla niewielkich pomieszczeń i przedpokoi zalecany jest biały kolor, który optycznie powiększy wnętrze i rozświetli je. Białe deski charakteryzują boazerię w stylu skandynawskim, bardzo popularnym w ostatnich latach.

Jak jeszcze pomalować starą boazerię? Poszukaj swoich kolorów!

Gdy zapada decyzja o malowaniu boazerii, najczęściej wybierana jest matowa biel. W pomieszczeniach odpowiednio dużych i doświetlonych można jednak zdecydować się także na inne kolory boazerii. Świetnie sprawdzają się odcienie szarości, a nawet zieleni lub różu. Kolor można śmiało dobrać do aranżacji wnętrza.

file.boazeria Źródło: Huntingforgeorge.com

Jeśli deski mają zachować naturalny kolor drewna, warto dobrać ich odpowiedni gatunek. Kilkadziesiąt lat temu stosowano prawie wyłącznie sosnę i świerk. Obecnie możliwości są znacznie większe, oprócz tanich desek do wyboru są m.in. jasne drewno brzozy oraz efektowne gatunki egzotyczne. Niektóre z tych ostatnich nadają się nawet do wilgotnych pomieszczeń. W ostatnich latach projektanci wnętrz wprowadzają też drewniane elementy do aranżacji łazienek.

file.kuchnia Źródło: Happymodern.ru

Drewniane aranżacje ścian w pokoju

Rysunek słojów i piękno drewna docenia się najbardziej gdy boazeria nie pokrywa wszystkich ścian. Zyskuje zestawiona kontrastowo z innymi materiałami, przede wszystkim gładkim tynkiem. Wielu architektów stosuje ją jako dekoracyjny element, raczej akcent niż główny materiał wykończeniowy. W takiej roli szczególnie dobrze sprawdzają się materiały o wyrazistej teksturze i fakturze, na przykład stare drewno z odzysku.

Na nową boazerię nadadzą się przykładowo deski ze starych stodół – ze swoją chropawą powierzchnią mogą być ozdobą industrialnych albo rustykalnych wnętrz. Jeszcze bardziej „trójwymiarowe” są gotowe panele wykończone drewnem. Niektóre z nich składają się z kostek i desek różnej wielkości, zestawionych w przestrzenną mozaikę. Tak mocny w wyrazie materiał przypomina abstrakcyjną płaskorzeźbę i przyciąga uwagę – nie powinien zatem zajmować zbyt dużej powierzchni. Jak odnowić starą boazerię? Nie jest to wcale takie trudne, jak mogłoby się wydawać. W zasadzie wystarczy tylko dobrej jakości przezroczysty lakier, pod którym będzie widoczny rysunek słojów.

Boazeria - aranżacje z Portugalii

Boazeria to nie tylko deski na ścianach. Tak jak możesz mieszać kolory boazerii, tak też możesz bawić się jej fakturami. Interesujące efekty da się uzyskać, stosując boazerię korkową. Elastyczny materiał może być wycinany w różne kształty, w dodatku ma dobre właściwości izolacyjne i jest przyjemny w dotyku.

Około 2010 roku do roli modnego materiału wykończeniowego awansowały płyty OSB. Mają efektowną powierzchnię, a przy tym są tanie i wytrzymałe. Polscy i zagraniczni architekci wykorzystali płyty paździerzowe do zaaranżowania wielu wnętrz, ale dla typowego inwestora to materiał za mało szlachetny do zastosowania w domu. Obawy budzi też zawartość formaldehydów. Niektóre „boazerie” wykonuje się też z tworzyw sztucznych. Producenci dbają przy tym o odwzorowanie rysunku drewna. Zaletami paneli z PVC są trwałość i odporność na wilgoć. Plastikowe elementy nie najlepiej się jednak starzeją, nie da się też ich odnowić w przeciwieństwie do prawdziwego drewna.

file.osb Źródło: Luna Solutions

Detale

Boazerie nie są już wstydliwym przypomnieniem o pilnej potrzebie remontu. Moda na styl vintage sprawiła, że stały się znów ciekawym pomysłem na dekorację ściany. Co równie ważne, projektanci mogą eksperymentować z kolorami i formami, uzyskując dużo bardziej interesujące efekty od tych z PRL-u.

Niezależnie od materiału, z którego wykonana jest boazeria, o końcowym efekcie decydują w dużym stopniu szczegóły. Ważny jest między innymi dobór listew przypodłogowych, a także dopasowanie listew do innych elementów stolarki, w tym ościeżnic i drzwi.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym