Boazerie w nowej odsłonie. Gorący trend

Oceń artykuł:

0%
0%
Sosnowe listewki polakierowane na wysoki połysk? Boazeria nie musi wyglądać jak w domach sprzed trzydziestu lat.
Boazerie w nowej odsłonie. Gorący trend Kelly Baron

Dla wielu trzydziesto- i czterdziestolatków boazeria to typowy element wystroju domu ze schyłkowego PRL i czasów transformacji. Mało atrakcyjna pamiątka po dawnych czasach. Szczyt mody na tak wykończone wnętrza przypadł na lata 80. XX wieku. Ściany mieszkań, przedpokoje w domach jednorodzinnych pokrywano wówczas wąskimi sosnowymi listewkami pokrytymi lśniącym lakierem. Mieszkańcy bloków próbowali w ten sposób nadać swojemu M rustykalny charakter. Nie bez znaczenia była też łatwość utrzymania boazerii w czystości. Rezultaty nie zawsze okazywały się udane. Ciasne przedpokoje z pawlaczami i ścianami pokrytymi drewnem stawały się ciemne, a czasem wręcz klaustrofobiczne.

Mała wielka zmiana

W wielu mieszkaniach takie boazerie przetrwały do dziś. Nie wszyscy właściciele chcą je zdzierać, czasem wystarczą mało pracochłonne zabiegi, by zmienić wygląd deskowania. Najprostszy z nich to pomalowanie drewna na jasny kolor. Deski można przetrzeć metalową szczotką, by wydobyć rysunek słojów, a następnie pokryć kryjącą farbą. Zostaje charakterystyczna faktura, znika pomarańczowo-brązowy odcień. Białe ściany optycznie powiększają wnętrze i sprawiają, że wydaje się jaśniejsze. Ten prosty sposób dobrze znają mieszkańcy Skandynawii, w której jasne boazerie od lat cieszą się popularnością.

Układanka

Gdy zapada decyzja o pomalowaniu boazerii, najczęściej wybierana jest matowa biel. W pomieszczeniach odpowiednio dużych i doświetlonych można jednak zdecydować się także na inne kolory, odcienie szarości, a nawet zieleni lub różu. Kolor można śmiało dobrać do aranżacji wnętrza.

file.boazeria Źródło: Huntingforgeorge.com

Jeśli deski mają zachować naturalny kolor drewna, warto dobrać odpowiedni gatunek. Kilkadziesiąt lat temu stosowano prawie wyłącznie sosnę i świerk. Obecnie możliwości są znacznie większe, oprócz tych tanich desek do wyboru są m.in. jasne drewno brzozy oraz efektowne gatunki egzotyczne. Niektóre z tych ostatnich nadają się nawet do wilgotnych pomieszczeń, w ostatnich latach projektanci wnętrz wprowadzają drewniane elementy do aranżacji łazienek.

file.kuchnia Źródło: Happymodern.ru

Na dziko

Rysunek słojów i piękno drewna docenia się najbardziej gdy boazeria nie pokrywa wszystkich ścian. Zyskuje zestawiona kontrastowo z innymi materiałami, przede wszystkim gładkim tynkiem. Wielu architektów stosuje ją jako dekoracyjny element, raczej akcent niż główny materiał wykończeniowy. W takiej roli szczególnie dobrze sprawdzają się materiały o wyrazistej teksturze i fakturze, na przykład stare drewno z odzysku.

Deski ze starych stodół ze swoją chropawą powierzchnią mogą być ozdobą industrialnych albo rustykalnych wnętrz. Jeszcze bardziej "trójwymiarowe" są gotowe panele wykończone drewnem. Niektóre z nich składają się z kostek i desek różnej wielkości, zestawionych w przestrzenną mozaikę. Tak mocny w wyrazie materiał przypomina abstrakcyjną płaskorzeźbę, przyciąga uwagę, nie powinien więc zajmować zbyt dużej powierzchni.

Prosto z Portugalii

Interesujące efekty można uzyskać stosując boazerię korkową. Elastyczny materiał może być wycinany w różne kształty, w dodatku ma dobre właściwości izolacyjne i jest przyjemny w dotyku.

Około 2010 roku do roli modnego materiału wykończeniowego awansowały płyty OSB. Mają efektowną powierzchnię, a przy tym są tanie i wytrzymałe. Polscy i zagraniczni architekci wykorzystali płyty paździerzowe do zaaranżowania wielu efektownych wnętrz, ale dla typowego inwestora to materiał zbyt mało szlachetny do zastosowania w domu, obawy budzi też zawartość formaldehydów. Niektóre "boazerie" wykonuje się też z tworzyw sztucznych. Producenci dbają o odwzorowanie rysunku drewna, zaletą paneli z PVC są też trwałość i odporność na wilgoć. Plastikowe elementy nie najlepiej się jednak starzeją, nie da się też ich odnowić w przeciwieństwie do prawdziwego drewna.

  file.osb Źródło: Luna Solutions

Detale

Boazerie nie są już wstydliwym przypomnieniem o pilnej potrzebie remontu. Moda na styl vintage pomogła przełamać niechęć do drewna na ścianie. Co równie ważne, projektanci mogą eksperymentować z kolorami i formami, uzyskując dużo bardziej interesujące efekty niż te z PRL.

Niezależnie od materiału, z którego wykonana jest boazeria, o końcowym efekcie decydują w dużym stopniu szczegóły. Ważny jest między innymi dobór listew przypodłogowych, a także dopasowanie listew do innych elementów stolarki, w tym ościeżnic i drzwi.

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym