Pomysły na wykończenie ściany w salonie

Oceń artykuł:

90%
10%

Ściany w salonie odgrywają bardzo ważną rolę w ogólnym wystroju tego wnętrza. Są one tłem dla mebli, sprzętów i elementów dekoracyjnych, które znajdują się w salonie. Różne style, struktury,  tapety i kolory dają ogromne możliwości aranżacyjne, a kreatywność projektantów jest prawie nieograniczona. Jaki pomysł na ścianę w salonie będzie odpowiedni dla Ciebie?

Pomysły na wykończenie ściany w salonie

Tynk strukturalny

Modne ściany w salonie mają różne oblicza, a jednym z nich jest tynk strukturalny. To mocny akcent dekoracyjny, którego wyrazista faktura nadaje każdemu wnętrzu swoisty klimat. Niejednolity kolor takiej ściany, powstający dzięki załamywaniu się światła, prezentuje się bardzo oryginalnie.

Tynk strukturalny to aranżacja ściany polecana przede wszystkim do dużych salonów. Można go wygodnie położyć niemal na każdym podłożu – sprawdzi się zarówno na ścianach gipsowych i betonowych, jak i na drewnianych. Jego niewątpliwą zaletą jest też fakt, że można w ten sposób ukryć wiele mankamentów powierzchni ścian.

Tapeta

Ściany w pokoju bardzo często wyróżniane są poprzez tapetę. Ostatnio modne ściany to na przykład tapety z kwiatowymi motywami w wersji pastelowej lub wręcz przeciwnie – w kolorach mocnych i zdecydowanych.

Warto jednak pamiętać, że ściana w salonie, która tak bardzo wyróżnia się na tle reszty mimo wszystko nie powinna przytłaczać całego wnętrza. Bardzo popularnymi motywami są też te abstrakcyjne, przypominające nieco grafikę, w różnych wersjach kolorystycznych.

Do łask wróciły również fototapety, które coraz częściej wykorzystywane są w salonach jako jeden z elementów dekoracyjnych. Piękne pejzaże, urocze zakątki i elementy architektury miast z całego świata goszczą już w wielu domach.

Panele fornirowane

Aranżacje ścian w salonie to temat, który stale się rozwija. Ostatnim przebojem okazały się ściany wykańczane panelami fornirowanymi, umieszczanymi głównie na ścianie, na której znajduje się telewizor. Tego typu panele to znakomite rozwiązanie, które sprawia, że wnętrze szybko staje się efektowne i niebanalne.

Fornir jest znacznie tańszy od drewna, co czyni go jeszcze atrakcyjniejszym. Do tej pory zwykle służył do produkcji mebli, ale teraz można z niego tworzyć świetne ścienne panele, nawet o dużych formatach. Można z powodzeniem stosować na nich frezowanie, uatrakcyjniać je dekoracyjnymi listwami aluminiowymi czy ze stali nierdzewnej.

Warto też zauważyć, że podobne frezowania i zdobienia można przenieść na drzwi do salonu. Taką możliwość daje nam chociażby kolekcja drzwi Porta VECTOR Premium. Wzór zastosowany na ścianie można z powodzeniem powtórzyć na skrzydle drzwiowym, a dzięki temu uzyskuje się idealną spójność elementów.

PortaVECTOR PREMIUM_v2 Porta VECTOR Premium

Kamień i cegła

Kolejnym pomysłem na wykończenie salonu jest ściana pokryta kamieniem lub cegłą. To rozwiązanie jest znane i chętnie wykorzystywane w wielu domach. Ściany w salonie mogą być obłożone surową cegłą lub kamieniem i wówczas doskonale uzupełniają wnętrza, w których panuje styl tradycyjny i klasyczny.

W salonach nowoczesnych stosuje się zwykle cegłę bieloną, która bardzo dobrze wpisuje się we wnętrza urządzone w sposób minimalistyczny czy skandynawski.

Wykorzystuje się też dość ekstrawaganckie rozwiązania, na przykład malując taką ceglaną ścianę na czarno. Ściana w kolorze czarnym, i to już nie tylko ceglana, to absolutny przebój ostatniego roku. Stwarza ona niezwykły klimat w pomieszczeniu, a umieszczone na niej elementy dekoracyjne ze zdwojoną siłą przyciągają uwagę.

Jednak taka aranżacja ściany w salonie wymaga niezwykłej staranności i doboru odpowiednich dodatków, aby wnętrze nie stało się zbyt mroczne i zimne.

Oceń artykuł:

90%
10%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym