Planujesz letnie malowanie? Zobacz modne kolory ścian w mieszkaniu i zainspiruj się!

Oceń artykuł:

100%
0%

Od wielu lat nie odświeżałeś ścian i nie wiesz, jakie kolory do salonu wybrać? Opatrzyły ci się kolory, które otaczają cię na co dzień? Nie możesz już znieść nudnej deweloperskiej bieli? Letnie malowanie to świetny pomysł na urozmaicenie domu – nowa aranżacja poprawi ci samopoczucie, doda energii do działania i zainspiruje do zmian również w innych sferach życia.

Planujesz letnie malowanie? Zobacz modne kolory ścian w mieszkaniu i zainspiruj się! Sherwin Williams

Opłaca się jednak do niego porządnie przygotować, biorąc pod uwagę głos specjalistów i przestrzegając kilku podstawowych zasad. Zobacz, jak łączyć kolory i poznaj nowości w tym temacie!

Warto poświęcić więcej czasu na wybór zarówno rodzaju, jak i koloru farby, aby upewnić się, że końcowy efekt sprawi nam satysfakcję. Nie decyduj o kolorach wyłącznie po obejrzeniu ich na komputerze czy smartfonie – różne ekrany różnie oddają barwy, wszystkie też nieco je przekłamują. Możesz oczywiście dokonać wstępnej selekcji w Internecie, ale zawsze warto obejrzeć kolory na próbnikach, najlepiej przykładając je do ścian w domu i widząc kolory do salonu czy kolory do przedpokoju na żywo – pamiętając jednocześnie, że pomalowana większa powierzchnia będzie sprawiała wrażenie ciemniejszej niż mały fragment koloru na wzorniku. Na nasze postrzeganie barw największy wpływ ma oświetlenie – dana farba inaczej będzie zatem wyglądała rozświetlona zachodzącym słońcem, a inaczej białą jarzeniówką w markecie budowlanym. Trzeba to wziąć pod uwagę!

file.salon (1) Źródło: Sherwin Williams

Wybierając kolory, musimy również wziąć pod uwagę funkcję i przestronność pomieszczenia, a także temperament domowników. Jasne i ciepłe barwy poszerzają optycznie wnętrze, a ciemne i zimne – zwężają. Im mniej światła wpada przez okna, tym kolor powinien być jaśniejszy. Jeśli mamy w mieszkaniu salon z aneksem kuchennym, możemy pomyśleć o wyróżnieniu poszczególnych stref za pomocą różnych kolorów. Kontrastujące ze sobą barwy ożywiają wnętrze i wprowadzają dynamikę, pobudzając do działania.

Warto również zatroszczyć się o to, żeby meble kolorystycznie nie zlewały się ze ścianami – wnętrze straci wtedy na atrakcyjności. Pomyśl o tym, zanim naniesiesz na ściany kolor brzoskwiniowy bądź ciemniejsze kolory jesieni. Aby się nie pogubić, trzeba podejść do tematu w sposób systematyczny, dokonując metodycznego przeglądu domu.

file.salon (2) Źródło: Nancy Taylor Lynch Interior Design

Zarówno dom, jak i mieszkanie to jedna całość – nie należy zatem myśleć o każdym pomieszczeniu z osobna. Jeżeli zdecydujesz się na użycie różnych barw w różnych pokojach, to pamiętaj, że przejścia pomiędzy nimi powinny być możliwie harmonijne i płynne, inaczej możesz mieć poczucie chaosu kolorystycznego. Specjaliści zalecają, aby cały dom pomalować farbami z jednej palety kolorystycznej – w ten sposób unikniemy błędów i ułatwimy sobie wybór. Planuj więc tak, by np. kolor miętowy ścian współgrał z kolorami innych pomieszczeń. 

Szukając inspiracji, można wziąć pod uwagę wskazania Instytutu Kolorów Pantone – ogłosił on niedawno zestaw trendów kolorystycznych, które będą modne w 2018 roku. Nastąpić ma stopniowy odwrót od pasteli w kierunku barw metalicznych i opalizujących, które bardziej pasują do intensywnego trybu życia. Na topie mają być również kolory egzotyczne, które wypierają popularne do niedawna stonowane beże i szarości. Poznaj modne kolory wnętrz i zainspiruj się przed kupnem farby.

file.kolory Źródło: Pantone

Eksperci instytutu przygotowali osiem palet kolorystycznych, które mają podbić nasze serca w przyszłym roku. Dominują w nich odważne połączenia barw – na przykład odcieni błękitnych i pomarańczowych, różnorodnych zieleni czy żółci. Zatem śmiało możesz pomalować ściany na brzoskwiniowy kolor. Modne mają być także róże, czerwienie i fiolety. Decydując się na gotowe palety odcieni i rozwiązania kolorystyczne, oszczędzamy nie tylko czas, ale także minimalizujemy ryzyko popełnienia błędu i sporego dylematu: jaki kolor ścian do przedpokoju wybrać tym razem?

To też cię zainteresuje: Jak dobrać drzwi do koloru podłogi?

Rozważając wszystkie specjalistyczne zasady i przestrogi ekspertów, pamiętajmy jednocześnie, że to my mamy się czuć dobrze w naszym domu. Kontrast kolorów i modne aranżacje muszą nam pasować. Pozwólmy zatem dojść do głosu również naszym intuicjom i gustom. Subiektywne i indywidualne odczucie koloru jest bowiem równie ważne, jak psychologiczne i optyczne przykazania.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym