W jaki sposób dobrać drzwi do rodzaju i koloru podłogi?

Oceń artykuł:

50%
50%

Drzwi i podłoga to elementy pomieszczenia, które podlegają zmianom rzadko i wymienia się je zwykle tylko wówczas, gdy się po prostu zużyją. Urządzając wnętrze od podstaw, trzeba więc podjąć decyzję o kolorystyce, stylu i wzorze tych dwóch elementów, które najprawdopodobniej będą towarzyszyć nam przez lata.

W jaki sposób dobrać drzwi do rodzaju i koloru podłogi?

Jasna podłoga – ciemne drzwiCiemne drzwi – jasna podłoga? A może drzwi w kolorze ściany? Cały proces utrudnia fakt, że na rynku są w tej chwili dostępne zarówno drzwi, jak i podłogi, w niemal każdym kolorze, ba – w każdym jego odcieniu, w różnych deseniach i stylach. Jak nie zgubić się w tym swoistym nadmiarze ofert i możliwości? Oto kilka wskazówek, które pomogą dokonać optymalnego wyboru, by kolorystyka drzwi wewnętrznych dobrze korespondowała z resztą aranżacji.

Stonowana klasyka 

Najbezpieczniejszym sposobem na dobór drzwi i podłogi jest reguła podobieństwa. Jeśli zastanawiasz się, jaki kolor drzwi wewnętrznych wybrać, pomyśl też o podłodze. Warto bowiem zdecydować się na się na zachowanie obu tych elementów w tej samej barwie i o tej samej fakturze.

Oczywiście w tym rozwiązaniu dopuszcza się niewielkie zróżnicowanie w intensywności koloru. Natomiast zasadą, której nie należy łamać, jest wybór okleiny, która odwzorowuje ten sam gatunek drzewa.

Jeśli więc wybieramy podłogę przypominającą słoje dębu, to drzwi też powinny być „dębowe”. Gdy najbardziej podoba nam się usłojenie klonu, to zarówno drzwi, jak i podłoga powinny być utrzymane w tym samym stylu, a mogą się różnić jedynie odcieniami. Tak ujednolicony wybór podstawowych elementów wnętrza pozwoli na dużą dowolność przy wyborze mebli i dekoracyjnych dodatków.

W tym stonowanym charakterze wnętrza dobrze odnajdą się też białe drzwi. Jaką podłogę powinniśmy wówczas wybrać? Białe drzwi sprawdzają się bardzo dobrze zarówno przy ciemnej, jak i jasnej podłodze imitującej drewno. Takie rozwiązanie jest uniwersalne. Białe drzwi pasują także do pomieszczeń nieco gorzej doświetlonych – rozjaśnią je nieco i dodadzą im lekkości. 

Wyrazisty kontrast

Nie wszyscy jednak lubią tak zwane bezpieczne rozwiązania, do których należy między innymi stonowana klasyka. Te osoby chętnie stawiają właśnie na kontrast, który z reguły dodaje pomieszczeniom ekspresji. Kontrast pozwala też na urządzanie pomieszczeń w sposób niepowtarzalny i mocno zindywidualizowany.

Wariantów jest sporo. Ciemna podłoga – jasne ścianyjasne panele – ciemne drzwi, a może białe listwy do ciemnej podłogi? Kontrasty to oczywiście znacznie większe wyzwanie, obarczone ryzykiem niewłaściwego doboru kolorów i struktur. Gdy jednak decyzja będzie przemyślana i na drzwiach zakróluje na przykład okleina w odcieniu Wenge lub Beton Ciemny, a podłoga zostanie pokryta jasnopopielatym gresem lub panelami, otrzymamy wnętrze, które znakomicie wpisze się w aktualne trendy.

A jaki kolor drzwi do jasnej podłogi okaże się najlepszy? Wszystko tak naprawdę zależy od pomysłowości projektanta i stylistyki urządzanego wnętrza.

Zdecydowanie należy jednak unikać zbyt dużych, ekstrawaganckich wzorów. Nie jest też dobrym rozwiązaniem łączenie dwóch rodzajów oklein, które pod względem natężenia koloru są sobie bliskie. Nigdy na przykład nie będzie dobrze wyglądało połączenie oklein Dąb Kalifornia, jeśli znajdzie się ona na przykład na drzwiach, z okleiną Buk Bawaria, wykorzystaną na podłodze. Natomiast Dąb Kalifornia będzie świetnie współgrał z okleiną Dąb Hawana, lub – dla jeszcze większego kontrastu – z białą okleiną. 

Rozsądne rozwiązania

Oprócz właściwego doboru kolorów, faktur i wzorów, ważne są też inne elementy. Warto przy tym pamiętać, że dobierając drzwi do podłogi kolorystycznie, nie wolno zapomnieć o ogólnym efekcie. Jeśli w danym pomieszczeniu będzie ciemna podłoga, warto wybrać drzwi wewnętrzne z przeszkleniami, bo nadadzą wnętrzu trochę lekkości. Nawet wyrazistsze kolory drzwi pokojowych nabiorą zupełnie innego charakteru, jeśli zostaną wyposażone w półprzezroczystą szybkę.

Dobrze jest też wybierać takie zestawienia kolorystyczne, które nie będą ograniczeniem przy zmianie aranżacji po jakimś czasie. Jak wiadomo, zmieniają się trendy, zmieniają się upodobania i taki moment z pewnością prędzej czy później nastąpi.

Oceń artykuł:

50%
50%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym