Jakie możliwości dają drzwi ukryte i gdzie się sprawdzą?

Oceń artykuł:

46%
54%

Jeszcze do niedawna drzwi z ukrytą ościeżnicą, które stapiają się ze ścianą, były kosztownym i złożonym technologicznie rozwiązaniem. Teraz dzięki postępowi technologii i nowym drzwiom PORTA HIDE, każdy może sobie pozwolić na to nowoczesne rozwiązanie, otwierające ciekawe możliwości aranżacyjne. Sprawdź, do jakich wnętrz najlepiej sprawdzą się drzwi ukryte i dowiedz się więcej o PORTA HIDE.

1/2

Czym są drzwi z ukrytą ościeżnicą?

W drzwiach z ukrytą ościeżnicą widoczne jest tylko skrzydło drzwi. Ościeżnica, jak sama nazwa wskazuje, schowana jest natomiast w ścianie. W ten sposób drzwi i ściana tworzą jednolitą powierzchnię. Przy takim samym wykończeniu obu elementów, wejścia nie byłoby widać, gdyby nie klamka i bardzo cienka szczelina okalająca skrzydło. Właśnie dlatego, rozwiązanie takie nazywa się także drzwiami ukrytymi lub dyskretnymi.

Drzwi z ukrytą ościeżnicą zyskują na popularności, bo świetnie współgrają z modnym obecnie minimalizmem w aranżacji wnętrz. Coraz częściej wykorzystuje się je nie tylko w projektowaniu nowoczesnych mieszkań i domów, lecz także w biurach oraz budynkach użyteczności publicznej. Nie oznacza to jednak wcale, że dyskretne drzwi muszą iść w parze z białymi ścianami i bardzo oszczędnie urządzonymi pomieszczeniami.

Gdzie sprawdzą się drzwi ukryte?

Drzwi z ukrytą ościeżnicą to innowacyjne rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się w połączeniu z nowoczesnym designem. Charakter wnętrza może być jednak bardzo różny, bo PORTA HIDE dostępne są w dwóch wariantach wykończenia. Możesz wybrać skrzydło pokryte białym lakierem Premium lub skrzydło zagruntowane, gotowe do samodzielnego malowania lub tapetowania.

W tym drugim przypadku ogranicza Cię jedynie własna wyobraźnia. Drzwi pomalujesz na dowolny kolor, który wybierzesz do pomieszczenia. W ofertach firm z produktami do dekoracji wnętrz znajdziesz też bardzo szeroki wybór ciekawych tapet i fototapet. Do wykończenia frontowej części skrzydła drzwi ukrytych możesz też użyć wielu materiałów, którymi pokrywa się ściany, takich jak na przykład lakobel (lakierowane szkło), fornir, lekkie panele ścienne, a nawet mikrocement.

skorzystaj z konfiguratora drzwi PORTA

PortaHIDE_tapetaArsoli_klamkaMaximaCzarny_arn_Porta_RN

Dyskretne drzwi sprawdzają się świetnie we wnętrzach o różnej wielkości, a wręcz idealnie nadają się do małych mieszkań. Dlaczego? Bo wtapiając się w ścianę, tworzą jednorodną powierzchnię i przez to optycznie powiększają przestrzeń.

Unikasz w ten sposób także licznych uskoków w ścianach, co da szczególnie dobry efekt na przykład w przedpokoju, z którego wchodzi się do kilku innych pomieszczeń. Przy większym metrażu drzwi pomogą Ci z kolei ukryć przejście do dodatkowego pomieszczenia. Na przykład wejście z salonu do gabinetu, z sypialni do łazienki lub garderoby, czy z kuchni do spiżarni.

Warianty i konstrukcja drzwi z ukrytą ościeżnicą PORTA HIDE

Drzwi ukryte PORTA HIDE są dostępne w wersji bezprzylgowej, czyli otwieranej na zewnątrz, oraz z tak zwaną przeciw przylgą, gdzie skrzydło otwiera się do wewnątrz. W obu przypadkach możesz wybrać jeden z 3 standardowych rozmiarów skrzydła: 70, 80 i 90.

Jak już wiesz, gładkie skrzydło daje Ci duże możliwości aranżacyjne, lecz jeśli postawisz na biel, także masz wybór. Oprócz podstawowego modelu PORTA HIDE znajdziesz też 9 wariantów lakierowanych na biało wariantów z frezowaniami różnego typu, znanymi z kolekcji PORTA VECTOR Premium.

Sama konstrukcja skrzydła o grubości 40 mm, to ta sama która występuje w innych popularnych drzwiach PORTA. Składa się na nią rama z drewna iglastego i wypełnienie, obłożone płytą HDF. Zamiast wypełnienia typu „plaster miodu” możesz za dopłatą wybrać płytę wiórową otworową, która gwarantuje znacznie lepszą akustykę.

Standardowe skrzydło łączy się z ościeżnicą za pomocą dwóch niewidocznych zawiasów 3D, z kolei przy płycie otworowej są to trzy zawiasy. Ościeżnica w obu przypadkach jest w całości wykonana z aluminium. W każdym wariancie w cenie drzwi jest też zamek magnetyczny. Za dodatkową opłatą zamówisz też drzwi ukryte z podcięciem wentylacyjnym lub progiem opadającym.

PORTA HIDE sztukateria

Krótko o montażu drzwi PORTA HIDE

Drzwi z ukrytą ościeżnicą PORTA HIDE możesz zamontować w ścianie murowanej lub wykonanej z karton-gipsu, o grubości minimum 52 mm. Montaż drzwi dyskretnych różni się jednak nieco od montażu drzwi z tradycyjną ościeżnicą. Ościeżnica musi zostać ukryta w ścianie, więc przygotowany otwór drzwiowy powinien to uwzględniać. Jego wymiary w milimetrach znajdziesz w poniższej tabeli.

Rodzaj ościeżnicy

Rozmiar skrzydłaSzerokość otworuWysokość otworu

PORTA HIDE bezprzylgowe

70

80

90

800

900

1000

2070

PORTA HIDE z przeciw przylgą

70

80

90

800

900

1000

2080

* mierzona od poziomu wykończonej podłogi.

W przypadku ścian z płyt gipsowo-kartonowych ościeżnicę przytwierdza się do stalowych profili nośnych ścianki, później przykręca się płyty gipsowo-kartonowe, a dopiero na końcu całość tynkuje i obrabia. Ościeżnicę można też przytwierdzić do ściany murowanej, lecz i w tym przypadku murarskie i tynkarskie prace wykończeniowe następują później.

Z tego powodu najłatwiej zamontować drzwi z ukrytą ościeżnicą gdy zaplanuje się je już na etapie stawiania ścianek działowych. Jednak również przy remontach pomieszczeń z gotowymi otworami drzwiowymi, przygotowanie ich do montażu ościeżnicy nie jest wcale aż takie trudne. Jeśli planujesz takie rozwiązanie, skontaktuj się z ekspertami z Akademii Dobrego Montażu PORTA,  a dostaniesz wszelkie niezbędne wytyczne.

Zachęcamy też do skorzystania z usług naszych Autoryzowanych Grup Montażowych przy montażu drzwi PORTA HIDE. Rozwiązanie to jest nie tylko opłacalne, lecz stanowi też najlepszą gwarancję, że drzwi ukryte zostaną zamontowane sprawnie i prawidłowo oraz posłużą Ci długie lata. Korzystając z certyfikowanej usługi Akademii Dobrego Montażu wydłużysz gwarancję z 3 do 5 lat.

Oceń artykuł:

46%
54%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym