Najmodniejsze tapety – czyli aranżacje ścian, które zachwycają

Oceń artykuł:

100%
0%

Niektórzy podczas planowania remontu nawet nie biorą pod uwagę użycia tapet. Szkoda, bo te mogą być przepiękne, a ich wybór jest ogromny. Nowoczesne, modne wzory przyciągają uwagę do wytapetowanej części pomieszczenia, ocieplają ją, nadają jej wyrazu i charakteru. Dzięki tapecie można sprawić, że pokój będzie wyglądał przytulnie albo elegancko. Aranżacje pokoi z tapetami bywają niezwykłe. Samą farbą położoną na gładkiej ścianie trudno uzyskać podobny efekt.

Najmodniejsze tapety – czyli aranżacje ścian, które zachwycają Fot. Sandberg

Czemu tapeta bywa traktowana jako remontowe zło? Ponieważ jej położenie jest bardziej pracochłonne i trudniejsze niż pomalowanie ścian, na dodatek nie każdy wie, jak się kładzie tapety na ścianę. A jednak warto poświęcić trochę czasu, przygotować się i samodzielnie ozdobić tapetą wnętrze – efekt będzie zapłatą za wysiłek.

Jeżeli nie w głowie wam uczenie się techniki klejenia tapet, wystarczy zatrudnić profesjonalistów. Ci wykonają pracę szybko i sprawnie. Warto jednak upewnić się, że tapeciarze wiedzą, jak łączyć tapety ze sobą, by w razie wpadki nie zaczynać remontu od nowa.

file.tapeta Źródło: Sandberg

Czego lepiej na ściany nie kłaść, a co jest szalenie modne?

Moda na konkretne wzory wybucha nagle i często przemija po kilku sezonach. Niektóre printy są popularne przez lata, po inne lepiej nie sięgać nigdy. Do tych ostatnich należą między innymi imitacje cegły. Choć cegła, czy to prawdziwa, czy wykonana z gipsu licówka, prezentuje się świetnie w niemal każdym wnętrzu, to już ten sam wzór powtórzony na tapecie wygląda tandetnie. Lepiej ozdóbcie ścianę prawdziwą cegłą, a nie jej zdjęciem wydrukowanym na papierze. Nie warto także sięgać po tapety w napisy, motta, złote myśli, chyba że słowa zapisano na nich fontem prostym, minimalistycznym, bez „zawijasów” i innych dekoracji. Nie chcecie codziennie spoglądać na ściany zadrukowane słowami wyglądającymi na wyjęte ze ślubnego zaproszenia, prawda? Aranżacje salonu z tapetą można zaprojektować znacznie ciekawiej.

Jeśli nie cegła i słowa z przerysowanymi szeryfami, to co? Piękne są tapety we wzory roślinne. Liście monstery idealnie dopełnią wnętrze urządzone w stylu lat 60. – będzie retro, a jednak nowocześnie, bo z uwzględnieniem trendów, które są na czasie. Białe pnie brzóz, gołe, bezlistne, sprawdzą się w pokojach wielbicieli Skandynawii. Jeśli lubicie elegancję, pokochacie wzór w barokowe kwiaty. W ogóle wszelkie płatki i gałązki są wdzięcznym motywem, który ładnie dopełnia wnętrze, a przy okazji wprowadza do niego motyw naturalny. Dekorowanie ścian tapetami daje ogromne możliwości aranżacyjne całego wnętrza.

Fani geometrii i kwiatów w klasycznym wydaniu mogą zdecydować się na marokańską koniczynę z dodatkami. Niewielki, wielokrotnie powtórzony wzór, istne dzieło sztuki, niektórych zachwyci, innych będzie irytował. Jest na to sposób - wystarczy go nieco powiększyć i nie dodawać ozdobników, aby stanowił piękne tło dla białych albo drewnianych, prostych mebli.

Nie tylko w pokojach dziecięcych sprawdzą się tapety w zygzaki, kwadraty, trójkąty, szczególnie jeśli są miksem bieli z szarością lub granatem, zielenią. Różowe ujmą rodziców remontujących pokój córki, ale już złota tapeta w geometryczne wzorki może spokojnie ozdobić ścianę za łóżkiem w sypialni dorosłych.
Z kolei krata to świetny pomysł na aranżację tapet w salonie lub przytulnej sypialni. Tapeta w ten wzór oszukuje nasze oczy – sprawia wrażenie tkaniny, ciepłego koca, którym wyłożono ściany.

Fototapety wracają do łask

Dawniej raziły w oczy słońcem, plażą i palmami. Teraz na ścianie możemy podziwiać zgoła inne widoki – las tropikalny, panoramę miasta, wiejską drogę, malowniczą uliczkę, sceny i bohaterów z kreskówek, filmów, gier. Motywów jest całe mnóstwo, zróżnicowane są też ceny.

Ceny fototapety zależą nie tylko od rozmiaru „zdjęcia”, ale też od jakości wykonania. Fototapety, tak jak tapety, można kłaść w miejscach typowych – sypialni, salonie, ale również w kuchniach, a nawet w łazienkach. W pomieszczeniach, gdzie woda wręcz leje się po ścianach, trzeba położyć specjalne tapety, wykończone w taki sposób, by nie szkodziły im para, wysoka temperatura i wilgoć.

W zależności od tego, jak zostały wykonane i zabezpieczone, tapety sprawdzą się w różnych pomieszczeniach. Dlatego zanim wybierzecie tapetę lub fototapetę, obejrzyjcie ściany, które mają zostać ozdobione, zastanówcie się, które wnętrza nią wykończycie. Do łazienek i kuchni zazwyczaj wybiera się tapety zmywalne, winylowe. W pozostałych wnętrzach można stosować wszystkie rodzaje tapet, chyba że ściany lub sufit są bardzo zniszczone. Wtedy niedoskonałości wystarczy pokryć tapetą z włókien szklanych i pomalować.

Jak kłaść tapetę? Poradnik

Naklejanie pasów tapety po raz pierwszy, szczególnie bez pomocy, to trudne zadanie. Każdy kolejny raz jest jednak łatwiejszy, więc pasjonaci remontów mogą nauczyć tej sztuki sami. Jak dokonać metamorfozy ściany za pomocą tapety?

Najpierw trzeba wybrać tapetę (warto kupić więcej rolek, szczególnie gdy wzór trzeba będzie dopasowywać pas po pasie, trzeba też sprawdzić, czy rolki pochodzą z tej samej serii, by nie różniły się odcieniem) i dobrać do niej odpowiedni klej – uniwersalny bądź specjalny.

Następny krok to przygotowanie ściany. Ściany otynkowane wystarczy pokryć gruntem. Nieotynkowane, wykonane z płyt kartonowo-gipsowych trzeba zaszpachlować, podobnie należy postąpić ze ścianą z ubytkami. Powierzchnie pokryte starą tapetą albo farbą olejną trzeba oczyścić – zerwać wiekową okładzinę, farbę przetrzeć papierem ściernym. Ścianę pokrytą farbą akrylową warto umyć płynem do mycia naczyń lub po prostu wytrzeć, oczyścić. Wszystkie czynności trzeba zaplanować i wykonać odpowiednio wcześnie – tapeta będzie trzymać się dłużej i lepiej prezentować, gdy naklei się ją na powierzchnię, która jest gładka, sucha, bez uszczerbków. Pamiętajcie o usunięciu listew przypodłogowych, pokryw gniazdek itp.

Na stole należy odcinać odmierzone pasy tapety, dodając po kilka centymetrów zapasu, i smarować klejem, używając dużego pędzla – od środka na zewnątrz. Następnie krótsze brzegi zawijajcie do środka, by tapeta nasiąkła klejem. Po wyznaczonym czasie (zależy od rodzaju tapety – będzie oznaczony na opakowaniu) można odkleić jedną z zakładek i zacząć tapetowanie.

Najpierw trzeba nakleić górny odcinek tapety (pamiętajcie o zapasie przy suficie) i przesuwać się ku dołowi, odwijając zakładkę, dociskając i wygładzając tapetę. Należy pilnować pionu i dbać o dokładne usunięcie pęcherzyków powietrza, nierówności.

Kolejny pas kładzie się tuż przy poprzednim, bez zakładek, zwracając uwagę na dopasowanie wzoru.

Pasy po położeniu warto docisnąć i wygładzić szczotką, wałkiem lub ściereczką, szczególnie w miejscu łączeń.

Tapeta kładziona jest z zapasem u góry i na dole, więc jej nadmiar trzeba odciąć – robi się to nożem albo nożyczkami, ale tylko gdy tapeta wciąż jeszcze jest mokra, a klej nie wysechł.

Tapetowanie ścian powinno się rozpoczynać od okna, a tapetowanie sufitu – od narożnika.

Tapety flizelinowe kładzie się na ściany posmarowane klejem. Tapety papierowe smaruje się klejem, czasem klej należy nanieść również na ścianę. Ze względu na te różnice niezwykle ważne jest, by czytać wszelkie oznaczenia i wskazówki zapisane na opakowaniach tapet oraz kleju.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym