Jak dobierać dodatki, żeby nie zagracić mieszkania?

Oceń artykuł:

0%
0%
Ozdoby, suweniry, porcelanowe figurki, szklane naczynia – dodatki dekoracyjne do domu towarzyszą nam od zawsze. Zastanówmy się jednak, czy każda pamiątka wymaga ekspozycji i gdzie jest złoty środek między pielęgnowaniem wspomnień, a niepotrzebnym zagracaniem mieszkania.
Jak dobierać dodatki, żeby nie zagracić mieszkania?

Każdy z nas potrzebuje przestrzeni życiowej. Otaczając się zbyt dużą liczbą rzeczy, tworzymy pewną zamkniętą strefę, która nie jest komfortowa ani dla nas, ani dla pozostałych domowników. Aby mieszkanie stało się naszym azylem, miejscem, do którego chcemy wracać i regenerować siły, musi być czyste, uporządkowane i pozbawione przypadkowych przedmiotów.

Oczywiście nie oznacza to, że musimy tworzyć sterylną przestrzeń pozbawioną intymnych akcentów. Dodatki dekoracyjne nie powinny jednak dominować nad pozostałymi elementami wyposażenia wnętrza i skupiać całej naszej uwagi.

Ekspozycja fotografii – dekoracje wnętrz

Zacznijmy od zdjęć. Jeżeli chcemy wyeksponować konkretne fotografie, zrezygnujmy z ramek stojących, które zajmują dużo miejsca, na rzecz modeli wiszących. Aby stworzyć wrażenie uporządkowania, nie wieszajmy ich w losowych miejscach, tylko w jednej linii. Najlepiej, aby wszystkie ramki pochodziły z tej samej kolekcji – różne kolory, kształty i materiały wykonania tworzą niepotrzebny chaos. Nie przesadzajmy także z liczbą zdjęć – nie chcemy przecież, by wnętrze nabrało muzealnego charakteru. 

Jeżeli mamy potrzebę ekspozycji większej liczby fotografii, warto przemyśleć zakup fotoramki – to sprytne urządzenie umożliwia wyświetlanie slajdów w wybranych odstępach czasowych. Jeśli dane zdjęcia po jakimś czasie nam się opatrzą, zawsze można wgrać inne. Fotoramka może zupełnie zastąpić tradycyjne ekspozycje naścienne, a tym samym nadać pomieszczeniu minimalistyczny charakter.

Organizacja pudełkowa – stylowe dodatki do domu

Przeglądając dekoracje i dodatki do domu, z pewnością natrafimy na przedmioty, do których mamy sentyment, niemniej możemy zrezygnować z ich widocznej ekspozycji. W takim przypadku warto sięgnąć po pudełka dekoracyjne – mogą być wiklinowe, materiałowe lub kartonowe – i umieścić w nich część dodatków.

Dużym zainteresowaniem cieszą się pudełka z ekoskóry wyściełane włókniną, które są na tyle estetyczne i atrakcyjne wizualnie, że można je z powodzeniem umieścić na półce lub w innym widocznym miejscu. Dodatki do domu przechowywane w pudełkach zawsze znajdują się pod ręką i w razie potrzeby możemy dokonać szybkiej zamiany akcesoriów.

Dobrym pomysłem jest ozdobienie pudełek, np. poprzez dodanie stylowego paska czy kokardy. Wybierając pudełko w jednolitym kolorze, możemy dowolnie eksperymentować i dekorować akcesorium w taki sposób, jaki uznamy za stosowny.  

Wystrój wnętrz – dodatki dla każdego

Stylowe dodatki do mieszkania mogą ożywić wnętrze i nadać mu unikatowy charakter. Wybierając ręcznie wyszywane poduszki czy ozdobne szklane flakony, nadamy wnętrzu cechy stylu prowansalskiego. Jeśli postawimy na ręcznie wykonywane ozdoby, np. z drewna, wnętrze nabierze cech rustykalnych.

Ostatnimi czasy do łask wraca także styl eklektyczny, który charakteryzuje się dużą dowolnością w aranżowaniu pomieszczeń. To idealne rozwiązanie dla osób, które lubią zestawiać ze sobą kontrastowe stylizacje. 

W aranżacji wnętrz – niezależnie od wybranego stylu – najważniejszy jest umiar. Jeśli decydujemy się na ekspozycję wyrazistych dekoracji i dodatków, to tło dla nich powinny stanowić jednolite, stonowane powierzchnie: gładkie ściany, proste meble, klasyczne drzwi bez dodatkowych dekorów, takie jak np. Porta RESIST 7.1.

PortaRESIST_71_v2 Porta RESIST

Aranżując wnętrza mieszkalne, warto pamiętać o zachowaniu porządku i spójności. Oczywiście nie trzeba rezygnować przy tym z własnego stylu i upodobań. Zachowajmy jednak zdrowy rozsądek i nie zapominajmy, że dodatki do mieszkania są niczym więcej niż przedmiotami – to ludzie tworzą klimat wnętrza.

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym