Najpopularniejsze rodzaje drzwi wewnętrznych

Oceń artykuł:

80%
20%

Chociaż duże, otwarte przestrzenie wciąż są na topie, nawet w niewielkim mieszkaniu potrzeba kilku par drzwi: do łazienki, sypialni, gabinetu lub pomieszczenia dla dziecka. Nowoczesne drzwi pokojowe to dziś przede wszystkim prostota i geometria, co koresponduje z dominującym w modnych mieszkaniach stylem minimalistycznym i skandynawskim.

Najpopularniejsze rodzaje drzwi wewnętrznych Porta GRANDE

Podstawowe zasady wyboru drzwi wewnętrznych

Zanim zaczniemy wybierać najmodniejsze drzwi wewnętrzne, warto pamiętać o kilku zasadach, pozwalających uniknąć popularnych błędów. Po pierwsze wszystkie drzwi wewnątrz mieszkania powinny stanowić spójną kompozycję i pochodzić z tej samej kolekcji, nawet jeśli naszą intencją jest ich zróżnicowanie pod względem przeszklenia czy kształtu płycin.

W każdej kolekcji możemy znaleźć rozmaite warianty drzwi, które z pewnością spełnią oczekiwania. Ważna jest także konsekwencja w wyborze koloru zamków i klamek, a także barwy samych drzwi. Innymi słowy – należy podjąć decyzję, co do modelu podstawowego, a następnie na jego podstawie dobierać inne warianty.

Po drugie warto zwrócić uwagę na dwa kryteria doboru drzwi pokojowych. Najważniejsze to zadbać o spójność wnętrza. Zatem jeśli pomieszczenie lub większa część mieszkania utrzymana jest w stylu geometrycznym, opartym na białych i szarych tonach, drzwi wewnętrzne także powinny z tym korespondować, nawet jeśli prowadzą do pokoju urządzonego w nieco innym klimacie.

Drugim kryterium pomagającym wybrać odpowiednie nowoczesne drzwi wewnętrzne jest dopasowanie ich faktury i koloru np. do stolarki okiennej albo skontrastowanie z kolorem podłogi (lub nawet dobranie odcienia drzwi dokładnie w kolorze podłogi i ścian w celu uzyskania maksymalnie minimalistycznego wnętrza). 

Co jest modne?

Przez wiele lat największą popularnością cieszyły się – nawiązujące do stylu angielskiego – drzwi frezowane, posiadające liczne płyciny i gzymsy. Współcześnie w nieco uproszczonej wersji także cieszą się dużym zainteresowaniem, stanowiąc idealną równowagę między klasyką, nowoczesnością a rustykalnością. 

Drzwi wewnętrzne w stylu angielskim, koniecznie białe (np. kolekcja LONDYN), świetnie wpiszą się w skandynawskie wnętrze, które nie dąży do skrajnego minimalizmu.

Dziś jednak nowoczesne drzwi do domu to przede wszystkim gładka powierzchnia, jasny koloryt (jak w kolekcji MINIMAX), a także geometryczne podziały między drewnianym wypełnieniem a mlecznym szkłem. Gdzie się nie rozejrzymy, króluje biel. Pozornie może wydawać się, że takie drzwi trudniej utrzymać w czystości, lecz w rzeczywistości to tylko mit.

Dzięki płaskiej, niefrezowanej powierzchni i połyskliwej strukturze zapewnionej przez lakierowane pokrycie, mycie takich drzwi jest bardzo proste, a regularne ich przecieranie pozwala utrzymać trwałą czystość.

Wszędobylska biel nie oznacza jednak, że pozostałe kolory zupełnie wyszły z mody. Doskonałym dopełnieniem jasnego wnętrza mogą być drzwi w kolorze lekkiej szarości (np. Porta FIT). W przestronnym korytarzu zda egzamin także ciemny brąz o barwie mahoniu, choć w tym przypadku przeszklenie jest wskazane.

Mleczna, półprzezroczysta tafla nie tylko zapewnia pełną prywatność, lecz także gwarantuje dodatkowy przepływ światła. Wielorakość wzorów przeszkolonych drzwi pozwala natomiast przełamać monotonię jednej dużej płyty.

Dużym powodzeniem cieszą się także nieco bardziej designerskie drzwi, łączące w sobie minimalizm i prostotę z autorskim sznytem i nutą ekstrawagancji. Niektóre modele korzystają z linii falistych, geometrycznych wzorów, a także deseni przypominających wyszukane tapety. Jeszcze inne kontrastują ze sobą kolor jasnego drewna lub biel z mlecznymi elementami.

Nowoczesne drzwi wewnętrzne tego typu (np. kolekcja Porta FOCUS Premium) to przede wszystkim świetne rozwiązanie dla minimalistycznych wnętrz, potrzebujących wyrazistego elementu przełamującego monochromatyczność wystroju.

PortaFOCUSPremium_4A_v2 Porta FOCUS Premium

Tradycyjne, wysokiej jakości drewno również nie poszło zupełnie w odstawkę. Odpowiednia aranżacja wnętrza, np. w stylu rustykalnym, może sprawić, że klasyczne, dębowe lub sosnowe drzwi pokojowe (np. kolekcja Villadora MODERN) przydadzą przestrzeni klasy i nostalgicznego uroku.

Oceń artykuł:

80%
20%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym