Piękne, bo rustykalne. Sielskie wnętrza z klimatem

Oceń artykuł:

0%
0%
Urok wnętrz urządzonych w stylu rustykalnym tkwi w sielskości, cieple i swojskim klimacie bogatej, wiejskiej chaty lub staropolskiego dworku. To miejsce, w którym po przekroczeniu progu pragnie się zostać na dłużej. Wspaniała, domowa atmosfera przypomina najpiękniejsze chwile w rodzinnym domu i działa relaksująco. Rustykalne aranżacje to idealne rozwiązanie dla dużych rodzin i osób spragnionych spokoju i natury. Zobacz, jak w prosty sposób urządzić takie wnętrze.

W aranżacjach rustykalnych kluczową rolę odgrywa drewno. Mile widziane są rodzime gatunki i meble wykonane na miarę przez miejscowego stolarza. Im bardziej niedoskonała obróbka drewna, tym lepiej. Sęki, spękania i nierównomierny koloryt przybliżają do tego co naturalne, proste i nieprzerobione.

Wyobrażając sobie styl rustykalny, w pierwszej chwili myślimy o pachnącej świeżo upieczonym ciastem kuchni, bogato ubranej w barwy ziół i warzyw. W wiejskiej kuchni może panować kontrolowany nieład z dużą ilością elementów dekoracyjnych - rzeźbionych, kamiennych i glinianych. Drewno użyte do stworzenia mebli nie powinno być pomalowane, ale jedynie polakierowane tak, aby cieszyło oko naturalnością.

Jeśli masz w domu pamiątki rodzinne w postaci kredensu, dębowego stołu albo skrzyń do przechowywania, koniecznie nadaj im nowe życie, wprowadzając je do aranżacji. Staromodny kredens będzie wyglądał wspaniale, jeśli odrestaurujesz go i zamienisz na barek albo blat roboczy. Skrzynie świetnie spiszą się w roli krzeseł. Wystarczy tylko, że wyłożysz je miękkimi poduchami.

Do drewna doskonale pasuje kamień, z którego warto wykonać blat oraz podłogę. Oprócz niego dobrze prezentują się także sporo tańsze płytki o nierównej fakturze. Aby nie było zimno w stopy, spokojnie możesz położyć pleciony dywanik lub taki w folklorystyczne wzory, który kupisz chociażby w sklepach z wyrobami artystycznymi.

Aranżując wnętrza w rustykalnym stylu, nie zapominaj o dodatkach w postaci dużej ilości świeżych ziół doniczkowych oraz ciętych, polnych kwiatów do wazonu. Warkocze czosnku przewieszone wokół okapu albo tuż nad wyspą nie tylko przydadzą się podczas gotowania, ale dodadzą miejscu sielskości. W pomieszczeniach innych niż kuchnia koniecznie powinny się znaleźć tekstylia (zasłony, poszewki na poduszki i pledy) z naturalnych materiałów, jak len, bawełna czy wełna.

Wiejskie chaty zwykle bielono wewnątrz, aby zachować świeży i czysty wygląd izb, dlatego jeśli pragniesz dosłownie potraktować temat urządzania, możesz zrezygnować z gładzi, stosując tzw. przecierki w pastelowych odcieniach. W nowocześniejszych aranżacjach możesz zastosować tematyczną fototapetę, która optycznie powiększy przestrzeń i przybliży cię do domu marzeń, prezentując na przykład widok wiejskiej łąki. Bardzo efektownie wyglądają także obłożone cegłą ściany.

W domach o ciepłą atmosferę zadba kominek w obudowie z kamienia albo ozdobny piec kaflowy. W mieszkaniach spiszą się z kolei stylizowane biokominki, które co prawda nie zastąpią centralnego ogrzewania, ale sprawią, że wspólne spędzanie czasu w rodzinnym gronie stanie się jeszcze przyjemniejsze.

Styl rustykalny może być dość kosztowny, jeśli wszystkie meble wykonamy na zamówienie u rzemieślników. Możemy jednak być wówczas pewni wysokiej jakości wykonania i wesprzeć przy okazji lokalnych producentów. Cena rustykalnej aranżacji będzie dużo niższa, jeśli rozejrzysz się dookoła i poszukasz potrzebnych akcesoriów w piwnicy, na strychu oraz targach staroci, które potrafią skrywać prawdziwe perełki. Wiejska aranżacja daje dużą swobodę dla własnej twórczości, dlatego jeśli masz odrobinę zdolności manualnych, spróbuj samodzielnie wykonać różne dekoracje, począwszy od szydełkowanej serwety, skończywszy na zabawie z powracającą do mody makramą, czyli sztuką wiązania sznurków. Ta świetna i dość prosta metoda pozwoli ci na stworzenie kwietników, firanek albo makat ściennych.

Aby twój dom nie przypominał cepelii, nie wszystkie elementy wyposażenia powinny być w stylu rustykalnym. Nie chcesz przecież osiągnąć efektu skansenu, ale sielską, bezpretensjonalną aranżację wiejskiego domu w nowoczesnej odsłonie. Wystarczą drewniane deski podłogowe, ciężki stół z litego drewna, stylizowane na naftowe lampy oraz kilka dekoracyjnych dodatków dobranych do reszty, klasycznych i współczesnych produktów. Dzięki temu całość prezentować się będzie pomysłowo i świeżo.

Oceń artykuł:

0%
0%