Dopasować kolor drzwi do podłogi czy postawić na kontrast?

Oceń artykuł:

0%
0%

W zależności od koncepcji czy stylu mieszkania drzwi mogą być stonowane i „niewidoczne” albo wręcz przeciwnie: dzięki swej wyrazistości nadawać wnętrzu określony charakter. Drzwi i podłoga powinny ze sobą współgrać, by razem stworzyć harmonijną całość – zwłaszcza, że są to elementy wystroju wnętrza, które najrzadziej się zmienia. Decyzja o wyborze konkretnego koloru wydaje się o tyle trudna, że na rynku dostępna jest obecnie niemal nieograniczona liczba barw, wzorów i faktur zarówno skrzydeł, jak i podłóg, co może przyprawiać o prawdziwy zawrót głowy… Istnieje jednak kilka reguł, które pomogą idealnie zestawić tę parę.

Dopasować kolor drzwi do podłogi czy postawić na kontrast? Porta GRANDE

Postaw na klasykę

Podstawowy i jednocześnie najbardziej klasyczny sposób doboru drzwi do podłogi to zasada podobieństwa - gdy drzwi i podłoga mają zbliżony kolor i zbliżoną fakturę drewna. Oczywiście dopuszczalny jest pewien margines, tj. mogą być od siebie ton jaśniejsze lub ciemniejsze – w takim wypadku wnętrze nadal będzie wyglądać harmonijnie. Kierując się tą regułą, warto też postawić na jeden rodzaj drewna, a w przypadku okleiny lepiej wybierać taką, która imituje ten sam gatunek drzew – wiąże się to nie tylko z podobnym wybarwieniem, ale także usłojeniem charakterystycznym dla klonu, dębu, orzecha itp.

Identyczna kolorystyka drzwi i podłogi prezentuje się bardzo efektownie zarówno przy ciemnych, jak i jasnych parkietach. Taki dobór skrzydeł sprawi, że podstawa wystroju będzie dość wyciszona, co daje wiele możliwości, jeśli chodzi o meble i dodatki. W zależności od upodobań można więc postawić na wnętrze w minimalistycznym, surowym stylu lub wręcz przeciwnie – zaszaleć z kolorami na ścianach, meblach czy dodatkach. Wszystkie chwyty dozwolone! Jeżeli masz dębową podłogę, pomyśl o białych drzwiach. Efekt będzie zachwycający i niezwykle uniwersalny.

026 Porta FIT

Kontrasty, kontrasty!

Lubisz odważne rozwiązania? Alternatywnym wyjściem będzie wykorzystanie energetyzującego kontrastu. Dzięki temu wystrój wnętrza okaże się bardziej ekspresyjny i wyrazisty. Łącząc kolor jasny z ciemnym, zyskamy większą swobodę w dobieraniu innych elementów wyposażenia wnętrza, takich jak meble, oświetlenie czy dodatki. Wariant z kontrastami jest oczywiście większym wyzwaniem projektowym oraz wiąże się z ryzykiem zestawienia niewłaściwych kolorów. Warto jednak zaryzykować – efekty mogą być zachwycające…

W takim zestawieniu świetnie prezentują się skrzydła w kolorach takich dąb havana czy orzech verona z jasnymi gresami czy kamieniem naturalnym, który ostatnio jest hitem trendów wnętrzarskich. Przy wykorzystaniu takich materiałów trzeba dobrze zastanowić się nad wyborem mebli i dodatków. Jeśli najbardziej odpowiada Ci wnętrze urządzone w eleganckim stylu, postaw na neutralne kolory i proste formy. Unikaj ekstrawaganckich wzorów, dużych elementów dekoracyjnych i oświetlenia, które dodatkowo wyostrzy kontrast. Zależy Ci na dynamicznym, energetyzującym wystroju? Nie bój się sięgać po żywe kolory i ciekawe faktury. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia!

027

Diabeł tkwi w szczegółach

Bez względu na to, jak zdecydujesz się zestawić drzwi i podłogi, nie zapomnij o ważnym detalu, czyli tym, co jest łącznikiem między obydwoma elementami – listwie przypodłogowej! Zaniedbanie tego ważnego szczegółu może sprawić, że całe pomieszczenie straci na uroku. Na rynku dostępnych jest wiele wzorów i rodzajów listew. Spróbuj wybrać model, który będzie pasował zarówno do skrzydeł, jak i do podłogi, i będzie stanowić harmonijne dopełnienie całego zestawienia.

O czym warto pamiętać?

Wybierając drzwi wewnętrzne, po pierwsze zdecyduj, jaki efekt chcesz uzyskać. Pamiętaj, że pełne skrzydła w pomieszczeniach wyglądają dość ciężko. Aby więc nadać lekkości pomieszczeniom z ciemną podłogą, najlepiej wybrać drzwi przeszklone. Przeszklenia i witraże na drzwiach mogą przybierać rozmaite kształty, dzięki czemu łatwo dopasować je do stylu Twojego pomieszczenia. Jeśli jesteś osobą lubiącą zmiany, weź pod uwagę możliwość wprowadzenia zmian w aranżacji i zastanów się, czy zestawienie danych skrzydeł z podłogą nie zablokuje takiej możliwości w przyszłości.

Modele skrzydeł PORTA DRZWI dostępne są już w ponad 100 kolorach w standardowej ofercie. Dodatkowe uzupełnienie stanowią palety RAL i NCS, dostępne w wybranych kolekcjach w ofercie niestandardowej. Sprawdź sam - to ponad 1000 nowych odcieni! Sprawia to, że dobór drzwi do koloru i struktury podłogi jest łatwiejszy.

A Ty? Na jaką kompozycję się zdecydujesz?

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym