Pomysły na oryginalne dodatki do wnętrza – jak zrobić narzutę z patchworku?

Oceń artykuł:

0%
100%
Łączenie ze sobą kolorowych tkanin to bardzo prosty sposób na efektowne dekoracje, które zachowają pełną oryginalność. Za ich pomocą można wyrażać siebie, używając dowolnie wybranych ścinków, pełnych barw, wzorów i faktur.
Pomysły na oryginalne dodatki do wnętrza – jak zrobić narzutę z patchworku?

Nic dziwnego, że tak wielu ludzi zachwyca profesjonalnie wykonany patchwork. Jak zrobić go samodzielnie i cieszyć się dekoracjami, które nigdy nie odejdą w zapomnienie?

Właściwy dobór tkaniny

W zasadzie szycie patchworków nie stanowi wcale tak wielkiego wyzwania, jakby się z początku mogło wydawać, jednak wiele zależy od ostatecznego wyboru tkanin. Przeważnie wykorzystuje się płótno bawełniane oraz kreton, ponieważ doskonale znoszą prasowanie w trakcie zszywania całego bloku. Z ich pomocą można stworzyć solidny i trwały patchwork.

Szycie nie powinno sprawiać problemów, o ile nie wybierze się przesadnie cienkich materiałów, które na dodatek okażą się dosyć lekkie. Nie warto również brać pod uwagę tkanin sztywnych i bardzo grubych, ponieważ trudno będzie nie tylko zszyć ze sobą ich kawałki, ale w ogóle przebić przez nie igłę. Pamiętaj, że dobry dobór tkaniny to już połowa sukcesu w drodze do pięknej narzuty, poduszki czy pledu. 

Dopasowanie kolorystyczne

Wszystko zależy od gustu oraz wystroju pokoju, w którym ma się znaleźć wykonana przez nas ozdoba. Jeśli zastanawiasz się właśnie, jak uszyć kołdrę patchworkową, która doskonale wpisze się w zastane otoczenie, po prostu dobrze się zastanów, a potem wykorzystaj barwy pozostałych dekoracji.

Nie zapominaj, że będzie to Twój własny, jedyny i niepowtarzalny patchwork. Wzory mogą być naprawdę różne – wszystko zależy wyłącznie od możliwości Twojej wyobraźni. 

A może jeans?

Bardzo popularnym motywem przy tworzeniu narzut i poduszek jest jeans. Paczwork z wykorzystaniem jego fragmentów okazuje się rozwiązaniem dosyć uniwersalnym, a zarazem bardzo modnym. Można łączyć wiele odcieni materiału, tworzyć interesujące wzory, tnąc pasy, kwadraty lub prostokąty – w zależności od pomysłu.

Przy użyciu jeansu powstanie efektowna narzuta na łóżko patchwork do pokoju młodzieżowego lub efektowna mata naścienna. 

Zawsze modna kratka

Jeśli nadal zastanawiasz się, jak zrobić patchwork, by był efektowny i wszystkim się spodobał, postaw na zawsze modną kratę. Może mieć wiele kolorów – stawiać na kontrasty, odcienie jednej barwy lub opierać się na dwóch pasujących do siebie tonach.

Jak uszyć patchworkową poduszkę w kratę do salonu lub sypialni? Wystarczy odpowiednio dobrany, wytrzymały materiał i wypełnienie, by jej realizacja mogła stać się faktem. Ten wzór doskonale sprawdza się też w przypadku nowoczesnych obrusów.

Wyjątkowe propozycje dla najmłodszych

W pokoju dziecięcym na pewno odnajdzie się patchworkowa pościel. Młodzi ludzie uwielbiają eksperymenty i cenią sobie ozdoby, które mogli sami zaprojektować. Szczególnie pożądane są tam pastelowe barwy, a także odważne połączenia tekstur materiału.

Można wykorzystać tkaniny, przedstawiające różne zwierzęta – misie, koty, psy czy konie. Chłopcy mogą też chcieć samochody, motory lub piłki. Narzuta patchwork dla dziecka może zawierać każdy z tych motywów, jednak wszystkie muszą być odgórnie zaakceptowane przez przyszłego właściciela.

To… skomplikowane?

Zamierzasz przygotować patchwork? Szycie nie musi być wcale wyzwaniem ponad Twoje siły. Warto po prostu wszystko dobrze przemyśleć, a także wybrać odpowiedni wzór. Potem wystarczy już tylko połączyć ze sobą odpowiednie skrawki materiału i stworzyć coś niepowtarzalnego.

Potrzeba jedynie odrobiny kreatywności oraz zacięcia twórczego, by inni mogli docenić Twoją pracę.

 

Oceń artykuł:

0%
100%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym