Pomysły na dekoracje i aranżacje okien balkonowych

Oceń artykuł:

0%
100%
Aranżacja okna balkonowego decyduje w dużej mierze o wyglądzie całego wnętrza, którym w tym przypadku jest najczęściej pokój dzienny. Najważniejszym czynnikiem, mającym wpływ na dekorację okna jest widok, jaki rozpościera się tuż za nim. I sprawa wydawałaby się prosta, bo piękny krajobraz nie wymaga oprawy. Jednak częściej bywa tak, że za oknem nie ma nic ciekawego, a jedynie kolejny blok czy płot sąsiada. Jaki wystrój okien balkonowych pomoże stworzyć przyjemny klimat?
Pomysły na dekoracje i aranżacje okien balkonowych

Dekoracja okien balkonowych musi być także odpowiednio dopasowana do wystroju wnętrza. To ona w dużej mierze decyduje o charakterze i nastroju, jaki panuje w pokoju. Trzeba zatem pogodzić wnętrze z tym co na zewnątrz, a nie jest to sztuka łatwa. Jak to zrobić? Oto kilka przydatnych porad.

Ukrywaj wady

Ściana z oknem balkonowym raz jest bardziej udana, raz mniej. Okna czasami są zbyt małe, czasami za duże, za wysokie lub za niskie. To wszystko można skorygować, odpowiednio dobierając firany i karnisze. Warto wziąć pod uwagę, że aranżacja okna z balkonem to nie tylko samo okno, to właśnie okno wraz ze ścianą, na której ono się znajduje i właśnie tak kompleksowo należy podejść do tematu.

Jeżeli powiesimy długie firany na delikatnym, prawie niewidocznym karniszu sufitowym, to cała instalacja sprawi, że wnętrze będzie wydawało się wyższe. Jeśli jednak karnisz umieścimy na ścianie, tuż nad oknem, pomieszczenie wyda się niższe. 

Jeżeli w salonie jest bardzo wąskie okno balkonowe, warto powiesić firany tak, aby zajmowały też część ściany, wówczas optycznie poszerzymy okno. Jeśli okna są zbyt szerokie, postępujemy odwrotnie, wieszając firany tylko w świetle otworu okiennego. Można też śmiało manipulować lambrekinem, który również zmienia optycznie wymiary okna.

Długie, obfite firany mogą przykryć wiele mankamentów zlokalizowanych w sąsiedztwie samego okna. Przysłonią grzejniki, ukryją niezbyt nowy parapet lub zniszczoną framugę okienną. Jeśli otoczenie okna jest bez zarzutu, można zdecydować się na skromniejsze firany, które w tej formie zawsze dodają optycznie nieco więcej przestrzeni.

Podkreślaj zalety

Nowoczesny charakter wnętrza i piękny widok za oknem nie wymaga zbyt wielkiej oprawy. Delikatne firany, które nie przytłoczą przestrzeni okiennej powinny wystarczyć.

Dekoracja okna balkonowego tam, gdzie w zasadzie nie ma czego podziwiać na zewnątrz albo okno wychodzi na sąsiedni blok, powinna wyglądać nieco inaczej. Warto zadbać o bogatszy wystrój okna z balkonem, tak aby ochronić nieco swoją prywatność lub nie przytłaczać wnętrza nietrakcyjnym otoczeniem.

Gęste firany o grubym, wyrazistym splocie rozwiążą te problemy, a okno będzie wówczas pięknym, charakterystycznym elementem dekoracyjnym całego wnętrza.

Wieszając jednak nawet najpiękniejsze, najlepiej dobrane do wnętrza firany, nie wolno zapominać o świetle dziennym, które musi napływać do pokoju dziennego. Dekoracje okna balkonowego muszą być tak pomyślane, aby w żaden sposób nie zaciemniały pomieszczenia.

Jeżeli okno jest zlokalizowane odstrony południowej lub zachodniej i czasami rzeczywiście trzeba ograniczyć napływ promieni słonecznych, warto zainstalować rolety lub żaluzje niezależnie od firan. To rozwiązanie pozwoli na dostosowywanie ilości światła w zależności od zmieniających się warunków na zewnątrz.

Oceń artykuł:

0%
100%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym