Nowoczesne garaże – marzenie każdego motomaniaka

Oceń artykuł:

0%
0%

Jeśli miłość do samochodów przysłania wam wiele aspektów życia codziennego, warto przyjrzeć się szalonym pomysłom architektów z całego świata. Przeszkody nie stanowi nawet mieszkanie na ostatnich piętrach apartamentowca. Wystarczy specjalna winda, by przez całą dobę móc podziwiać ukochane Ferrari czy Porsche.

Nowoczesne garaże – marzenie każdego motomaniaka

Nowoczesny garaż – od blaszaka do małego mieszkania

Długo odkładaliście na wymarzony samochód, ale pozostałe środki nie wystarczyły na odpowiednie schronienie? Zwykły, wolnostojący "blaszak" powinien wystarczyć. Przynajmniej na jakiś czas. Kosztuje kilka tysięcy złotych i skutecznie chroni przed deszczem i śniegiem. 

Na drugim biegunie są ci, których głowa boli nie o wnętrze garażu, lecz znalezienie właściwego egzemplarza upragnionego modelu. To grupa, gdzie auto musi mieć lepsze i bardziej przytulne otoczenie niż nierzadko sam właściciel. Tutaj problemy się piętrzą, bo nie każdy chce się wyprowadzać na peryferia miasta w celu zdobycia dodatkowej przestrzeni. Mając w rękach prawdziwą perełkę, nie należy oszczędzać. Nowoczesne technologie stwarzają nieograniczone możliwości.

Przykłady możemy mnożyć zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Wiele zdjęć dostępnych w Internecie dokumentuje przestrzeń w salonie wygospodarowaną tylko dla auta. Nietypowe "wnętrze" garażu może szokować, ale wiele osób upatruje korzyści w takiej formie aranżacji przestrzeni. Do niewielkich mieszkań prowadzi winda przemysłowa o udźwigu kilkunastu ton, z której kierowca wjeżdża wprost do salonu, parkując obok zestawu wypoczynkowego i LED-owego telewizora. Efekt jest jeszcze lepszy, jeśli ów pokój dzienny ma szklaną ekspozycję na sąsiednie domostwa. Mina mieszkańców z naprzeciwka będzie bezcenna.

Nowoczesny garaż specjalnej troski

Niestety, nowy lokator wymaga specjalnej troski. Leciwe maszyny lubią się pocić. Drobne wycieki smaru, olejów i innych płynów eksploatacyjnych potrafią narobić wielu szkód. Uwierzcie, że takie plamy potwornie trudno usunąć. Z pomocą przychodzi oferta wielu firm budowlanych produkujących łatwozmywalne nawierzchnie. Nieźle sprawdzają się także klasyczne kafle.

Nowoczesne wnętrze garażu – otoczenie ma znaczenie

Warto też zadbać o stosowne otoczenie. Obrazy przedstawiające legendarne modele ulubionej marki, stosowne plakaty, dywan z emblematem producenta czy ściany utrzymane w kolorystyce limitowanej serii lakieru czynią niepowtarzalny klimat. Jako dopełnienie warto wykorzystać dobrodziejstwa inwentarza złomowiska. Porzucony samochód zdecydowanie zasługuje na drugą szansę. 6- lub 8-cylindrowy silnik, po odświeżeniu i przykryciu szkłem, będzie pełnić funkcję ławy czy stołu biesiadnego.

Sprawdzi się również w roli stojaka na wino. Kanapę i fotele dość łatwo odrestaurować, wyposażyć w elektryczne sterowanie, podgrzewanie, masaż i wentylację. Takich wodotrysków nie zaznacie w salonie meblowym. Niewielkie źródło zasilania w postaci akumulatora żelowego zmieści się pod siedziskiem. Odważni idą jeszcze dalej i sięgają po całe "ćwiartki" z usuniętym dachem. Kanapa z Cadillaca czy Syreny, nie dość, że wygląda efektownie, to ma również walor funkcjonalny w postaci pojemnego bagażnika. Reflektory mogą zastąpić świetliki w suficie. Wasi goście będą pod wrażeniem! Co odważniejsi mogą rozszerzyć kolekcję o inne elementy, np. garaż hydrauliczny. Aranżacja moto-ekspozycji na warsztatowych podnośnikach może prezentować się bardzo korzystnie.

Warsztat drugim domem

Jeśli spędzacie sporo czasu w warsztacie, warto przenieść go do domu. W historii spotkamy wiele przykładów wykorzystania całego parteru na nowoczesny garaż połączony z częścią sypialną i wypoczynkową. Oczywiście najwięcej miejsca zajmują stanowiska dla samochodów. Szerokie wrota, często sterowane pilotem, podjazd z kostki brukowej, a dookoła przejmujący ogród. Wewnątrz sterylna czystość, detale z epoki i podstawowe narzędzia warsztatowe. Niektórzy decydują się na hydrauliczny podnośnik. Nie wiadomo, kiedy się przyda.

W tego typu aranżacjach zazwyczaj spotkamy jasne ściany. W garażu światła nigdy dość. W nieco ciemniejszej tonacji można urządzić część jadalną i sypialną. Mile widziane wszelkiej maści akcenty z epoki w postaci automatów na monety, stołu bilardowego, barowych krzesełek wprost z likwidowanej knajpy dla kierowców ciężarówek, czy dystrybutorów z ręczną pompą. Pomoc dekoratora wnętrz wskazana. 

Nowoczesny garaż w domu – ekspozycja w salonie

Ze Stanów Zjednoczonych napływa do Europy moda na wykorzystywanie pokojów dziennych w domkach jednorodzinnych na ekspozycję motoryzacyjnych perełek. W tym przypadku miejsca zazwyczaj wystarcza dla jednego, dwóch, maksymalnie trzech samochodów. Do przytulnego i ogrzewanego pomieszczenia prowadzi estetyczny podjazd z przesuwną lub uchylną bramą wjazdową. Ta część mieszkania zazwyczaj jest strefą relaksu i wypoczynku. Położenie nieruchomości w atrakcyjnej okolicy stanowi dodatkowy atut. W towarzystwie Forda Mustanga, Volvo P1800 czy pierwszej generacji Jeepa Cherokee można się upajać widokiem gór w nieskończoność. Wystarczy obok auta ustawić kanapę, wygodne fotele i solidnie wyposażony w alkohole barek.

Sky is the limit

Mówią, że pieniądze szczęścia nie dają. Trudno zgodzić się z tym powiedzeniem, snując marzenia o domu dla samochodu. W tej kwestii ograniczyć może jedynie fantazja inwestora i wyobraźnia architekta. Zazwyczaj zaczyna się od zwykłej plandeki lub wynajmowanego blaszaka, a przy odrobinie pomyślności, kończy na prawdziwym pałacu, godnym motoryzacyjnych legend. 

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym