Urządzamy pokój dziecięcy – meble, które rosną z dzieckiem. Ciekawe patenty

Oceń artykuł:

33%
67%

Pokój dziecka to chyba jedyne pomieszczenie, którego absolutnie nie da się urządzić raz na zawsze. Musi on ewoluować wraz z pociechą, odpowiadając jej zmiennym potrzebom. Korzystając z pomysłowego wyposażenia, można jednak wydłużyć odstępy między jedną a drugą zmianą aranżacji. Służą temu meble rosnące wraz z dzieckiem.

Urządzamy pokój dziecięcy – meble, które rosną z dzieckiem. Ciekawe patenty Fot. FLEXA

Jak urządzić pokój dziecka? Łóżeczko na dobry sen

Urządzając pokój na powitanie noworodka, mało kto uświadamia sobie, że posłuży on dziecku maksymalnie rok. Tymczasem 12-miesięczny maluch, który zaczyna chodzić, ma inne potrzeby niż brzdąc leżący w łóżeczku. Dlatego ten dziecięcy mebel to pierwszy element wyposażenia, na który należy zwrócić uwagę.

Standardem są już modele z obniżanym poziomem dna. Stojący bobas powinien je mieć zamontowane możliwe nisko, co utrudni mu próby samodzielnego opuszczania miejsca snu. Ideałem są meble z opuszczanym (dłuższym) bokiem lub dwoma zdejmowanymi bokami, zamieniające się w minitapczanik dla kilkulatka.

Dostępne są także łóżka, których stelaż da się dodatkowo wydłużyć. W przeciwieństwie do kołyski czy łóżeczka jednofunkcyjnego (o dł. 120–140 cm) posłuży malcowi co najmniej kilka lat. Niektóre meble po rozsunięciu osiągają nawet 200 cm długości, może z nich zatem korzystać nawet nastolatek. Wymaga to niekiedy dokupienia materaca o innych wymiarach. Dostępne są jednak również specjalne przedłużacze do materacy, które po scaleniu z resztą (np. za pomocą zamka błyskawicznego) w kilka sekund powiększają powierzchnię spania.

Urządzanie pokoju dziecka to wieloetapowy proces. Aby osiągnąć pożądane rezultaty, należy myśleć nieszablonowo i otworzyć się na nowoczesne rozwiązania designerskie. Kiedy urządzamy pokój dziecka, pamiętajmy o kwestii wielofunkcyjności mebli oraz możliwości przystosowania sprzętów do zmieniających się potrzeb naszej latorośli. Zwracajmy też uwagę na dekorację ściany (na przykład tematyczną tapetę) za łóżkiem - niech posłuży możliwie najdłużej. Nie trzeba od razu stawiać na różowe jednorożce.

Akomodacja przewijaka – urządzanie pokoju wielofunkcyjnego

Wiele inwencji wykazują też przewijaki. To wygodne dziecięce meble, które oprócz komfortowego blatu o podwyższonych brzegach mają pod spodem półki i szuflady na zapas pieluszek oraz chusteczek czy kosmetyków. Rodzice korzystają jednak z przewijaków dość krótko. Mało który półtoraroczny maluch się na nich mieści. Co wtedy? W przypadku dziecięcych mebli wielofunkcyjnych wystarczy zdemontować specjalistyczny blat, by otrzymać komodę. Jeszcze ciekawszym pomysłem są przewijaki zamieniane na biurka. Gdy malec wyrośnie z pieluch, wystarczy obrócić i niżej zamocować blat, by mebel stał się stolikiem do zabawy, a po kolejnej modyfikacji – miejscem do odrabiania lekcji. Półki czy szuflady da się na ogół ustawiać w rozmaitych konfiguracjach.

Jak odnowić meble? Jak odnowić starą szafę? Kilka prostych trików.

Nie wszyscy wiedzą, jak wiele opcji dają też szafy z kolekcji dziecięcych mebli. Wewnętrzne akcesoria można wymieniać i przestawiać tak, by zawsze były dopasowane do wzrostu pociechy.

TO CIĘ TEŻ ZAINTERESUJE: Prosta metamorfoza pokoju dziecięcego za pomocą dodatków

Żeby wydłużyć przestrzeń na wiszące ubrania na drążku, wystarczy niekiedy zdemontować jedną z półek dolnych lub górnych (i w drugim przypadku – zamocować drążek wyżej). Na ogół szuflady czy kosze można dowolnie dodawać lub odejmować, podobnie jak inne wewnętrzne akcesoria, o ile szafa została zakupiona w ramach określonego systemu. Dlatego z czasem może ona służyć nie tylko do przechowywania ubrań i butów, lecz także strojów lub sprzętów sportowych. Stare meble w nowej aranżacji będą służyć dziecku przez długie lata.

file.flexa-cabby Źródło: Flexa, Cabby

Do szaf dziecięcych można niekiedy dołączać inne segmenty i zmieniać wysokość uchwytów. Niektóre meble dziecięce tego typu bywają podwyższane poprzez zamontowanie ich w słupku na kompatybilnej komodzie.

Co więcej, nie zawsze trzeba stawiać na neutralne modele. W odpowiednim momencie drzwi szafy dla maluszka da się wymienić na takie z grafiką odpowiadającą nastolatkowi.

Urządzanie pokoju dziecka – krzesełkowy Transformers

Na rynku są też dostępne pomysłowe krzesełka mogące służyć pociechom od niemowlaka po nastolatka. Można je wykorzystać jako leżaczek o regulowanym kącie ustawienia siedziska dla kilkumiesięcznego malucha. W przypadku kilkulatka z kolei sprawdzą się w roli krzesełka do karmienia czy podczas pierwszych prób samodzielnego jedzenia przy stole. Poprzez montaż i demontaż określonych elementów mebel będzie służył dziecku na każdym etapie rozwoju, aż do czasu, gdy osiągnie ono wiek kilkunastu lat. Siedzisko, oparcie, podnóżek czy elementy zabezpieczające (np. szelki dla niemowląt) są montowane na stabilnej i wytrzymałej podstawie. Ergonomiczna konstrukcja zapewnia swobodę ruchów oraz właściwe podparcie pleców dziecka w każdym wieku.

Jak urządzić bardzo mały pokój dla dziecka? Zestaw małego i dużego ucznia

Biurko z regulowaną wysokością blatu to już niemal standard w dziecięcym pokoju. Niektóre modele tych mebli mają też regulowany kąt nachylenia blatu. Często można dopasować do nich nadstawkę zapewniającą więcej przestrzeni do przechowywania. Niektóre meble szybko dostosowują się też do pracy siedzącej i stojącej, co umożliwia dziecku przyjmowanie rozmaitych pozycji. Pomocne są wbudowane w blat schowki na akcesoria.

Taki dziecięcy mebel wymaga też odpowiedniego krzesła. Wielostopniowa lub płynna regulacja wysokości (i głębokości) siedziska oraz kąta nachylenia oparcia czy zagłówka pozwalają stworzyć wraz z biurkiem udany tandem. Opcja wymiany tapicerki doskonale wpisuje się z kolei w aranżacyjne zmiany w pokoju pociechy.

file.krzeslo (2) Źródło: Elzap, meble GoUp

Oceń artykuł:

33%
67%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym