Jego wysokość żyrandol, czyli oświetlenie bez ograniczeń

Oceń artykuł:

100%
0%

Ogromna liczba oferowanych żyrandoli, różniących się stylem, sposobem wykończenia czy wymiarami, sprawia, że dobór oświetlenia nie jest łatwym zadaniem. Tymczasem wyjątkowe wnętrza zasługują na wyjątkową oprawę! Bądźmy odważni i wpuśćmy żyrandole nie tylko na salony.

Jego wysokość żyrandol, czyli oświetlenie bez ograniczeń

Oświetlenie powinno współgrać z wystrojem wnętrz. Żyrandole pełnią szczególną funkcję, gdyż to od nich właśnie wymaga się na ogół największej efektowności. W przeciwieństwie do zwykłych lamp sufitowych są wyposażone w kilka źródeł światła, co pozwala na efektywne rozjaśnienie przestrzeni. Bogato zdobione coraz częściej królują jednak nie tylko w salonach i sypialniach, lecz także w kuchniach, łazienkach, a nawet w niewielkich toaletach.

Nie jest regułą, że w łazienkach zastosowanie mają wyłącznie modele o uproszczonych kształtach. Prawdą jest jednak, że wymiary, stopień rozbudowania czy liczbę źródeł światła powinno się w tym przypadku dostosować do metrażu pomieszczenia i rozplanowania wyposażenia.

Żyrandol w kuchni czy łazience, podobnie jak oświetlenie w salonie, świetnie współgra ze szkłem, lustrami, blatami i bateriami, polerowanymi płytkami czy frontami lakierowanymi na wysoki połysk. Rozświetlanie przestrzeni poprzez zamontowanie okazałych źródeł światła i tworzenie różnorodnych płaszczyzn jego odbicia dobrze wpisuje się nie tylko w styl glamour czy hi-tech. Ważne jest jednak takie ustawienie opraw, by wraz z błyszczącymi powierzchniami tworzyły zamierzony efekt poświaty, a nie nieprzyjemne dla oczu odblaski.

Kolejną kwestią jest styl oświetlenia. Jeżeli dysponujemy dużą przestrzenią, warto pokusić się o tradycyjny żyrandol o metalicznym połysku czy szczodrze zdobiony kryształkami. To nie tylko rozwiązanie do klasycznych wnętrz. Atrakcyjnie prezentuje się również w modernistycznych aranżacjach, przełamując ich wystudiowany styl.

file.zyrandol Źródło: Menu, Tribeca Franklin

Choć misternie wykonane żyrandole kryształowe to klasyka, coraz częściej we wnętrzach industrialnych i nowoczesnych pojawiają się takie o uproszczonych formach, jak nieco futurystyczne kielichy czy świetlne kule, np. autorstwa Toma Dixona. W wielkich przestrzeniach równie dobrze prezentują się także asymetryczne żyrandole o prostej formie, jak Franklin Chandelier (Tribeca).

file.zyrandol (1) Źródło: Richard Clarkson, Cloud

Żyrandol zatem to nie tylko oświetlenie w sensie praktycznym, lecz także zaskakujący element designu. Odpowiednio dobrany może kreować w pomieszczeniu rozmaite efekty, albo sam stać się dziełem sztuki. Są i takie modele, które pełnią obie te funkcje. Przykładowo: za pomocą Cloud projektu Richarda Clarksona za dnia można osiągnąć w pokoju nastrój niebiańskiej sielanki, a po zmroku – burzowej grozy. Ten puszysty żyrandol wyposażony w diody ledowe, głośnik i czujnik ruchu tworzy niezapomniany spektakl kolorowych świateł i dźwięków. Sterowany za pomocą pilota potrafi nawet odtwarzać ulubioną muzykę. W tym przypadku źródła światła zachowują się jak pioruny, przenikające impulsywnie oprawę różnymi barwami.

file.zyrandol (2) Źródło: Masonscreations, Octopus Chandelier

Inną grupę żyrandoli w nowoczesnych wnętrzach stanowią modele inspirowane naturą. I nie chodzi wyłącznie o ogromne liście czy wijące się pnącza. Ogromna ośmiornica Octopus Chandelier (masonscreations.com) skutecznie przykuwa uwagę nie tylko po włączeniu.

A skoro już o naturze mowa, to co z ogrodem? Tam też znajdzie się miejsce na żyrandol! I to bez względu na to ,czy jest to ogród zimowy czy pod gołym niebem. Efektowną rozgwiazdę czy ośmioramienny model przypominający kandelabr sprzed kilku stuleci można zawiesić choćby na drzewie. Ustawiając w pobliżu wygodne siedziska, stworzy się bardzo klimatyczny kącik. A jeśli nie ma jak podłączyć żyrandola o prądu, żarówki można zastąpić np. tealightami.

Pamiętajmy, że efektowne żyrandole potrafią nie tylko podkreślić wybrany styl miejsca, lecz także całkowicie je odmienić – dlatego warto eksperymentować!

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym