Jedziesz na wakacje? Zostaw dom bezpieczny!

Oceń artykuł:

0%
0%

Jak zmienić wakacyjny wyjazd w piekło? To proste: wystarczy wciąż nękać się myślami o pozostawionym bez opieki mieszkaniu. Czy jest bezpieczne? Czy nikt nie zaprószył ognia? Nie pękła rura? Nie zostało otwarte okno? A może banda włamywaczy właśnie plądruje dobytek życia? Na szczęście na wszystkie problemy znajdzie się sposób!

Jedziesz na wakacje? Zostaw dom bezpieczny!

Domowy monitoring

Jeszcze do niedawna jedyną odpowiedzią na takie wątpliwości był uczynny sąsiad albo ktoś z rodziny, doglądający naszego mieszkania czy domu podczas urlopu. Dzisiaj dzięki technologii nie musimy już prosić o pomoc. Mnogość oferowanych rozwiązań sprawia, że każdy, nawet najbardziej wyczulony na punkcie bezpieczeństwa użytkownik znajdzie odpowiednie rozwiązanie dla siebie.

Jednym ze sposobów na beztroski wypoczynek jest domowy monitoring. Czasy, gdy był on dostępny jedynie dla majętnych klientów korzystających z usług wyspecjalizowanych firm, należą już do przeszłości. Rozwiązania CCTV (Closed Circuit Television) stały się dostępne dla wszystkich.

Najprostsza propozycja to zakup jednej lub kilku kamer IP, gdzie cała obsługa sprowadza się do podłączenia zasilania i internetu oraz – opcjonalnie – konfiguracji oprogramowania. Dzięki temu możemy na bieżąco, np. przez zabezpieczoną stronę WWW lub aplikację mobilną, obserwować, co dzieje się w domu w czasie naszej nieobecności. Co istotne, nawet proste kamery mają możliwość nie tylko transmitowania, ale i nagrywania wideo, np. na kartę pamięci. Standardem jest również funkcja aktywacji nagrywania po wykryciu ruchu, a innowacyjni producenci oferują wraz z kamerami usługę archiwizacji nagrań w chmurze. Dzięki temu zyskujemy zarówno wygodne narzędzia do przeglądania nagranych materiałów, jak i rodzaj polisy – nagrania są wówczas przechowywane w innym miejscu niż kamera.

Solidne drzwi wejściowe

Monitoring to jednak tylko jedno z ogniw łańcucha bezpieczeństwa. Wśród kluczowych dla bezpieczeństwa naszego dobytku zagadnień nie można również zapomnieć o drzwiach. Warto przy tym zdawać sobie sprawę, że nie ma zabezpieczeń nie do sforsowania. Każde z nich da się pokonać w skończonym czasie. Jaki zatem jest sens inwestowania w drzwi i inne zabezpieczenia antywłamaniowe?

Wszystko sprowadza się do czasu i narzędzi potrzebnych do sforsowania przeszkody. O ile typowe drzwi niskiej jakości byle amator ze śrubokrętem jest w stanie pokonać w kilkanaście sekund, o tyle dobrej jakości drzwi antywłamaniowe, jakie dostępne są powszechnie na rynku, do tego zamontowane w odpowiedni sposób, mogą stawiać opór przez długi czas nawet ekspertowi wyposażonemu w palnik, solidny łom i komplet elektronarzędzi.

Dobre, czyli jakie? Drzwi drzwiom nierówne, dlatego warto zwrócić uwagę na rozwiązana oferowane przez sprawdzonych producentów. Przykładem skutecznych, dobrze chroniących nasze domy drzwi jest m.in. seria Steel SAFE, oferowana przez markę Porta, a także drzwi GRANIT tego samego producenta, zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie mieszkań.

Kontrola dostępu

Nawet najlepsze drzwi wejściowe mają słaby punkt: klucz. Nie chodzi tu o możliwość podrobienia, ale o prozaiczny przypadek, gdy klucze zostają nam skradzione albo zgubimy je przez roztargnienie. Dlatego wśród nowoczesnych rozwiązań nie brakuje takich, w których tradycyjne klucze są zastępowane czymś jeszcze bezpieczniejszym.

To cię też zainteresuje:Co zamiast pęku kluczy? Oto najlepsze rozwiązania

Co może pełnić funkcję klucza? Najciekawszą odpowiedzią na to pytanie jest biometria. Dzięki niej kluczem staje się nasze ciało, którego przecież nie zgubimy. Ewentualne podróbki – choć w przypadku linii papilarnych możliwe – mogą okazać się trudne do wykonania. Wspominając o biometrii, mamy zazwyczaj na myśli najpopularniejsze rozwiązanie stosowane powszechnie w smartfonach czy komputerach, czyli czytnik linii papilarnych. Zamki otwierane odciskiem palca to jednak tylko jedna z możliwości – skanować możemy bowiem również tęczówkę oka albo układ naczyń krwionośnych w dłoni.
Alternatywą lub uzupełnieniem biometrii mogą być elektroniczne zamki otwierane za pomocą smartfona albo specjalnych, programowalnych kluczy.

Czujniki i domowa automatyka – nowoczesne urządzenia w twoim domu

Coraz więcej urządzeń oferuje możliwość definiowania czynności wykonywanych po spełnieniu jakiegoś warunku. Dzięki temu np. czujnik dymu nie tylko podniesie alarm po wykryciu zagrożenia, ale może również jednocześnie zawiadomić straż pożarną, wysłać powiadomienie do sąsiadów czy naszej rodziny, odłączyć dopływ gazu i włączyć oświetlenie.

Co więcej, nowoczesne czujniki są w stanie rozpoznawać rodzaj zagrożenia i stopniować reakcję, dzięki czemu np. przypalony w kuchni kotlet będzie oznaczał wysłanie nam alarmu na telefon i włączenie kuchennego wyciągu, a nie postawienie na nogi straży pożarnej z całej okolicy. Czujniki, które warto zainstalować, to również sygnalizatory zalania czy alarm otwarcia okien i drzwi. W tym pierwszym przypadku wskazane jest, by czujnik był połączony z domową automatyką – dzięki temu w razie awarii hydraulicznej będzie w stanie odciąć dopływ wody, a nie tylko poinformować nas, że mieszkanie jest właśnie zalewane.

Wakacje: wypoczynek bez stresu

Co jeszcze możemy zrobić, aby dom był bezpieczny podczas naszego wyjazdu? Odpowiedzią na to pytanie jest program Dom Bezpieczny. Jego celem jest przedstawienie w przystępnej formie wiedzy związanej z zabezpieczeniem naszego dobytku. Jest to możliwe za sprawą serwisu www.dombezpieczny.pl, który stanowi internetową encyklopedię bezpieczeństwa.

Znajdziemy tam informacje o produktach, dzięki którym wakacyjny wyjazd będzie przebiegał w błogim spokoju, a także kompetentne porady dotyczące m.in. kwestii prawnych czy praktycznych rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo naszym domom. W serwisie znajdziemy również listę produktów różnych firm i marek, dzięki którym świadomie zadbamy o bezpieczeństwo naszego dobytku. Od drzwi i okien, poprzez bramy, zamki, rolety czy urządzanie odpowiedzialne za kontrolę dostępu.

Warto zapoznać się z tą wiedzą – informacje przydadzą się zarówno osobom planującym zakup lub remont nieruchomości, jak i tym szukającym sposobu na szybkie i niedrogie zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Warto pomyśleć o tym przed urlopem, aby wakacje były czasem prawdziwego wypoczynku, niezmąconego troską o los tego, co zostawiliśmy w domu. Gdy o bezpieczeństwie pomyślimy z wyprzedzeniem, nie mamy się czego obawiać!

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym