Jak stworzyć idealną galerię ścienną?

Oceń artykuł:

0%
0%
Aranżacja domu czy mieszkania jest dla każdego sprawą indywidualną. Gusta okazują się przecież bardzo różne i nie wszystkim podoba się to samo. Kiedy już jednak poszczególne pomieszczenia, po licznych kombinacjach oraz wielu kompromisach między lokatorami,  staną się odpowiednio funkcjonalne, warto pomyśleć o dekoracjach, które nadadzą im charakteru. Jeśli marzy Ci się coś oryginalnego, takiego jak na przykład  galeria w domu, spróbuj ją przygotować samodzielnie. Możesz ją utworzyć bez trudu i pozyskać wyjątkową ozdobę ściany na lata.
Jak stworzyć idealną galerię ścienną?

Co może zawierać galeria ścienna?

Modne ostatnio rozwiązanie, jakim jest galeria ścienna okazuje się doskonałym sposobem na zagospodarowanie wolnej przestrzeni muru. Mogą się tam znaleźć chociażby ulubione zdjęcia domowników, zachowujące wspomnienia rodzinne, z wypadów ze znajomymi bądź relacje z odbywanych podróży. Niektórzy też decydują się na podzielenie jednej fotografii na kilka mniejszych fragmentów, by stworzyć estetyczną całość.

Jeśli nie kolekcjonujesz zdjęć, spróbuj z różnymi motywami graficznymi. Im prostsze, tym lepsze – zwłaszcza, gdy planujesz przygotować ozdobę do nowoczesnego salonu czy hallu w stylu minimalistycznym. W przypadku, gdy ktoś z lokatorów jest uzdolniony plastycznie, nie zaszkodzi z kolei wykorzystać jego dzieł.

Obrazy do przedpokoju, podobnie zresztą jak do pokoju dziennego czy gabinetu, powinny być na tyle interesujące, by od razu przykuwać uwagę gości. Jeśli z kolei wolisz rozwiązanie mniej artystyczne, ale nawiązujące bezpośrednio do popkultury, a zarazem czyniące Twoje mieszkanie bardziej intrygującym, postaw na plakaty – filmowe, muzyczne lub reklamowe, w zależności od tego, co lubisz. 

Warto mieć plan

W pierwszej kolejności trzeba się dobrze zastanowić, gdzie dokładnie ma się znajdować przyszła galeria. Zdjęcia w salonie nie mogą być przecież porozwieszane chaotycznie, bez żadnego pomysłu, a obrazy w sypialni znajdować się na tej samej ścianie, co pamiątki, utrzymane w zupełnie odmiennym stylu.

Weź pod uwagę to, jak duży obszar zamierzasz wykorzystać i nim przejdziesz do wbijania gwoździ, wkręcania śrub czy przyklejania taśm, wszystko rozplanuj. Musisz zadecydować, jak wysoko umieścić galerię, by dobrze komponowała się z meblami oraz innymi elementami, znajdującymi się w pomieszczeniu.

Warto rozrysować sobie przyszłą galerię na kartce. Wówczas będzie się od razu widziało, jak poszczególne zdjęcia, obrazy czy grafiki spełnią swoją rolę w konkretnym miejscu. Można się inspirować już gotowymi kompozycjami, choć znacznie ciekawszym rozwiązaniem, wymagającym większej ilości kreatywności stanie się zaufanie własnej wyobraźni.

Dużo będzie też zależało od tego, jakie wybierzesz ramki do zdjęć. Trzeba mieć na uwadze to, że te same fotografie czy ilustracje, oprawione w różny sposób, nabiorą zupełnie odmiennego wyrazu. 

Na to koniecznie zwróć uwagę przy projektowaniu

Podczas tworzenia galerii trzeba pamiętać, by nigdy nie przesadzać z ilością elementów. Obrazy w salonie, przedpokoju czy sypialni same w sobie tak bardzo przykuwają uwagę, że przeładowanie może im tylko zaszkodzić. Jeśli natomiast konkretna kompozycja jest już szczególnie rozbudowana, powinno się zapewnić jej możliwie jasne tło – białe, kremowe bądź szare. Wtedy pozwoli się ono skoncentrować na „głównych bohaterach” i nie wprowadzi niepotrzebnego zamętu.

Tego rodzaju przedsięwzięcie może też świetnie zamaskować ewentualne skazy, pęknięcia czy plamy, istniejące na ścianie lub uczynić z nich główny atut muru.

A może… galeria na drzwiach?

Nie wszyscy lubią typowe rozwiązania. Tworząc galerię, wcale nie trzeba stawiać jedynie na dekoracje ścienne. A gdyby tak… wykorzystać drzwi? W końcu na nich również można stworzyć niepowtarzalną ozdobę z obrazów, zdjęć czy grafik. W tym celu można wykorzystać chociażby naszą innowacyjną kolekcję SMART. Decydując się na nią, właściciel może wybrać wersję z tablicą i tam przygotować niepowtarzalną kompozycję chociażby do pokoju dziecięcego, sypialni lub gabinetu.

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym