Inteligentne gadżety dla zwierząt. Co kupić psu bądź kotu?

Oceń artykuł:

75%
25%

Kilka lat remu pewien makak zabrał aparat należący do fotografa Davida Slatera i zrobił sobie selfie. Zdjęcie trafiło do Wikipedii i stało się przyczyną kuriozalnego procesu o prawa autorskie. Choć ostatecznie sąd przyznał rację fotografowi, a nie samozwańczym przedstawicielom małpy, to nie ulega wątpliwości, że współczesne elektroniczne gadżety i zabawki elektryczne mogą zainteresować nie tylko ludzi. I zdaje się, że to dopiero początek elektronicznej rewolucji wśród czworonogów – na rynku pojawia się bowiem coraz więcej zabawek na inteligencję dla psa i kota.

Inteligentne gadżety dla zwierząt. Co kupić psu bądź kotu?

Piłka treningowa Bringy - inteligentna zabawka dla psa

Gadżet polskiego startupu to pomysłowa zabawka, która zadba o kondycję psa. Bringy to nafaszerowana różnymi czujnikami piłka. W połączeniu z aplikacją mobilną na smartfonie będzie analizować ruchliwość psa w czasie spacerów: jego szybkość, postępy, samopoczucie. Przypomni także np. o nawodnieniu czworonoga.

Twórcy Bringy podkreślają, że ta inteligentna zabawka dla psa jest wyjątkowo odporna. Jej zewnętrzna powłoka została zrobiona ze specjalnego, bardzo odpornego polimeru. Odporność na psie zęby wykazały testy m.in. z udziałem pitbulla.

Wyrzutnia piłek Go Dog Go – gadżet dla psa-sportowca

Jeśli twój czworonożny przyjaciel lubi zabawy z piłkami, możesz sprezentować mu automatyczną wyrzutnię. Urządzenie o nazwie Go Dog Go ma pojemnik na 15 piłek i może wystrzelić je na odległość do 9 metrów.

file.go-dog-go Materiały prasowe

Aby zabawa trwała w nieskończoność, wystarczy nauczyć psa odnosić piłki do pojemnika. Powstanie psie perpetuum mobile, a zwierzak z pewnością wyrobi sobie niezłą kondycję. Nie jest to może typowa zabawka dla psa wpływająca na jego inteligencję, ale z pewnością sprawi mu wiele frajdy.

Tłumacz szczekania Bowlingual Voice Bark Translator

Co chce nam powiedzieć pies? Jeśli nie wystarcza obserwacja zachowania i mowy ciała czworonoga, możemy skorzystać z elektronicznego translatora. Jego twórcy zapewniają, że urządzenie na podstawie szczekania psa jest w stanie określić, co zwierzak chce nam powiedzieć.

file.szczekanie Źródło: Youtube.com

W praktyce sprowadza się to do wyświetlania na ekranie translatora krótkich komunikatów, jak „jestem smutny” czy „zostaw mnie, nie potrzebuję towarzystwa”. Alternatywą dla obrazków są komunikaty głosowe. Sprzęt wydaje się dobrą propozycją dla wszystkich, którzy na szczerą rozmowę ze zwierzakiem nie chcą czekać aż do Wigilii.

Wskaźnik laserowy FroliCat Bolt

A co, jeśli w domu zamiast szczekania rozlega się miauczenie? Koty również mogą liczyć na zaprojektowane z myślą o nich inteligentne zabawki elektroniczne. Przykładem takiego sprzętu jest FroliCat Bolt, czyli automatyczny wskaźnik laserowy – świetna alternatywa dla elektrycznej myszy dla kota.

file.frolicat Materiały prasowe

Obiekt marzeń każdego kota, czyli magiczna czerwona kropka, zaczyna przesuwać się po podłodze w losowym kierunku. Bez naszego udziału. Aby uchronić zwierzę przed śmiercią z wyczerpania, elektroniczna zabawka dla kota wyłączy się samoczynnie po 15 minutach działania.

Elektroniczna mysz dla kota

Czerwona kropka to za mało? Mamy rozwiązanie! Jest nim automatyczna, zasilana bateriami, zdalnie uruchamiana mysz. Gryzoń może poruszać się ze znaczną prędkością i uciekać przed żądnym zdobyczy kotem.

 

Alternatywą dla myszy jest nieznane przyrodnikom, ale bezbłędnie rozpoznawane przez koty, elektroniczne stworzenie z długim ogonem. Słowem: robot. Prawdopodobnie najbardziej inteligentna zabawka dla kota.

Drzwi dla zwierząt

Właściciele zwierząt często stosują specjalne, miniaturowe drzwi. Dzięki nim zwierzaki mogą samodzielnie wchodzić i wychodzić z domu. Można udoskonalić to rozwiązanie tak, by z przejścia mogły skorzystać wyłącznie nasze zwierzęta.

file.drzwi-dla-kota Materiały prasowe

Służą do tego drzwiczki PetPorte. To pomysłowe rozwiązanie pozwala odblokować przejście przy pomocy wszczepionego pod skórę chipu. Co więcej, właściciel może zaplanować działanie drzwi tak, aby spóźniony po nocnej wyprawie kot mógł bez problemu wrócić do domu, ale – przynajmniej do rana – nie mógł z niego wyjść.

Dzwonek dla kota

Alternatywą dla automatycznych drzwi jest dzwonek dla zwierząt. Kitty Phone Deluxe składa się z dwóch elementów – umieszczanego w domu dzwonka i niewielkiej obroży, którą zakłada się kotu.

file.kot Materiały prasowe

Dzięki niej zwierzak nie będzie musiał bezskutecznie drapać w drzwi – gdy tylko pojawi się pod nimi, dostaniesz powiadomienie, że należy go wpuścić.

FitBark – zwierzęcy tracker aktywności

Zalety sportowych opasek od lat doceniają ci użytkownicy, którym zależy na monitorowaniu własnego zdrowia i sportowych osiągnięć. Podobny gadżet można sprawić psu. FitBark to nafaszerowana różnymi czujnikami, niewielka zawieszka komunikująca się z aplikacją mobilną w twoim smartfonie. 

 

Urządzenie nie tylko zbiera dane, ale pozwala również na ocenę kondycji i samopoczucia zwierzęcia, pokazując np. odstający od normy spadek aktywności.

Dron spacerowy – koncepcja IBM-u

Ten sprzęt – na razie – nie jest jeszcze dostępny w sprzedaży, ale pokazuje interesujący kierunek rozwoju elektronicznych gadżetów dla zwierząt. IBM przedstawił niedawno koncepcję urządzenia, które urzeczywistnia ideę jeszcze niedawno obecną wyłącznie w filmach SF. Dron nie tylko wyprowadzi zwierzaka, ale także będzie wchodzić z nim w różne interakcje, udostępniając zabawkę albo wyrzucając ze specjalnego podajnika psie smakołyki. Jako że gadżet praktycznie zastępuje właściciela, zdecydowanie można go nazwać inteligentną zabawką dla psa.

file.pies Źródło: Youtube.com 

Urządzenie ma również wykrywać ewentualne zagrożenia i z wyprzedzeniem reagować – tak by np. ominąć inne, agresywne zwierzę. Dron ma również współdziałać z inteligentnym domem, dzięki czemu będzie w stanie samodzielnie otwierać psu drzwi wejściowe.

Pomysł IBM-u to na razie jedynie dość ogólna koncepcja, jednak warto zastanowić się, czy na pewno będziemy potrzebowali takich udogodnień. Owszem, zyskamy dzięki nim odrobinę czasu. Z drugiej strony, jeśli to maszyny muszą wyręczać nas w zabawach z czworonożnymi przyjaciółmi, to po co w ogóle decydować się na psa lub kota? Nasz czas i uwaga to przecież najlepsze, co możemy dać zwierzakom i nie zastąpi tego żadna, nawet najbardziej pomysłowa maszyna. Zabawki mogą być inteligentne, ale wszelkiego rodzaju gadżety dla kota czy psa to nadal tylko dodatek do ludzkiej opieki i czułości.

Oceń artykuł:

75%
25%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym