Huśtawka w domu - moda, w której się zabujasz

Oceń artykuł:

0%
0%
Bujaczki, huśtawki, bujane kosze - wbrew pozorom można je montować nie tylko w ogródkach, ale też w mieszkaniach. Kto nie chciałby mieć własnej bujaczki w sypialni?
Huśtawka w domu - moda, w której się zabujasz Fot. Greatneighborhoodhomes.com

Gdy lato w pełni, cieszymy się balkonami, ogródkami, a więc i hamakami oraz bujanymi meblami. Kiedy jednak temperatura spada, a sprzęty balkonowe przykrywa brezent, zapominamy o bujaczkach – niepotrzebnie! Od jakiegoś czasu moda na nie panuje również we wnętrzach. I nie chodzi tu o typowe bujane fotele na płozach, które darzymy sentymentem, "bo babcia taki miała", ale o siedzenia, kanapy, a nawet łóżka podwieszane do sufitu. Czy uzupełnienie salonu lub sypialni takim siedziskiem albo leżanką to dobry pomysł?

Kosz – podwieszany do sufitu, a może stojący?

Minusem mebli zawieszanych na hakach umiejscowionych w suficie jest fakt, że nie są mobilne, a ich montaż musi zostać przeprowadzony z pełną uwagą i starannością, aby zapobiec ewentualnym wypadkom. Jeśli jedynie te wady powstrzymują was od zakupu huśtającego się fotela, wybierzcie któryś spośród zawieszonych na pałąku. Wówczas siedzisko, zazwyczaj w postaci kosza wyplatanego z materiałów naturalnych albo sztucznego tworzywa, postawimy w różnych pomieszczeniach w domu lub wystawimy na balkon czy ogród.

Nie będziemy się też martwić o to, że pod naszym ciężarem kosz spadnie na podłogę. Taki fotel jest nie tylko świetnym miejscem do relaksu z książką, ale też naprawdę ładnie wygląda. W sklepach można znaleźć kosze białe, brązowe, czarne, a nawet kolorowe. Mają różne rozmiary i wyplatane są na różne sposoby. Jeśli lubicie przyrodę i chętnie wprowadzacie ją do domu, zobaczcie bujaczki z ratanu, wikliny lub drewna. Gdy wiecie, że kosz przez większą część roku będzie stał na zewnątrz, a nie macie czasu lub chęci specjalnie o niego dbać, rozejrzyjcie się za idealnym meblem z technoratanu. Wówczas na jego wygląd nie będą miały wpływu zmienne warunki atmosferyczne.
W każdym wnętrzu będzie świetnie wyglądał bujający się kokon z przezroczystego plastiku - w zależności od tego, jakie poduchy do siedzenia w nim wybierzemy, zmieni styl.

Warto dodać, że huśtawka-kosz kosztuje niemało, szczególnie jeśli ma być ładnie i dobrze wykonana. Tańszą alternatywą jest hamak.

Hamak w mieszkaniu?

Do niedawna hamaki widywaliśmy jedynie w ogródkach. Później wkroczyły na balkony, teraz również do mieszkań. Ponieważ są wykonane z najróżniejszych tkanin lub wyplatane, wśród takich bujaków znajdziemy coś, co będzie pasowało do wystroju naszego salonu albo sypialni. Oczywiście w mieszkaniu bujamy się raczej na hamakach do siedzenia niż leżenia.

Do wnętrza romantycznego będzie pasował hamak ozdobiony ażurową falbaną lub wyplatany, niewielki hamak-kosz. Do tego kilka poduszek i można przez całe popołudnia bujać w obłokach. Pokój w stylu morskim nabierze łagodności, gdy powiesimy w nim hamak na grubym kawałku drewna. Ten sam patent sprawdzi się w dziecięcym pokoju z motywem przewodnim, na przykład, dotyczącym lasu, leśnych zwierząt.

Huśtawka w pokoju dziecięcym – połączenie przyjemnego z pożytecznym

Nie bez powodu rodzice do pokoju niemowlaka wybierają kołyskę lub fotel na płozach. Bujanie uspokaja malucha, zapewnia szybsze zasypianie i jest dla dzieci nie tylko przyjemne, ale też zdrowe. Jeśli typowe siedzisko do bujania nie jest tym, o czym marzycie, zastanówcie się nad huśtawkami.

W pokoju dziecka doskonale będzie wyglądać i wyplatany kosz, i hamak, na których dziecko będzie mogło bujać się razem z rodzicem. Należy tylko pamiętać o bezpieczeństwie małego użytkownika i huśtawki zawieszać nisko, a w ich pobliżu nie stawiać mebli. Najlepiej jeśli podłoże pod huśtawką jest miękkie i łagodzi ewentualne upadki. Na rynku dostępne są bujaczki przeznaczone jedynie dla dzieci. Wzorów i kolorów jest mnóstwo. W modnie urządzonych pokojach dla najmłodszych można też znaleźć proste bujaczki wykonane z liny i drewnianej ławeczki-siedziska. Te jednak przeznaczone są dla kilkulatków, którzy potrafią już samodzielnie utrzymać na zabawce równowagę.

Bujane stołki barowe do kuchni?

Urządzając mieszkanie, na pewno nie pomyśleliście, że proste bujaczki mogą spełniać funkcję… krzeseł barowych. Zawieszone tuż przy barku śniadaniowym będą stanowić ciekawą odmianę od typowych hokerów. Takie rozwiązanie jest niebanalne i na tyle oryginalne, że zdecydują się na nie nieliczni.

Bujane łóżko w sypialni, bujana kanapa w salonie

Wygląda jak zwyczajne łóżko, ale nie ma nóg i zagłówka, za to z czterech stron utrzymywane jest na mocnych linach. Spanie na takiej bujaczce to na pewno niezapomniane doznanie. Łóżko-huśtawkę można spróbować wykonać samodzielnie, ewentualnie z pomocą kogoś uzdolnionego stolarsko. Wystarczy stelaż z palet lub drewniany, liny albo łańcuchy i odpowiednie mocowania do sufitu. Do tego materac oraz cała reszta sypialnianego wyposażenia i gotowe. W internecie nie brakuje dokładnych instruktaży.

W salonie z kolei można powiesić dużą, drewnianą ławkę – uzupełnić ją poduchami, tworząc tym samym alternatywę dla typowej kanapy. Taki mebel zapewni nam przyjemność (nie ukrywajmy, huśtanie jest relaksujące w każdym wieku) bujania się nie tylko latem w ogrodzie lub na balkonie, tarasie, ale i w domowym zaciszu jesienią i zimą.

Co o tym sądzicie?

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym