Karmnik i budka dla ptaków w nowoczesnej odsłonie

Oceń artykuł:

100%
0%

Jeszcze do niedawna wśród karmników królowały prowizorycznie zbite deski, w których umieszczało się karmę. Dziś architektura domków dla ptaków poszła znacznie dalej, a sklepy zoologiczne oferują luksusowe ptasie posiadłości. Samodzielnie też możesz stworzyć przepiękne karmniki oraz budki lęgowe dla ptaków.

Karmnik i budka dla ptaków w nowoczesnej odsłonie Fot. Avibus Rumia

Własnoręcznie wykonana przystań dla ptactwa nie jest najłatwiejszym zadaniem, ale przynosi mnóstwo radości i dumy, tak jak każda samodzielnie wykonana dekoracja. Oczywiście, możesz zamówić odpowiedni gotowy produkt, albo spędzić wspaniałe jesienne wieczory na przygotowaniu czegoś wyjątkowego, spełniając się przy tym hobbystycznie. W sieci furorę robią zarówno klasyczne, drewniane domki dla ptaków, jak również karmniki o niecodziennych formach, np. w kształcie kolorowych, bajkowych zwierząt. To fantastyczny pomysł na ożywienie pustych drzew i szaroburej zimowo-jesiennej aury. Zamontowanie takiej ozdoby to także zaproszenie dla sikorek i wróbli – ptasi przyjaciele częściej i chętniej będą teraz odwiedzać Twój ogród!

file.karmnik Źródło: Eva Solo

Jak zrobić budkę dla ptaków lub karmnik? Nie musisz wykorzystywać wzorów w starym stylu! Świetnie prezentują się również własnoręcznie wykonane domki z drewna o spersonalizowanym wzornictwie. Możesz dobudować okna, płotek, dachówkę z kory, "zasadzić" rośliny, przyklejając mech, oraz pomalować karmnik na kolor podobny do twego domu. W środku pozostaw naturalne drewno, które nie wpłynie szkodliwie na przygotowane dla ptactwa jedzenie.

Jeśli zależy Ci na szybkim zrobieniu karmnika dla sikorek, zamiast plastikowej, szpecącej butelki wybierz nieużywaną, grubą filiżankę, do której przykleisz na stałe spodek. Przylatujące ptaki będą mogły usiąść na talerzyku, a następnie pożywić się z pięknego kubka – to wspaniała dekoracja ogrodu.

file.karmnik (1) Źródło: Skagerak Denmark

Dobrym pomysłem na karmnik jest wykorzystanie tego, co już masz w domu. Możesz skorzystać ze starych dziecięcych zabawek, np. plastikowej konstrukcji domku dla Barbie, do stworzenia idealnego ptasiego wnętrza. W roli budki dla ptaków wspaniale spisze się także lampion bez szybek, który w prosty sposób zmienisz w stylową posiadłość w stylistyce Hamptons, np. wieszając na grubych, marynarskich sznurkach, doczepiając inne marynistyczne dekoracje, jak muszle, ratunkowe koła albo rozgwiazdy. Efekt finalny zależy tylko i wyłącznie od twojej fantazji.

file.domek-dla-ptakow Źródło: Avibus Rumia

Osobom, które narzekają na brak talentów manualnych, polecamy serię domków wykonanych na wzór domów skandynawskich. Warto sprawdzić, czy powstały one przy współpracy z ornitologami. Spełniają one bowiem wszelkie niezbędne wymagania, uniemożliwiając ptakom np. siedzenie na otrzymywanym pokarmie, co przekłada się na zminimalizowanie ryzyka przenoszenia niebezpiecznych dla nich chorób.  Budki lęgowe dla ptaków powinny być również w pełni bezpieczne i posiadać atest udowadniający, że powstały we współpracy ze specjalistami. Przepiękne ptasie wille z oknami kupisz już od 40 zł.

file.karmniki Źródło: Marta Szafraniec

 

 

 

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym