Aranżacja okien – jak dobrać funkcjonalne oraz piękne żaluzje okienne?

Oceń artykuł:

100%
0%

Żaluzje, jeszcze do niedawna kojarzone ze stylem lat 90., wracają do łask. Odpowiednio zawieszone, wykonane ze szlachetnego materiału i dobrane kolorystycznie do stylu pomieszczenia mogą stać się jedną z efektowniejszych dekoracji wnętrza.

Aranżacja okien – jak dobrać funkcjonalne oraz piękne żaluzje okienne?

Żaluzje drewniane

Żaluzje i zasłony to istotny element dekoracyjny, dlatego tak ważne jest, aby były dobrane do ogólnej aranżacji naszego wnętrza. Ostatnimi czasy dużą popularnością cieszą się drewniane zasłony okienne, które doskonale ocieplają wnętrze i nadają mu stylowy charakter. W przeciwieństwie do modeli aluminiowych są łatwe do utrzymania w czystości i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Żaluzje drewniane w salonie, dostępne w różnych wariantach kolorystycznych, to absolutny hit tego sezonu.

Żaluzje drewniane – aranżacje

Drewniane żaluzje w salonie stanowią bardzo wyrazistą ozdobę okienną, która nie wymaga dodatkowej oprawy. Decydując się na tak oryginalną aranżację, możemy całkowicie zrezygnować z firan i zasłon. Modele z ciemnych gatunków drewna bądź o ciemnym wykończeniu, idealnie wpisują się w założenia stylu retro, podkreślając pozostałe elementy wyposażenia wnętrza.

Żaluzje drewniane białe sprawdzą się natomiast we wnętrzach minimalistycznych oraz inspirowanych stylem skandynawskim. Z kolei szare żaluzje drewniane doskonale przełamią kolorystykę pomieszczeń wykończonych w czerni i bieli. 

Jak wybrać odpowiedni kolor żaluzji?

Dobór odpowiedniego odcienia żaluzji nie stanowi obecnie większego problemu – producenci sięgają po najróżniejsze kolory bejc i lakierów, dzięki czemu każdy dobierze odcień pasujący do ram okiennych lub parkietu. Jeżeli celujemy w niestandardowe rozwiązania, warto wybrać żaluzje w intensywnych kolorach, które doskonale przełamią monotonię pomieszczenia.

Żaluzje drewniane na okno są regulowane w analogiczny sposób do modeli aluminiowych, ale – zważywszy na większy ciężar lamelek – potrzeba nieco więcej siły do ich przemieszczenia. Jeżeli operowanie żaluzjami wymaga zbyt dużego nakładu sił, zawsze możemy zdecydować się na model wyposażony w silniczek. W zależności od wariantu konstrukcja nośna może występować w formie sznurka bądź taśmy.

Żaluzje drewniane – aranżacje okien. Jak to wygląda w praktyce?

Rolety drewniane na okna, mimo że prezentują się bardzo efektownie, mają również swoje wady. Lamelki drewnianych żaluzji są na tyle masywne, że nawet przy doborze kąta, pozwalającego naświetlić pomieszczenie w optymalny sposób, promienie słoneczne dostaną się w ograniczonej ilości. Podciągnięte całkowicie żaluzje nachodzą na górną część okna, co nie prezentuje się szczególnie korzystnie.

Aby żaluzje drewniane i zasłony nie zasłaniały okna, warto podwiesić je wysoko nad górną krawędzią glifu okiennego. Taki zabieg pozwoli optycznie powiększyć okno. 

Żaluzje – aranżacje i montaż 

Żaluzje okienne mogą być montowane na dwa sposoby – we wnęce okiennej lub na murze. Okna z żaluzjami instalowanymi we wnęce prezentują się bardzo efektownie, gdyż konstrukcja pozostaje we wnęce, nie zachodząc na ściany. Jeżeli instalacja w świetle okna jest niemożliwa, żaluzje drewniane mogą być montowane na murze, przed otworem okiennym. Wybierając taką opcję, musimy być jednak świadomi, że żaluzje będą zachodziły na brzeg ściany.

To praktyczne rozwiązanie w przypadku ścian z nieładnie wykończonymi krawędziami. W takim przypadku warto wybrać żaluzje drewniane szare lub w jasnym odcieniu, które nie będą odcinały się od koloru ściany. Na tej samej zasadzie można instalować dekoracje okien łazienkowych.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym