Jak urządzić mieszkanie w stylu eklektycznym?

Oceń artykuł:

100%
0%
Eklektyzm stanowi sztukę łączenia różnych stylów. Wbrew pozorom to trudne zadanie. Nie chodzi tu bowiem o zgromadzenie zupełnie przypadkowych rzeczy, ale o zestawienie ich tak, aby mimo wszystko tworzyły spójną, miłą dla oka całość. Ten niecodzienny sposób aranżacji wnętrz zyskuje coraz więcej zwolenników. Sprawdź, jak urządzić modne mieszkanie w eklektycznym stylu.
Jak urządzić mieszkanie w stylu eklektycznym?

Wyraź siebie

Połączenie rozmaitych stylów, epok, faktur, wzorów i barw pozwoli Ci stworzyć niepowtarzalną aranżację, odzwierciedlającą Twoją osobowość i upodobania. Indywidualny charakter, oryginalność i unikatowość – to największe zalety eklektycznego wnętrza. Eklektyczny styl w mieszkaniu jest typowy dla podróżników, artystów, ludzi z pasją, ekscentryków.

Stare meble w nowoczesnym pomieszczeniu, przedwojenny design zestawiony ze skandynawskim minimalizmem, romantyczne akcenty w surowym wnętrzu, naturalne materiały w połączeniu z błyskotkami w klimacie glamour, orientalne dodatki obok industrialnej cegły – tu naprawdę wszystko jest możliwe.

Taki kolaż, poza odwagą, wymaga jednak wyczucia stylu i wyobraźni – istnieje bardzo cienka granica między zachwycającą ekstrawagancją a kiczem.

Styl eklektyczny daje nieograniczone możliwości aranżacyjne, dlatego trudno go zdefiniować i wskazać co z czym należy łączyć. Istnieje jednak kilka ogólnych zasad, które pomogą ukierunkować Twoje działania. 

Chaos pod kontrolą

Choć na pierwszy rzut oka nic do siebie nie pasuje, wszystko razem składa się w harmonijną całość, która w ogóle nie tworzy wrażenia chaosu. W eklektycznym wnętrzu żaden przedmiot nie znalazł się przypadkowo. Co ważne, nawet tu niezbędny jest umiar – zbyt dużo elementów i stylów przytłoczy przestrzeń i zamieni Twoje mieszkanie w salę muzealną.

Aby zapanować nad eklektycznym miszmaszem, postaw na wspólny motyw, któremu podporządkujesz całą koncepcję aranżacyjną. Pamiątki z podróży, geometryczne wzory, połączenie orientu z nowoczesnym designem, francuskiego rokoko z klimatem loftów – pomysłów jest mnóstwo. Wówczas znacznie łatwiej będzie Ci gromadzić poszczególne dodatki, meble czy wybrać dominującą kolorystykę.

A ta również nie powinna być przypadkowa. Zbyt dużo barw nie tylko przytłoczy wnętrze, lecz także utrudni Ci zarówno relaks jak i skupienie się na pracy, powodując rozdrażnienie. Ponadto w natłoku kolorów żaden element wystroju nie zostanie odpowiednio wyeksponowany – będzie stanowił jedynie część pstrokatej masy.

To właśnie kilka mocnych, korespondujących ze sobą akcentów potrafi zbudować eklektyczny charakter całej aranżacji. Przykłady? Kolonialny stolik kawowy, orientalne figurki i imitacja skóry zebry we wnętrzu industrialnym, gdzie dominują takie materiały jak beton czy metal. Albo meble w stylu Ludwika XV, lustro oprawione w ozdobną ramę i tapeta w orientalny wzór we wnętrzu minimalistycznym, gdzie dominują proste formy.

Powyższe przykłady zwracają uwagę na kolejną istotną cechę udanych połączeń. Oczekiwany efekt uzyskamy, zestawiając stare z nowym, prostotę z finezyjnymi zdobieniami czy przytulność z surowością.

Tego typu kontrastowe elementy prezentują się najlepiej i stanowią kwintesencję eklektyzmu. Dotyczy to poszczególnych mebli i dodatków, ale także stylów aranżacyjnych – powiązane na zasadzie kontrastu wydobędą z siebie nawzajem najbardziej charakterystyczne cechy.

Składniki eklektycznego wnętrza

Decydując się na eklektyczny styl w mieszkaniu, musisz zintegrować ze sobą wiele elementów wystroju. Bazę stanowią ściany oraz podłoga. Drewno, cegła, beton, klasyczna biel, zdobione tapety, mozaikowe płytki – zastanów się, jakie materiały, faktury i barwy będą najlepszym tłem dla planowanych mebli i dodatków.

Niedoceniany składnik bazowy stanowią również drzwi. Odpowiednio dobrane z pewnością podkreślą wyjątkowy charakter aranżacji. Okleina imitująca beton, surowe drewno dębowe, skrzydło drzwiowe z metalu – tego typu rozwiązania podkreślą surowość wnętrza. Natomiast solidne drzwi mahoniowe czy orzechowe idealnie wpiszą się w kolonialny klimat. Zanim wybierzesz odpowiednie drzwi, musisz zadecydować, czy mają stanowić element tła dla aranżacji, czy też będą jednym z głównych elementów dekoracyjnych. Pierwsza opcja zakłada wybór drzwi prostych, jednolitych, pozbawionych ozdobników i jak najmniej rzucających się w oczy. Sprawdzą się tu przede wszystkim modele z kolekcji Porta SKANDIA Premium. Drzwi kontrastujące z resztą wyposażenia mogą odznaczać się mocniejszą kolorystyką lub znaczną dekoracyjnością w tym przypadku natomiast doskonale sprawdzą się modele z kolekcji Porta INSPIRE.

Skandia Premium Porta SKANDIA Premium. Od lewej modele: R.0, B.0, A.0.

Jeśli chodzi o meble, wiodący styl przełam kilkoma kontrastującymi z nim egzemplarzami. Nie od dziś wiadomo, że kluczową rolę w każdej aranżacji odgrywają dodatki – dekoracje, tekstylia, rośliny, oświetlenie – to one najbardziej zmieniają charakter wnętrza. Zacznij od kilku mocnych akcentów, które z czasem uzupełnisz kolejnymi oryginalnymi eksponatami.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym