Sprytne projektowanie kawalerki – wywiad z architektem wnętrz

Oceń artykuł:

100%
0%

Projektowanie kawalerki jest nie lada wyzwaniem dla architekta. Zmieszczenie wszystkich stref na małej powierzchni wymaga nie tylko wiedzy technicznej, ale i znajomości najnowszych trendów i rozwiązań. – Im mniejsza przestrzeń, tym więcej zabawy projektowej i tym większa satysfakcja dla mnie, gdy inwestor jest zadowolony – opowiada Anna Betley-Uchańska z Pracowni ABU Wnętrza.

Sprytne projektowanie kawalerki – wywiad z architektem wnętrz materiały prasowe Pracownia ABU Wnętrza, foto: Łukasz Matczak

Czy często zdarza Ci się projektować wnętrza kawalerek?

Anna Betley-Uchańska, architekt wnętrz i właścicielka Pracowni ABU Wnętrza: Tak, kawalerki to podstawowe mieszkania kupowane w celach inwestycyjnych oraz przez rodziców dla dzieci np. studiujących w innych miastach lub tzw. mieszkanie na start. Klienci często wolą oddać w ręce fachowca projekt niewielkiej przestrzeni, który ma pomieścić wiele stref funkcjonalnych i z którym sami nie mogą sobie poradzić. Jeżeli inwestor jest w innym mieście, często też cała koordynacja pracami wykończeniowymi spada na mnie.

Co jest najtrudniejsze w takim projekcie?

Jest parę kwestii, które mogą nastręczać problemów. Jak zwykle naszą pracę zaczynam od wywiadu z klientem. Musze poznać jego preferencje oraz ustalić przeznaczenie mieszkania. Podstawowym wyzwaniem jest pomieszczenie wszystkich stref funkcjonalnych w niewielkiej przestrzeni. Inwestorzy najczęściej mają bardzo duże oczekiwania. Ma być funkcjonalna zabudowa kuchenna, duża lodówka, pralka, wanna z opcją prysznica, rozkładana kanapa, miejsce do pracy i spotkań towarzyskich. Do tego dużo szaf i półek na przechowywanie. Jeżeli jest dziecko, potrzebujemy też wydzielić kącik do spania i zabawy. Jak jest zwierzę, np. kot, to trzeba pomyśleć, gdzie będą stały miski i kuweta.

Trzeba dobrze zagospodarować łazienkę i kuchnię. Zastanowić się, czy zmieści się wanna, gdzie ustawić pralkę, umywalkę, jakieś szafki na przechowywanie i brudne ubrania. Kuchnie w kawalerkach najczęściej pełnią rolę aneksu kuchennego w części korytarza wejściowego lub salonu.

Na koniec - niezwykle istotny jest budżet, bo często zwykłe, podstawowe meble są za duże, a wtedy musimy szukać alternatywnych rozwiązań lub je projektować.

lazienka ABU materiały prasowe Pracownia ABU Wnętrza, foto: Łukasz Matczak

Co powinna mieć funkcjonalna kawalerka?

Bardzo ważne jest wydzielenie stref. W kawalerce nie mamy ścian, aby oddzielić część sypialną od jadalnej i tzw. dziennej. Projektując, staramy się tak zaaranżować przestrzeń, aby każde miejsce było jak najbardziej funkcjonalne i odpowiadało potrzebom mieszkańców.

Funkcjonalna kawalerka powinna mieć to wszystko, co mają większe mieszkania. Trudno jest kazać inwestorowi zrezygnować z jednej z funkcji, np. z gotowania, bo na kuchnię nie mamy już miejsca (śmiech).

Do czego namawiasz swoich klientów przy takich projektach, a co odradzasz?

Jeżeli priorytetem jest optyczne powiększenie przestrzeni, to zdecydowanie odradzam stosowanie ciemnych lub intensywnych kolorów i mocnych wzorów graficznych. Bardzo dobrze sprawdzają się białe drzwi wewnętrzne np. Porta FOCUS Premium i Porta SKANDIA Premium, białe listwy cokołowe, jasne podłogi i ściany.

drzwi zestaw modele Porta FOCUS Premium i Porta SKANDIA Premium

Unikam malowania poszczególnych ścian mocnymi kolorami. Jednolita, jasna barwa optycznie powiększa przestrzeń. Ważne jest oświetlenie, zwłaszcza, jeżeli nie mamy dobrej ekspozycji światła naturalnego zza okna. Jeżeli chcemy optycznie wydzielić przestrzeń, można wprowadzić np. tapetę z delikatnym wzorem.

W projektach kawalerek udaje ci się godzić funkcjonalność i design?

Tak, bardzo często. W kawalerkach bywa to nawet łatwiejsze niż w większych przestrzeniach. Jeżeli tylko budżet klienta na to pozwala, sięgamy po najnowsze technologie: rozsuwanie, rozkładanie, sterowanie itd. Wybieram nowoczesne materiały, które są gładkie, świetliste i dobre w czyszczeniu, np. mdf lakierowany, akryl, konglomeraty, szkło. Poszukuję mebli wielofunkcyjnych, mobilnych, a także lekkich, zgrabnych, o niewielkich gabarytach. 

Jakie kolory sprawdzają się w małych pomieszczeniach?

Zdecydowanie jasne, neutralne. Przestrzeń jest mała, nie można jej wizualnie zagracić lub przytłoczyć. Nadal modne są szarości, zarówno te cieplejsze (potocznie zwane kawą z mlekiem), jak i zimniejsze - wpadające w kolor niebieski (typowo skandynawskie). Kolor biały ponownie wrócił do łask i bardzo dobrze sprawdza się w małych przestrzeniach. Jak chcemy wprowadzić drewno, np. na podłogi, to wybierajmy jasne, naturalne odcienie lub podbielanie.

Lubisz projektować takie małe wnętrza?

Zdecydowanie tak. Jest to dla mnie duże wyzwanie intelektualne. Im mniejsza przestrzeń, tym więcej zabawy projektowej i tym większa satysfakcja dla mnie, gdy inwestor jest zadowolony. Trzeba dobrze zaplanować funkcje i podział przestrzeni. Dobrać niewielkie, ale wygodne meble. Często do kawalerek projektujemy wielofunkcyjne lub mobilne zabudowy: łóżko wyciągane z szafy, stolik kawowy, który może być jednocześnie stołem jadalnym, biurko zamknięte w szafie, telewizor z windą itd.

Dobrze pamiętam moją pierwszą realizacje tego typu. Mikro-mieszkanie o powierzchni 18m2 na warszawskiej Pradze! Rodzice w tajemnicy zakupili lokal dla swojej córki, która spodziewała się pierwszego dziecka. Bardzo trudno było zaplanować przestrzeń 18 m2 z wydzieloną łazienką, kuchnią w korytarzu i pokojem, który miał być zarówno strefą dzienną, jak i nocną dla rodziny 2+1. Udało się, a na koniec była wielka niespodzianka!

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym